Oláh Emese: ha van partnerünk Bukarestben, helyi szinten is jobban működnek a dolgok

Oláh Emese: ha van partnerünk Bukarestben,  helyi szinten is jobban működnek a dolgok
A szeptember 27-i önkormányzati választások után december 6-án újabb választás lesz Romániában, ezúttal a parlament összetételéről kell dönteniük a polgároknak. Az önkormányzati és a törvényhozói munka nem különíthető el egymástól, hiszen a helyi közigazgatás működése szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy milyen döntések születnek a bukaresti parlamentben. Mindezt Oláh Emese, Kolozsvár frissen megválasztott alpolgármestere is megtapasztalhatta az elmúlt négy év alatt kifejtett tevékenysége során. Az alpolgármestert arról kérdeztük, a törvényhozás munkája, a parlamentben elfogadott jogszabályok milyen mértékben befolyásolják az önkormányzatok működését, miért fontosak a helyi önkormányzatok számára, hogy központilag jó döntések szülessenek?

- Az utóbbi időszakban sokat hallottunk a magyar egységről, ami az RMDSZ és a két kisebb magyar párt között kötött együttműködésben teljesedett ki. Egy jó, előremutató döntés született. Ezt a horizontális összefogást most egy vertikálisnak kell követnie, amelynek a bukaresti törvényhozás és a helyi szintű adminisztráció között kell létrejönnie. Ez az egységes képviselet támogatja a helyi szintű erős képviseletet. De hogy ez kézzelfoghatóbb legyen, mondok egy konkrét példát: önkormányzati szinten tett erőfeszítéseink ellenére továbbra is kevés a bölcsődei hely, ami a kolozsvári román és a magyar családokat egyaránt érinti. Már tavaly láttuk, hogy annak dacára sem tudunk eleget tenni az erre vonatkozó egyre nagyobb igénynek, hogy több helyszínen is új bölcsődék építése vagy kibővítése volt folyamatban. Ezért kitaláltam, nyújtsunk daduspótlékot a családoknak annak érdekében, hogy a gyermekek felügyeletét tudják megoldani anélkül, hogy anyagilag ebbe belerokkannának. Igen ám, de amint utánanéztem a jogi háttérnek, azonnal kiderült, hogy megfelelő törvénymódosítás nélkül nem adhatunk támogatást, hiába van erre pénz a városkasszában. Ilyen esetekben tehát egyáltalán nem mindegy, hogy van-e, akihez fordulni a parlamentben, illetve kínálkozik-e elegendő partner ahhoz, hogy egy ilyen módosítás a lehető legrövidebb idő alatt megvalósulhasson.

- A korábbi években milyen volt a kolozsvári önkormányzat és a parlament közötti kapcsolat, konkrétabban miben nyilvánult meg ez a fajta „együttműködés”? Hogyan sikerült összedolgozni az RMDSZ parlamenti képviselőivel, ők mit tudtak tenni a parlamentben településükért?

- Amint az előbb is említettem, sok múlik azon, hogy megfelelő partnerekkel rendelkezzünk Bukarestben. Kiemelném Csoma Botond parlamenti képviselő kollégámnak – aki jelenleg az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének képviselőjelölti listáját vezeti – ebben a mandátumban elért sikerét, amelynek köszönhetően a Vasutaspark ma a városi vagyon részét képezi. Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, hogy mostohagyermeke volt a korábbi tulajdonosnak ez a kiterjedt, nagy hasznosítási potenciállal rendelkező zöldövezet, amelyet most fel fogunk újítani a kolozsvári emberek számára.  Kolozsvár az infrastrukturális nagy befektetések korszaka előtt áll. Számos olyan projekt megvalósítását tervezzük, amelyekkel a város fejlődés szempontjából szintet fog lépni: a HÉV-metró, az autópályába futó körgyűrű, a regionális sürgősségi kórház, a regionális gyermekkórház mind-mind olyan tervek, amelyeket bukaresti együttműködéssel vagyunk kénytelenek megvalósítani. Bukarestben lassan őrölnek a malmok, és ha nincs partnerünk, akkor ezek a beruházások nem, vagy csak nagyon hosszú időn belül valósulhatnak meg.

- Hogyan lehetne elérni, hogy az elkövetkezőkben ez a kapcsolat eredményesebb és hatékonyabb legyen?

- Röviden: ha van partnerünk Bukarestben, helyi szinten is jobban működnek a dolgok. Egyáltalán nem mindegy tehát, hány Kolozs megyei RMDSZ-es politikusunk kerül be a parlamentbe. Négy évvel ezelőtt 123 szavazaton múlt egy képviselői mandátum, így az RMDSZ csak egy képviselőt küldhetett innen Bukarestbe. Én ezt nem kudarcként könyvelem el, hanem inkább azt a következtetést vonom le, hogy a két képviselői mandátumhoz elegendő szavazatszám egy megugorható akadály. Kolozs megye esetében nem egy üres közhely az, ha azt mondjuk, hogy minden szavazat számít, mert ez a valóság. Ezért kérek mindenkit, hogy menjen el szavazni december 6-án, természetesen a megfelelő járványvédelmi intézkedések figyelembe vételével és azok szigorú betartásával. Aki egészségügyi okokból nem tud részt venni a szavazáson, és erről érvényes orvosi igazolással is rendelkezik, az házhoz érkező mozgóurnát igényelhet.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Még várat magára a 2024-es választások időpontjának bejelentése. A pártok taktikáznak. A döntés a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – meglehetősen eltérő - érdekeinek „eredője” lesz, ehhez kétség nem fér.
Máskép(p)
Meglepetést bőven tartogatott a parlamenti választás, de fordulatot távolról sem. Sokaknak érthetetlen, hogy a lakosság opciója hogyan változhatott meg ilyen rövid idő alatt, hiszen 2014-ben még főlényes győzelemmel juttatták hatalomra Klaus Johannis elnököt, most pedig a választók több mint 60 százaléka a PSD példátlanul nagyarányú győzelméhez asszisztált úgy, hogy el sem ment szavazni.
Máskép(p)
Máskép(p)