Nyolc között a házigazda, búcsúztak a spanyolok

Nyolc között a házigazda, búcsúztak a spanyolok
A házigazda orosz válogatott bejutott a legjobb nyolc közé a labdarúgó-világbajnokságon, miután az első vasárnapi nyolcaddöntőben büntetőpárbajban jobbnak bizonyult Spanyolországnál Moszkvában. Az oroszok szombaton Szocsiban, a lapzártánk után véget ért Horvátország–Dánia összecsapás győztesével játszanak a negyeddöntőben.

A VIP-páholyban többek között VI. Fülöp spanyol király foglalt helyet Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke társaságában – Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont nem volt ott a stadionban.

A házigazdák csapata túlbiztosított felállásban kezdett, az öt védő előtt a középpályán három szűrő helyezkedett, és két zavaró támadójuk is visszazárt a saját térfelükre. A szerencsés góllal vezetést szerző spanyolok a folytatásban kedvükre adogathattak – sokszor a saját térfelükön – és lassították az iramot, mert az oroszok hátrányban sem változtattak a taktikájukon. A szünethez közeledve az egyik orosz kontrát sikerült lövéssel zárniuk a hazaiaknak, amitől megjött a kedvük, és kicsit bátrabb támadójátékot vállaltak fel. Az egyenlítő góljukat viszont veszélyes helyzet nélkül, büntetőből szerezték. Ezt követően a spanyolok próbáltak ismét kapura is veszélyes játékot bemutatni, de ehhez nem tudták a tempójukat eléggé felpörgetni.

A spanyol csapat úgy jött ki a második félidőre, hogy visszaveszi a vezetést és eldönti a továbbjutást, de mezőnyfölénye nem mutatkozott meg helyzetekben is, idővel pedig a lendülete is elfogyott. A 60. perctől eseménytelenül teltek a percek, a mezőnyjátékosok a félpálya és az orosz tizenhatos között helyezkedtek, így besűrűsödött a középpálya. A körülményes spanyolok ritkán tudtak áttörni, az oroszoknak pedig ez eleve nem állt szándékukban. A 87. percben Iniesta 17 méterről leadott lövését vetődve védte Akinfejev, az orosz kapust amúgy nem dolgoztatták meg a spanyolok, így jöhetett a vb első hosszabbítása.

A túlórát magasabb fordulatszámon kezdték a spanyolok, de az orosz kapusnak így sem akadt dolga. Az egyre fáradtabb oroszoknál viszont indokolt volt a negyedik csere, amire a vb-k történetében először van lehetőség a hosszabbításban. A ráadás második részében a negyedik spanyol csere, Rodrigo hozott színt és lendületet a játékba – helyzetét Akinfejev védte –, de már későn, a döntés a büntetőpárbajra maradt.

A büntetőpárbaj során előbb Iniesta magabiztosan lőtt a kapu jobb oldalába, majd Szmolov nagy erővel lőtt szintén a jobb oldalra (1–1). Aztán Piqué a jobb alsóba vágta a labdát, míg Ignasevics a kapu bal oldalába emelt (2–2). Ezután viszont Koke rosszul helyezett, félmagas lövését védte Akinfejev, majd Golovin nagy erővel lőtt középre, az elvetődő De Gea helyére, amivel az oroszok lépéselőnybe kerültek (3–2). A következő párban Sergio Ramos becsapta Akinfejevet, aki a kapu másik oldalába vetődött, majd Cserisev is a kapus helyét választotta, ami ezúttal is üresen maradt (4–3). Végül, nagy nyomás alatt Iago Aspas jókora lendülettel futott neki, ám nem túl helyezett lövésébe az elvetődő Akinfejev lábbal belekapott, és hárított, így az ötödik orosz rúgójátékosra már nem volt szükség, maradt a 4–3.

A gólok története:

12. perc: jobb oldali spanyol szabadrúgásnál az orosz kapu előterében Ignasevics olyan szorosan felügyelte Sergio Ramost, hogy mindketten a földre estek, a labda pedig a beadásnak háttal álló orosz védő bokájáról saját kapujába pattant (0–1).

40–41. perc: orosz szögletnél Dzjuba ugrott a legmagasabbra, fejese nyomán a labda a neki háttal álló Piqué felkarján változtatott irányt, a megítélt büntetőt Dzjuba a kapu jobb oldalába helyezte – De Gea a másik irányba vetődött (1–1).

Oroszország–Spanyolország 1–1 (1–1, 0–0, 0–0), tizenegyesekkel: 4–3.

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, vezette: Björn Kuipers (holland).

Oroszország: Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Szergej Ignasevics, Ilja Kutepov, Fjodor Kudrjasov, Jurij Zsirkov (Vlagyimir Granat, a szünetben) – Alekszandr Szamedov (Gyenyisz Cserisev, 61.), Roman Zobnyin, Daler Kuzjajev (Alekszandr Erohin, 97.) – Alekszandr Golovin, Artyom Dzjuba (Fjodor Szmolov, 65.). Szövetségi kapitány:

Spanyolország: David de Gea – Nacho (Dani Carvajal, 70.), Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke – Marco Asensio (Rodrigo, 104.), Isco, David Silva (Andrés Iniesta, 67.) – Diego Costa (Iago Aspas, 80.). Szövetségi kapitány:

Gólszerzők: Dzjuba (41. – büntetőből), illetve Ignasevics (12. – öngól).

Sárga lap: Kutepov, Zobnyin, illetve Piqué.