Női kosárlabda-Eb: nem jutott olimpiai selejtezőbe a magyar válogatott

A Székely Norbert szövetségi kapitány irányította magyar válogatott sima vereséget szenvedett szombaton a Philip Mestdagh edzette Belgium csapatától a szerb–lett rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokság alsóházi rájátszásában Belgrádban, így nem jutott ki az olimpiai selejtezőtornára.

Az almanachok alapján a két válogatott 1960 óta ötször csapott össze, és a magyarok 4–1-re vezettek – igaz, az előző magyar siker még 1985-ben született. A legutóbbi, 2003-as találkozót az ellenfél nyerte a görögországi Eb-n, az akkori magyar csapatból Iványi Dalma ezúttal már szövetségi edzőként volt jelen Belgrádban, a túloldalon a 16 évvel ezelőtt Amaliadában 21 pontot szóró Ann Wauters viszont – 38 évesen – még mindig kerettag volt.

A 2001 után ismét negyeddöntőbe jutott magyar válogatott megnyerte első két meccsét Nisben, majd harmadik csoportmeccsén, a negyeddöntőben és az alsóházi rájátszásban is alulmaradt. Így összességében két győzelemmel és három vereséggel a 7–8. helyen zárta a 37. Eb-t, és mivel nem került az első hatba, nem vehet részt jövő februárban az olimpiai kvalifikációs selejtezőn.

Az Eb-ről az első hat helyezett – azaz az elődöntősök mellett az alsóházi rájátszás két győztese – vehet részt a jövő februárban sorra kerülő, 16 csapatos kvalifikációs tornán. Ennek során négy kvartettben küzdenek majd a csapatok, és mindegyikből az első három jut ki a tokiói játékokra. Érdekes, hogy a selejtezőtornán a tavaly világbajnok Egyesült Államok és a házigazda Japán is szerepel, noha ők már automatikusan kvótához jutottak, így számukra nincs tétje a kvalifikációnak.

Eredmény, rájátszás az olimpiai selejtezőért: • Belgium–Magyarország 72:56 (12:17, 27:8, 18:12, 15:19) – a magyar pontszerzők: Raksányi Krisztina 11, Turner Yvonne 10, Határ Bernadett 9, Horti Dóra 7, Studer Ágnes 7, Zele Dorina 6, Dubei Debóra 4, Varga Zsófia 2; a belgák legjobbja a 17 pontos Kim Mestdagh volt.

További eredmények, alsóházi rájátszás: • Svédország–Oroszország 57:52 (12:10, 15:16, 16:13, 14:13).

Elődöntő: • Franciaország–Nagy-Britannia 63:56 (12:16, 22:18, 18:12, 11:10) • Spanyolország–Szerbia 71:66 (21:11, 16:19, 21:20, 13:16).