Olimpiai hírfolyam

Csütörtökön nagyüzem volt Pjongcsangban, megkezdték az elhalasztott versenyszámok pótlását is, összesen kilenc számban avattak bajnokot

• Három forduló után Kanada veretlenül áll az élen a férfi curling selejtezőiben.

Eredmények, curling, férfiak, selejtező, 1. forduló: • Nagy-Britannia–Svájc 6–5 • Kanada–Olaszország 5–3 • Egyesült Államok–Koreai Köztársaság 11–7 • Svédország–Dánia 9–5. 2. forduló: Kanada–Nagy-Britannia 6–4 • Svédország–Koreai Köztársaság 7–2 • Olaszország–Svájc 7–4 • Japán–Norvégia 6–4. 3. forduló: • Olaszország–Egyesült Államok 10–9 • Kanada–Norvégia 7–4 • Nagy-Britannia–Japán 6–5 • Svájc–Dánia 9–7.

• A házigazda dél-koreai csapat nagy meglepetésre legyőzte a címvédő kanadai válogatottat csütörtökön a női curlingtorna selejtezőjében.

Eredmények, curling, nők, selejtező: 1. forduló: • Japán–Egyesült Államok 10–5 • Nagy-Britannia–Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 10–3 • Svédország–Dánia 9–3 • Kína–Svájc 7–2. 2. forduló: Koreai Köztársaság–Kanada 8–6 • Japán–Dánia 8–5 • OAR–Kína 7–6 – extra end • Egyesült Államok–Nagy-Britannia 7–4. 3. forduló: • Japán–Koreai Köztársaság 7–5 • Nagy-Britannia–Kína 8–7 – extra end • Svédország–Kanada 7–6 – extra end • Svájc–Egyesült Államok 6–5. Vezet Japán három mérkőzésből ugyanannyi győzelemmel. A körmérkőzéses selejtezők után a legjobb négy folytatja szereplését az elődöntőben.

• Női hokiban Svájc nyerte a veretlenek csatáját, egy góllal legyűrte a svéd válogatottat. Japán válogatottja legyőzte Korea csapatát a torna utolsó csoportmeccsén, így győzelemmel búcsúzott a tornától. Az már a mérkőzés előtt biztos volt, hogy a gyengébb, B-csoportban szereplő ázsiai együttesek közül egyik sem jut a negyeddöntőbe.

Igazi szenzáció és kuriózum volt, hogy a Koreai NDK és a Koreai Köztársaság közös csapattal indult, de a csodának a harmadik vereséggel vége. Arra a 2000-es, sydneyi és a 2004-es, athéni játékokon már akadt példa, hogy a koreaiak együtt vonultak be a megnyitón, viszont arra még soha, hogy közös válogatottat indítsanak. Ugyanakkor ez a politikai jelentőségén túl sportszakmailag semmiképpen sem volt gyümölcsöző. A második harmadban beteljesült az összkoreai álom: gólt ütött a közös csapat, ezzel beteljesítette küldetését. A csarnokban valóságos hangrobbanás volt, percekig ünnepeltek a hazai nézők és persze északi szomszédjaik. Értelmet kapott a dél-koreai játékok egyik mottója: a sport hidat épít a nemzetek között. A gólt egyébként a dél-koreai Randi Hiszu Griffin szerezte. A meccs végeredménye 4–1 lett a japánok javára, mégis mindenki boldogan és elégedetten távozhatott a csarnokból, hiába ért véget három vereséggel a közös csapat története, jelképpé vált a koreai válogatott.

Eredmények, nők, B-csoport: • Svájc–Svédország 2–1 • Japán–Korea 4–1. A csoport végeredménye: 1. Svájc 9 pont, 2. Svédország 6, 3. Japán 3, 4. Korea 0. Az első két helyezett jutott tovább.

A-csoport: • Kanada–Egyesült Államok 2–1 • Finnország–Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 5–1. A végeredmény: 1. (és elődöntős) Kanada 9 pont, 2. (és elődöntős) Egyesült Államok 6, 3. Finnország 3, 4. OAR 0.

A továbbiakban Svájc–OAR és Finnország–Svédország mérkőzések következnek az elődöntőbe jutásért, előbbi párharc győztesére az Egyesült Államok, utóbbira pedig Kanada vár.

• Nagy meglepetésekkel, az orosz és az amerikai válogatott 3–2-es vereségével kezdődött a férfi jégkorongozók tornája.

Eredmények, jégkorong, férfiak, 1. forduló:

B-csoport: • Szlovákia–Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 3–2 (2–2, 0–0, 1–0) • Szlovénia–Egyesült Államok 3–2 (0–1, 0–1, 2–0, 1–0) – hosszabbítás után. C-csoport: • Finnország–Németország 5–2 (2–1, 2–0, 1–1) • Svédország–Norvégia 4–0 (2–0, 0–0, 2–0). A-csoport: • Csehország–Koreai Köztársaság 2–1 (2–1, 0–0, 0–0) • Kanada–Svájc 5–1 (2–0, 2–0, 1–1).• A csíkszeredai születésű, egyébként sílövő Szőcs Emőke a 77. helyen végzett a női sífutók 10 kilométeres szabadstílusú számában, amelyet norvég sportoló nyert meg, de meglepetésre nem Marit Björgen, minden idők legeredményesebb női téli olimpikonja, hanem Ragnhild Haga. A szám magyarországi szereplője a 90 fős mezőnyből 13 sportolónál volt gyorsabb, a győztes Hagától pedig 6:04.1 perccel maradt el. Románia képviselője, a gyergyószentmiklósi Lőrincz-Sára Tímea az 53. helyet szerezte meg, 3:40,4 perc lemaradással a győztestől.

Björgen, ha nagy csatában is, de egy bronzzal gazdagította ötkarikás medálgyűjteményét, amely így hat aranyból, négy ezüstből és két bronzból áll, s ezzel rekorder a női sportolók között a téli olimpiák történetében. A cél előtt 1,6 kilométerre még jobb volt Parmakoskinál, de végül azonos időt értek el, így ezúttal két harmadik helyezettet hirdettek.

Eredmények, sífutás, női szabadstílusú 10 km: 1. Ragnhild Haga (Norvégia) 25:00,5 perc, 2. Charlotte Kalla (Svédország) 20,3 mp hátrány, 3. Marit Björgen (Norvégia) és Krista Parmakoski (Finnország) 31,9 mp h., …, 53. Lőrincz-Sára Tímea 3:40,4 perc h., ..., 77. Szőcs Emőke 6:04,1 p. h.

• Óriási meglepetésre a mindössze 22 éves svéd Hanna Öberg nyerte meg a női sílövők 15 kilométeres egyéni indításos viadalát. A hatodik olimpiáján szereplő Tófalvi Éva több mint 11 perces lemaradással a győztestől a 84. lett – a versenyen 87-en indultak. Ez volt Tófalvi utolsó versenyszáma Dél-Koreában.

Eredmények, női sílövészet, 15 km: 1. Hanna Öberg (Svédország) 41:07,2 perc (0 lövőhiba), 2. Anastasiya Kuzmina (Szlovákia) 41:31,9 (2), 3. Laura Dahlmeier (Németország) 41:48,4 (1), …, 84. Tófalvi Éva 52:13,7.

• A háromszoros világbajnok norvég Johannes Thingnes Bö győzött a férfi sílövők 20 kilométeres egyéni indításos viadalán. A négy román induló közül George Buta érte el a legjobb eredményt, egy lövőhibával és közel négyperces lemaradással a 37. helyen végzett.

Eredmények, férfi sílövészet, 20 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Norvégia) 48:03,8 perc (2 lövőhiba), 2. Jakov Fak (Szlovénia) 48:09,3 (0), 3. Dominik Landertinger (Ausztria) 48:18,0 (0), …, 37. George Buta 51:55,6 (1), …, 55. Cornel Puchianu 53:12,01 (4), …, 69. Gheorghe Pop 54:40,1 (3), …, 74. Remus Faur 55:01,5 (4).

• A sportág egyeduralkodójának számító Németország nyerte meg a vegyesváltót szánkóban, ezzel versenyzői a férfi egyéni viadalt leszámítva valamennyi számban diadalmaskodtak a pjongcsangi olimpián. Románia az idei téli olimpia második legjobb eredményét érte el Raluca Strămăturaru egyéni hetedik helye után, a staféta a 10. lett.

Eredmények, szánkó, vegyesváltó: 1. Németország (Johannes Ludwig, Natalie Geisenberger, Tobias Arlt, Tobias Wendl) 2:24,517 perc, 2. Kanada (Sam Edney, Alex Gough, Tristan Walker, Justin Snith) 2:24,872, 3. Ausztria (David Gleirscher, Madeleine Egle, Georg Fischler, Peter Penz) 2:24,988, …, 10. Románia (Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Cosmin Atodiresei, Ştefan Muşei) 2:26,844.

• Az Aliona Savchenko, Bruno Massot műkorcsolyázó páros minden idők valaha volt legnagyobb pontszámát érte el a kűrben, s ezzel az aranyérmet is megszerezte. A győztes duó csak a negyedik helyről várta a kűrt, ahol azonban káprázatos teljesítményt nyújtott, s 159,31 pontot érő előadásuknak köszönhetően az élre állt, és a riválisok már nem is tudták megelőzni. Ez a pontszám egyébként több mint két ponttal jobb a korábbi világcsúcsnál, amelyet tavaly decemberben a Grand Prix-sorozat döntőjében értek el (157,25). A második helyen a rövid programot követően élen álló kínai páros, Szuj Ven-csing és Han Cung szerezte meg, míg a harmadik a kanadai duó, Meagan Duhamel és Eric Radford lett.

Eredmények, műkorcsolya, páros: 1. Aliona Savchenko, Bruno Massot (Németország) 235,90 pont, 2. Szuj Ven-csing, Han Cung (Kína) 235,47, 3. Meagan Duhamel, Eric Radford (Kanada) 230,15.

• A francia Pierre Vaultier megvédte címét a hódeszkások krosszversenyében. Ez volt az első nem amerikai arany a snowboardosok küzdelmei során.

Eredmények, hódeszka, férfi krossz: 1. Pierre Vaultier (Franciaország), 2. Jarryd Hughes (Ausztrália), 3. Regino Hernandez (Spanyolország).

• A csütörtöki versenynapig kellett várni a gyorskorcsolya-versenyek első olyan aranyérmére, amelyet nem holland színekben versenyző sportoló nyert meg: férfi 10 000 méteren a kanadai Ted-Jan Bloemen diadalmaskodott. Ugyanakkor a szám 31 éves világcsúcstartója – a többi eddigi győzteshez hasonlóan – holland nemzetiségű, s csak a 2014–2015-ös szezon óta versenyez kanadaiként.

Eredmények, gyorskorcsolya, férfi 10 000 m: 1. Jan-Ted Bloemen (Kanada) 12:39,77 perc – olimpiai rekord, 2. Jorrit Bergsma (Hollandia) 12:41,98, 3. Nicola Tumolero (Olaszország) 12:54,32.