Okos szemeteskukát helyeztek üzembe Szászfenesen

Automatikusan válogatja a kapott hulladékot, és fizet is érte

Okos szemeteskukát helyeztek üzembe Szászfenesen
Mai digitális világunkban sok vívmánnyal találkozunk, az ember megalkotta az okos telefont, okos órát, okos lázmérőt, okos házat stb. Tegnap óta a felsorolás tovább bővült: Szászfenesen, a futballpálya szomszédságában országos premierként mutatták be azt az okos hulladékgyűjtő központot, amely automatikusan szelektálja a beléje juttatott hulladékot, majd külön föld alatti tárolóba irányítja a pillepalackokat, az alumínium dobozokat vagy az üvegeket, miközben jutalomként és további ösztönzőként a bedobott hulladék értékére vásárlási utalványt ad ki. Ezeket három helyi üzletben lehet értékesíteni – de az összeg felajánlható civil szervezeteknek –, sőt, még sorshúzáson is részt lehet velük venni, többek között bicikliket is lehet nyerni. A létesítmény föld alatti tárolói telítettségi szenzorral is rendelkeznek, amelyek jelzik, ha ki kell üríteni. Az avatás végén a lakosok már ki is próbálták a szerkezetet.

A tegnap délelőtti avatáson Horia Şulea polgármester röviden utalt a közelmúltra: Szászfenes néhány évvel ezelőtt súlyos hulladékkrízist élt át, aztán három esztendővel ezelőtt az önkormányzat partnerségre lépett a Green Grouppal, a Carrefour Romániával, a Grădinariu vállalattal és az Institutul Verde Egyesülettel a Sigurec Public rendszer megvalósítása és az újrahasznosítható hulladék begyűjtése érdekében. A partnerség sikerét jelzi, hogy míg a községet három évvel ezelőtt a háztartási hulladék szelektív gyűjtésének mellőzése miatt még 97 ezer lejes bírsággal sújtotta a környezetvédelmi hatóság, tavaly már csak 17 ezer lejre büntették, és ez hamarosan nullára fog csökkenni. Időközben ugyanis több félautomata hulladékgyűjtő központot sikerült átadni, és lassan Szászfenes élenjáróvá vált a hazai szelektív hulladékgyűjtés terén, amivel a civilizált életminőség gyakorlati szorgalmazója lett. Mindeközben Romániát az EU naponta 150 ezer eurós büntetéssel sújtja, amiért nem vezette be országos viszonylatban a szelektív hulladékgyűjtést, amely tekintetében 2020-ig el kellene érni a hulladék 50 százalékos újrahasznosítását.

A Green Group igazgatója, Constantin Damoc ismertette az országban egyelőre egyedi berendezést. A hulladék beadásakor a futószalagról egy kar automatikusan a megfelelő kukába téríti, ahol föld alatti „raktárba” kerül. Ily módon teljes mértékben „fajtiszta” és iparilag újra feldolgozható hulladékot nyerünk egy-egy konténerben – magyarázta –, amelyet egyenesen az újrahasznosítást végző valamely gyárba szállítják el. Jutalomként a hulladékot hozó személynek – a leadott mennyiségnek és hulladékfajtának megfelelő értékű – vásárlási utalványt ad ki a gép. Az egységárak: PET-palack – 5 bani, alumíniumdoboz – 3 bani, üveg – 1 bani. A szelvényeket a település Carrefour-üzleteiben, vásárláskor lehet felhasználni, de a felhasználóbarát érintőképernyős szerkezet arra is lehetőséget ad, hogy utalvány helyett az összeget fel lehessen ajánlani civil szervezetek közösségi tevékenységeire. Az egyik partner, a Sigurec révén nyereménysorsoláson is részt vehetnek azok, akik hulladékkal „táplálják” a tárolót, ily módon többek között kerékpárokat is lehet nyerni.

Ez az úttörő berendezés 40 ezer euróba került, de elterjedésével olcsóbban is be lehet majd szerezni. Azért esett választásuk erre a településre, mert az a maga több mint 30 ezer lakosával az ország legnagyobb faluja. Sajnos Romániában még mindig nem eléggé szigorúak a környezetszennyezést büntető törvények – összegzett Constantin Damoc. Florin Căpăţână, a Carrefour üzletlánc fenntartható fejlődésért felelős igazgatója szerint ez a hulladékgyűjtő automata új életstílust jelez az ország láthatárán, és ők szeretnék minél hamarabb tapasztalni a konkurenciát ezen a téren.

Az avatóünnepségen a sajtón kívül néhány helybeli lakos is megjelent, akik elégedetten vették tudomásul a változást, és azt az ígéretet, hogy Szászfenesen még három hasonló központot alakítanak ki.