Okosfa, törvényes graffitifal, „okos-villamoslámpa” nyert

A részvételi költségvetés 2017-es terveinek ötödét sikerült kivitelezni

Okosfa, törvényes graffitifal, „okos-villamoslámpa” nyert
Igazán élhető és már-már futurisztikus jövőbeli városkép rajzolódik ki, ha végigszemezgetjük a kolozsvári részvételi költségvetés 2019-es nyertes pályázatait. Ki ne örülne annak, ha jobb minőségű levegőt lélegezhetne az autós forgalomtól szenvedő város szmogja dacára? Ha hatalmas rideg, olykor ütött-kopott tűzfalak helyett növénytakaró kényeztetné szemeit? Ha a fiatalok nem műemlék épületekre, hanem kijelölt falakra teljesen törvényesen festhetnék fel kreatív graffitiiket? Ha a Malomárok nem megtűrt-elrejtett szemétlerakat lenne, hanem kellemes zöld oázisa a városnak? Ilyen ötleteket találunk a részvételi költségvetés idei 15 nyertes projektje között, amelyek 2020-ban kezdődő kivitelezésére egyenként kétezertől 150 ezer euróig terjedő költségvetést biztosít az önkormányzat. A kivitelezés olykor több évet igényel, de mára már kezdenek beérni a 2017-es és 2018-as eddigi részvételi költségvetések nyertes projektjei.

Az utolsó szakaszban 30 elképzelés versengett, kategóriánként a legtöbb szavazatot kapott projekt lett nyertes, és a fennmaradók közül a legtöbb szavazatot gyűjtött további kilenc terv is zöld utat kapott. A részvételi költségvetés úgy működik, hogy bármely kolozsvári polgár benyújthatja ötletét, ezeket előválogatás után nyilvános szavazásra bocsátják, majd a többfordulós szavazás végén 15 tervet az önkormányzat megvalósít. Először 2017-ben szervezett ilyen városfejlesztő ötletbörzét a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal, az akkori nyertes pályázatok közül alig hármat sikerült megvalósítani, a többi még folyamatban van.

2019-ben közel kétszáz pályázat érkezett, ebből az önkormányzat negyvenet ítélt megvalósíthatónak és ezeket szavazásra bocsátotta, az első kör után 30 maradt versenyben, majd a második szavazás után kiválasztották a 15 nyertes projektet. A szavazás menetéről összességében elmondható, hogy a lakosság számához képest elenyészően kevesen vesznek részt a szavazásban, így tulajdonképpen néhány ezer lakos választotta ki a számára legtetszetősebbeket. Lássuk, melyek ezek.

Sok a zöld- és  az okospályázat

Négyszáznál több szavazat érkezett az utolsó körben a „Tiszta levegőt Kolozsvárnak” nevű projektre, amelynek célja mérsékelni az klímaváltozásból és a város egyre fokozódó levegőszennyezettségéből fakadó kellemetlenségeket. Minél nagyobb fák ültetésével növelnék az árnyékos helyek számát és hozzájárulnának a levegő tisztításához, a nyári hőmérséklet csökkenéséhez, jobb életminőséghez. Növényekkel futtatnák be az épületek homlokzatát, tűzfalait, élősövénnyel választanák el a járdákat az úttestektől, intelligens fákat helyeznének el ott, ahol a viszonyok nem teszik lehetővé élő fák ültetését. Micsodák is ezek az okosfák? A fához nincs nagyon sok közük, tulajdonképpen mohák. A különféle mohafajtákat egy téglatestszerű szerkezetben helyezik el, amely saját öntözőrendszerrel rendelkezik, és felhőn keresztül vezérelhető. A német fejlesztésű okosfa képes a levegő összetételének elemzésére, és aszerint beállítható a tisztító folyamat intenzitása. A szemnek kellemes mohazöld látható a járókelők számára, megköti a szálló port, a nitrogén-oxidokat és a szén-dioxidot, ugyanakkor a nedvességtartalmának köszönhetően hűsítő hatással is bír. Egyetlen okosfa levegőtisztító hatása felér 275 élő fának a teljesítményével, naponta 250 gramm port és évente 240 tonna szén-dioxidot távolít el a levegőből, ráadásul évente alig néhány órányi karbantartást igényel. Okosfát „ültettek” már Brüsszelben hat évvel ezelőtt, de Franciaországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Makedóniában és Németországban is. Berlin jövőre tervez 15 mohafalat beüzemelni európai uniós támogatással. A dolog szépséghibája, hogy egyetlen okosfa ára mintegy 25 ezer dollár, a teljes kolozsvári zöldprojekt pedig csupán 150 ezer euróra számíthat, amiből nem sok okosfára futja majd. Reméljük, esetünkben egy fecske is tavaszt csinál idővel.

Hasonló okosprojektek az előző évek részvételi költségvetésében is szerepeltek, ebből meg is valósultak az okoskukák, de egyelőre tervezési szakaszban van a 2018-as másik ötlet, amely a gyalogosok lépéseit elektromos árammá alakítaná… Az ír fejlesztésű technológia lényege, hogy a nagy gyalogosforgalmat bonyolító helyeken speciális járólapokat helyeznek a földre, ezek a lépéseink hatására néhány milliméterrel besüllyednek és megforgatnak egy lendkereket, aztán az így „begyűjtött” energiát elektromos árammá alakítják. Egyetlen lépés 5 watt áramot termel. A járólapokat ráadásul Romániában gyártják.

Jelzőlámpa a villamosnak Kolozsmonostoron

Az idén a második legnépszerűbb projekt a Malomárok parkosítása, közel négyszázan szeretnék, hogy a Malomárok partján padok, közvilágítás legyen, a medret pedig kitakarítsák. Ez a projekt szintén 150 ezer eurót kap, csakúgy, mint a Mikó/Clinicilor–Trefort/V. Babeş–Hegyvölgy/Piezişa utcák rendezése, részleges parkosítása több mint 250 szavazattal. Szintén 150 ezer euró jut a villamosok okosrendőrlámpáira. Okosjelzőlámpát kapnának a villamosok a kolozsmonostori híd alatt és az Omegánál, ahol kiterjedt pázsitos körforgalmat átszelve haladnak. A kolozsmonostori hídnál viszonylag gyakran történnek balesetek, az okoslámpák pedig a közeledő villamos által mintegy 50 méterrel a kereszteződés előtt aktiválódnak, pirosra váltva az autós forgalom számára mindaddig, amíg a villamos áthalad, majd zöldre, mihelyt kerekei megérintik a kereszteződés utáni szenzort. Tekintélyes összeg, 120 ezer euró a költségvetése a kolozsvári nevezetességek térképét világtalanok számára kidolgozó mobilalkalmazásnak.Potom 10 ezer euróért esőben is sétálhatnánk a Bükkben, és nem lennénk sárosak

Kivirulnak a szürke tűzfalak a graffitikkel

Lényegesen kevesebb, alig 2 ezer euró szükséges a graffitifalhoz, ahol helyi utcaművészek, fiatalok szabadon megvalósíthatják falfirkáikat. Hasonló kezdeményezés eredményeként néhány kolozsvári iskola falait borították be graffitivel (például a monostori Goga-iskolánál), de közlekednek a városban graffitis villamosok is, felváltva a rideg falak, esetleg unalmas megjelenésű régebbi villamosok látványát. Ez a projekt elvileg igen rövid időn belül eljuthatna a megvalósításig, és akkor a fiataloknak már nem kellene lopva, sötétben graffitizniük ott, ahol éppen érik, esetleg műemlék épületeken, hiszen meglenne a saját „törvényes faluk”.
150–150 ezer eurót fordítanak zöld tetők és épülethomlokzatok kialakítására (több mint 120 szavazat), online közvitaplatform kialakítására (alig hatvannál több szavazattal), illetve egy parkolóház megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére a közszállítási vállalat Hajnal negyedi autóbuszgarázsa helyén oly módon, hogy a majdani parkolóház legalsó szintjét továbbra is garázsként használhatnák az autóbuszok, az építkezéssel a környéken felszámolt út menti parkolóhelyekről kiszorult járművek pedig a parkolóházban kaphatnának helyet (ez is kevesebb mint 70 szavazatot kapott).

Gördeszkapark és autómodell-pálya

Egyenként 80 ezer eurós a költségvetése két projektnek: az egyik távirányítós terepjáróautó-modellek versenypályája lenne 50/100–150 méteres területen irányítóstanddal. Helyszínként egy parkot javasolt az ötletgazda, lehetséges választásként megjelölve a Györgyfalvi negyedben nemrég megépült szabadidőközpont, a Fellegvár vagy a rövidesen teljes átalakításra kerülő Vasutas park füves területének egy részét. A másik a Munka út megfelelő utcai világítása, jelenleg ugyanis a Zilah–Dés vonalon Kolozsvár kerülőútjaként is funkcionáló rendkívül forgalmas négysávos útnak csak az egyik oldalán van közvilágítás. Ugyanakkor a gyalogátjárókat is erősebb világítással szerelnék fel.

70 ezer euróba kerülne gördeszkapark kialakítása a Mărăşti téri híd alatt, 35 ezerbe a Mărăşti téri járdák korszerűsítése. 50 ezer eurót igényel az a projekt, amelynek keretében a város jelzőlámpás gyalogátjáróinak közvetlen szomszédságában megfelelő sávot elkülönítenének a biciklisek számára, akik így a gyalogosok zöld jelzésével egy időben nyeregben kelhetnének át az úttesten. Továbbá bicikli-jelzőlámpákat szerelnének azokhoz a kereszteződésekhez, ahol az autósoknak szaggatott zöld jelzésük van, ugyanakkor gyerekkocsiknak, bicikliknek, mozgássérülteknek megfelelően az utca szintjére hoznák a járdaszegélyeket a gyalogátjáróknál/bicikliátjáróknál. Végül 10 ezer eurót szán az önkormányzat a Bükk-erdőben sétányok építésére a bükki lakótelepet a Mező/Câmpului utcával összekötő fő ösvényen és mellékösvényeken is, a 2,5–3 méteres szélességűre elképzelt sétányokat esőben is lehetne használni, helyenként padokat is elhelyeznének.

Felderítő tervek, bár a megvalósítás már nagyobb falat. Megnéztük, hogyan állunk a 2017-es és 2018-as részvételi költségvetési projektek megvalósításával.

Két év alatt 60-ból 4 projekt valósult meg

A 2017-es nyertes projektek közül eddig mindössze hármat kiviteleztek teljesen: a közterek megújítása kategóriában a papírt és műanyagot gyűjtő okoskukák elhelyezését városszerte, az oktatási és kulturális infrastruktúra kategóriában az iskolabusz-hálózat kiépítését és az iskolák falainak utcaművészek általi kifestését. Ezeken kívül előrehaladott kivitelezési szakaszban van a kivilágított gyalogátjárók, a látványos köztéri bútorzatként elhelyezett közvécék, a minden harmadik parkolóhelyen elültetett egy-egy fa, a Csillagvizsgáló/Observatorului és a Pata/Titulescu utcai bicikliutak, a függőleges kertek és zöld homlokzatok projektje. Az első részvételi költségvetéses kiírás többi nyertes projektje – a Nicolae Titulescu Gimnázium oktatási központtá fejlesztése, tóközi park kialakítása, elektromosroller-kölcsönző, városi közlekedést könnyítő ClujWay alkalmazás kifejlesztése, a Ion Creangă Iskola manzárdosítása, garázsok zöldövezetekkel és parkolókkal való helyettesítése – egyelőre tervezés alatt áll.

A legtöbb szavazatott kapott 2018-as kezdeményezések közül eddig mindössze egyet sikerült megvalósítania az önkormányzatnak a digitális város kategóriából, mégpedig a közszállítási vállalat járműveinek érintőkártyás fizetési rendszerét. További két terv van még előrehaladott munkafázisban: a Raluca Ripan Szakkollégium laboratóriumainak felszerelése és a Jó napot/ Bună ziua negyed parkjának kialakítása. A legtöbb 2018-ban nyertesnek nyilvánított projekt azonban még tervezési szakaszban van, kivéve a Rózsák parkja gördeszkapályájának bővítését célzó törekvést, amelynek most készítik elő a közbeszerzési eljárását. A köztéri defibrillátorokra, a köztéri mozgási energia felhasználására, a városi – nem parkolóházakban található – parkolóhelyek valós időben történő megfigyelésére, biztonságos bicikliparkolók létesítésére, a Hajnal/Zorilor negyedi központi park bővítésére és korzó kialakítására, a Szentegyház/Iuliu Maniu utca átalakítására, az oktató jellegű köztéri elemekre, a Hóstát/Mărăşti téri szabadidőpark és játszótér kialakítására, a Fellegvár és a Fellegvári út közötti tér rendezésére, a növénnyel beültetett és bútorzattal ellátott buszmegállókra és az olvasó-, játszó- és szabadidőparkra azonban még várni kell.

Bár a jelek szerint a kivitelezés nem bír lépést tartani a kolozsváriak jobbnál jobb városfejlesztő ötleteivel, bárkinek érdemes eljátszadozni a pályázás gondolatával 2020-ban, egy kis szerencsével éppen a te ötleted is nyerő lehet: hiszen az idei nyertes projektek között olyan is akad, amely az utolsó körben 62 szavazatot gyűjtött, és ennyi már a rokonságból, a kezdeményező csoportból, baráti körből is kitelik.