Olimpiai hírfolyam

• Elkezdődött közben a női jégkorongosok vetélkedője is, amelynek első fordulójában az amerikai válogatott hátrányból nyert Finnország ellen. Ugyancsak az A-csoportban a címvédő kanadai válogatott – amely 2002 óta nem vesztett mérkőzést az olimpián! – győzelemmel kezdett: magabiztosan múlta felül az orosz együttest.

Eredmények:

A-csoport: • Kanada–Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 5–0 • Egyesült Államok–Finnország 3–1.B-csoport: • Svájc–Korea 8–0 • Svédország–Japán 2–1 • Svájc–Japán 3–1 • Svédország–Korea 8–0. A csoport állása: 1. Svájc 6 pont (11–1), 2. Svédország 6 (10–1), 3. Japán 0 (2–5), 4. Korea 0 (0–16).Az erősebb A-csoportból az első kettő közvetlenül az elődöntőbe jut, a harmadik és negyedik pedig játszik a négy közé kerülésért a B-csoport második, illetve első helyezettjével.

• Curlingben, a vegyespárosok versenyében a rájátszás döntött a negyedik elődöntős helyért, miután a selejtezőben Norvégia és Kína egyaránt négy győzelemmel és három vereséggel zárt. A szombati két, és vasárnapi utolsó forduló után a selejtező végeredménye: 1. Kanada 6 győzelem/1 vereség, 2. Svájc 5/2, 3. OAR 4/3, 4. Kína 4/3 és Norvégia 4/3, 6. Koreai Köztársaság 2/5, 7. Egyesült Államok 2/5, 8. Finnország 1/6; a tie-break-et végül Norvégia 9–7-tel nyerte, így a selejtezőben első, vb-ezüstérmes kanadaiakkal mérkőzött meg hétfőn a fináléért. A juharfalevelesek jutottak a döntőbe 8–4-es sikerrel. A másik ágon a világbajnok svájciak az oroszokkal csaptak össze, és 7–5-re diadalmaskodtak.

• A férfi hódeszkások slopestyle-versenyét, avagy trükkös akadályversenyét az amerikai, mindössze 17 éves Redmond Gerard nyerte. Érdekesség, hogy a harmadik helyet az a Marc McMorris szerezte meg, aki tavaly márciusban súlyos edzésbalesetet szenvedett, amelyben eltört az álla, a bal karja, a medencecsontja és több bordája, valamint megrepedt a lépe, és a bal oldali tüdeje is sérült. A hölgyeknél a szintén amerikai Jamie Anderson megvédte a címét. A női síakrobaták mogul versenyszámában a francia Perrine Laffont nyert aranyérmet, a férfiak versenyében a kanadai Mikaël Kingsbury diadalmaskodott.

Hódeszka, férfi slopestyle: 1. Redmond Gerard (Egyesült Államok) 87,16 pont; 2. Max Parrot (Kanada) 86,00; 3. Mark McMorris (Kanada) 85,20. Női slopestyle: 1. Jamie Anderson (Egyesült Államok) 83,00 pont, 2. Laurie Blouin (Kanada) 76,33, 3. Enni Rukajärvi (Finnország) 75,38.

Síakrobatika, női mogul: 1. Perrine Laffont (Franciaország) 78,65 pont, 2. Justine Dufour-Lapointe (Kanada) 78,56, 3. Julija Galjseva (Kazahsztán) 77,40. Férfi mogul: 1. Mikaël Kingsbury (Kanada) 86,63 pont, 2. Matt Graham (Ausztrália) 82.57, 3. Hara Daicsi (Japán) 82,19

• A vasárnapra tervezett, a játékok egyik klasszikusának tartott férfi lesiklást az erős szél miatt elhalasztották, a szervezők már órákkal a rajt előtt döntöttek erről. A gyorsasági számoknak otthont adó Dzsongszonban helyenként óránként 72 kilométeres szél fújt, ilyen körülmények között pedig nem lehet futamot rendezni. A férfi lesiklás lett volna az első alpesi szám az olimpián. Hétfőn ugyanilyen sorsra jutott a női lesiklás is.

• A téli olimpia első, saját pályafutásának pedig harmadik aranyérmét a svéd Charlotte Kalla nyerte, aki a női sífutók 15 kilométeres, tömegrajtos – felerészben klasszikus, felerészben szabadstílusú – versenyében győzött a címvédő, hatszoros ötkarikás bajnok norvég Marit Björgen előtt. Ezüstjével a 37 éves Björgen lett minden idők legeredményesebb női téli olimpikonja: ez volt a 11. érme. Harmadik helyen a finn Krista Parmakoski zárt. Eredetileg a romániai Lőrincz-Sára Tímea indulását is jelezték ebben a számban, de ő csak kedden debütál a klasszikus stílusú sprintversenyben.

• Hármas holland siker született a gyorskorcsolyázók női 3000 méteres versenyében, ahol az aranyat Carlijn Achtereekte érdemelte ki a Dél-Koreába címvédőként érkező Ireen Wüst előtt, a harmadik helyen Antoinette De Jong érkezett. Sporttörténelmi sikert hozott a téli olimpia vasárnapi napja is, a férfi gyorskorcsolyázóknál ugyanis a holland Sven Kramer 2010 és 2014 után ezúttal is diadalmaskodott 5000 méteren. A 31 éves sztár a sportág történetében az első férfi, aki ugyanazon a távon sorozatban háromszor nyerni tudott a téli játékokon. Az ezüstérmet a kanadai Ted-Jan Bloemen, a bronzot a norvég Sverre Lunde Pedersen nyakába akasztották.

A női 1500 méteren pályafutása ötödik olimpiai aranyérmét nyerte Ireen Wüst holland gyorskorcsolyázó: a 31 éves klasszis hétfői versenynapján tizedik olimpiai érmét szerezte, s a német Claudia Pechsteint megelőzve ő lett minden idők legeredményesebb gyorskorcsolyázója a nők között.

Wüst ebben a számban 2006-ban Torinóban harmadik volt, négy évvel később Vancouverben viszont már győzött, Szocsiban azonban nem tudta megvédeni címét és a második lett. A holland versenyző már a második érmét szerezte a Koreai Köztársaságban: szombaton 3000 méteren címvédőként lett ezüstérmes. Mögötte a japán Takagi Miho végzett a második helyen, míg a harmadik az ugyancsak holland Marrit Leenstra lett.

• A teljes norvég sikerrel véget ért férfi sífutók 15 + 15 km-es versenyszámában román versenyző is rajtolt, Paul Pepene tisztesen helytállt, két perces lemaradással a győztes Simen Hegstad Krügertől a 24. helyen végzett.

• Amint korábban jeleztük a férfi szánkósoknál az aranyérmet az osztrák David Gleirscher szerezte meg, a címvédő német Felix Loch pedig csak ötödik lett. Románia két képviselője is indult a négymenetes sorozaton, Valentin Creţu 29., Andrei Turea a 31. lett.

• Kiválóan teljesít a női szánkósoknál Raluca Strămăturaru, aki két futam után, a sorozat felénél a 10. helyen áll. Strămăturaru valamivel több, mint fél másodperccel van lemaradva az élen álló Natalie Geisenbergertől. A versenyt záró két futamot kedden rendezik.

• A már a zárószám előtt biztosan aranyérmes kanadaiak klasszis párosuk, a Tessa Virtue, Scott Moir kettős révén a jégtáncosok kűrjét is megnyerték, így végül hét pont előnnyel verték az ezüstérmes oroszokat a műkorcsolyázók csapatversenyében a pjongcsangi téli olimpián. A 2010-es vancouveri bajnok, háromszoros vb-győztes kanadai duó hétfőn szép programot mutatott be, s hat ponttal verte az amerikai és további másféllel az orosz duót.

Kanada így a négy éve Szocsiban elért második helye után előre tudott lépni a csapatok versenyében. Az oroszok hét ponttal kaptak ki a győztestől, s négy ponttal előzték meg az Egyesült Államok válogatottját.

Eredmények, műkorcsolya csapatverseny: 1. Kanada (Patrick Chan, Kaetlyn Osmond, Gabrielle Daleman, Meagan Duhamel, Eric Radford, Tessa Virtue, Scott Moir) 73 pont, 2. Olimpiai Sportolók Oroszországból (Mihajil Koljada, Jevgenyija Medvegyeva, Alina Szagitova, Jevgenyija Taraszova, Vlagyimir Morozov, Natalja Szabijako, Alekszandr Enbert, Jekatyerina Bobrova, Dmitrij Szolovjov) 66, 3. Egyesült Államok (Nathan Chen, Adam Rippon, Bradie Tennel, Mirai Nagasu, Alexa Scimeca Knierim, Chis Knierim, Maia Shibutani, Alex Shibutani) 62.