Női építőbrigád-napló

Női építőbrigád-napló
Szeptember 1, vasárnap 12:12 – hétágra süt a nap; Juli már korábban betervezett egy barátnős pikniket a vízpartra, egy utolsót az idénre. Pont mára. Kockás takarón napozunk, piros kockás terítőről csipegetünk. Zöldséges mártogatósokat, gyümölcsöket, és kürtős kalácsot, amit Szilvi anyukája sütött a házuk kertjében levő kemencéjében. Csak mi négyen vagyunk, legjobb barátnők, akik közül Juli az, aki kéthavonta szervez valamilyen közös programot, hogy kibeszélhessük magunkat, dolgainkat. Meg egyáltalán, hogy együtt legyünk. Gyerekek nélkül, szabadon. Pezsgőt iszunk, az Timi reszortja, ő sokat utazik Párizsba, onnan hoz időnként tres sec pezsgőt.

Én kicsit hátradőlök, kihasználom a napsütést, a gondolataim máshol járnak, de hallom a lányok duruzsolását. Arra gondolok, az élet szép, mert vannak ilyen megfogható pillanatok, amikor csak arra kell koncentrálnom, hogy meddig tudok a napba nézni. És akkor megszólal a telefonom. Megfogadtam, nem veszem fel, jár nekem is az a két óra vasárnap, szeptember elsején! De cseng, és amikor kinyomnám, akkor véletlenül a zöld gombot húztam el, és már beszél is egy ismeretlen, kétségbeesett női hang, bár tévedés lenne, de nem az, mert még a másik keresztnevemet is tudja. Ő az alattam lakó ismeretlen, akivel eddig nem találkozhattam, mert Ausztriában él és dolgozik, évente kétszer jár haza. Épp most, és látja, hogy ázik a plafon, csöpög a víz. Két óra múlva indul vissza a vonatja Salzburgba, meg kellene beszélnünk a helyreigazítást.

Leteszem a telefont, nem hiszem el, hogy megint az van, hogy egy kicsit megszusszannék, és erre tessék, beüt a ménkű, de eszembe jut pszichológusom intelme, moderálom magam, elszámolok ötig halkan, hogy a többiek ne hallják, aztán elmondom a hallottakat, közben összeszedem a cuccaimat, a kockás pokrócot nekik hagyom, ők még sütkérezhetnek egy darabig, nekem mennem kell vakolni. Ez a szó kiszalad a számon, és már látom is lelki szemeim előtt a spatulákat, a vödröket – egyikben a vakolat, másikban a víz, és amilyen vagyok, biztos, elrontom az arányokat, mint minden tortasütésnél, a gyerekek szokták is mondani, hogy anyu lapos tortát süt, de finom.

Szeptember 1, vasárnap, 13:35 – konstatáljuk Katival, az alattam lakóval, hogy eláztattam, a fürdőszobám alatt a vízvezetékek önálló útra tértek. A csajok a piknik és naplemente után feljönnek, kedvesen osztozkodnak a sopánkodásaimban, hogy pont velem történik ez, mennyibe fog kerülni, édes istenem, ha szét kell verni a fürdőszobát, mi lesz itt. Timi, a stratéga szerint az első számú feladat: találni kell egy jó vízszerelőt. Ezzel elkezdődik a többnapos kálvária a kamu szerelőktől az ígérgetősökig, hogy jönnek, aztán mégse, és soha többet nem veszik fel a telefont.

Szeptember 5, péntek 16:00 – Timi jelentkezik, hogy megtalálta a tuti szerelőt, felhívom, hétvégi kiszállásért felárat kér, de én már ott tartok, hogy a fele királyságom is neki adom, meg az összes pezsgőt, amit a következő tíz évben szándékoztunk meginni.

Szeptember 7, vasárnap, 10:00 – Szerelő Laci kijön, ahogy ígérte, én meg nyolc helyre felvésem a telefonszámát, ami kincset ér. Közben Szilvi összebarátkozik az alattam lakó Kati édesanyjával, akit Kati távollétében riasztani lehet. Szilvi ért mindenki nyelvén, nem hiába életvezetési tanácsadó. Nyugtatja Kati anyukáját, hogy mindent a lánycsapat intéz, vakolunk, festünk, eltakarítunk.

Burkoló bátyám és az internet segítségével kiszámoljuk, mire van szükség a foltok eltűntetésére, Juli el is ugrik a közeli Obiba, ahol természetesen a legkisebb kiszerelés 30 kilós, ő nem tud cipelni, mert lehet, hogy végre várandós, Szilvi az anyukával van elfoglalva, Timi konferenciabeszélgetést folytat a konyhámban az ausztrálokkal, mert azoknál már hétfő reggel van. Valahogy felcipelem a 30 kilót a harmadikra, azt hittem, megszakadok. De nem.

Vizes Laci kibontja a kád alatt lévő csempés beépítést, közben pár keresetlen szó hagyja el a száját azokról, akik ilyen sután csinálták anno az egészet. Az az anno nem is volt olyan régen, 11 év alatt megy tönkre kábé minden. És természetesen, egyszerre.

A szerelő közli, hogy nem csak csőtörés van, hanem lyukas kád. De ha nincs pénzem új kádra, várhatok még egy-két hónapot, csak addig ne fürödjünk benne. Régen is lavórban mosakodtak, viccel Laci, tőlem egy hangos sóhajra futja, és a pánik tüneteit vélem felfedezni. Szilvi a tekintetemből is ért mindent, nem hiába életvezetési coach, elkezdi masszírozni a nyakam, Timi meg ugyanazzal a lendülettel, amivel a konferencia-hívást befejezte, felvázolja a tennivalókat a következő hetekre vonatkozóan.

Szeptember 13, szombat, 16:15 – miután akkurátusan lemértük a régi kádat, egyeztettünk a vízszserelővel és bátyámmal, aki burkoló, hogy milyen paraméterekkel rendelkezzen az új kád, és a beépítéshez mik kellenek, Timi már több szaklapot is átböngészett, a Bauhausban megvesszük a kádat, az előlapot, a lábakat, az ytong téglákat, hat és feleseket, a ragasztót, a gipszet Katiék plafonjára. Az áruház női mosdójában tanfolyamot hirdetnek nőknek, ezen jót röhögünk. Úgy érzem, fél siker, kiszállíttatom, hazaérünk, pezsgővel koccintunk.

Szeptember 17, csütörtök 18:00 – Vizes Laci és a női brigád a kádcserére készen áll. Juli mind a négyünknek kis kötényt varrt, vagy varratott, nem firtatjuk. Kibontjuk a kádat a csomagolásból, amikor a szerelő közli, nem jó a kád mérete, túl nagy a támlája, nem fér be a csap alá, a csapot meg nem lehet mozdítani, mert akkor már végképp szét kell verni az egész fürdőszobát. A pánik kitörésének tüneteit vélem felfedezni magamon, Szilvi már tárcsázza is az áruházat, hogy megtudakolja, kicserélik-e a kádat

Szeptember 19, szombat 17:00 – Timi szerzett egy utánfutót, és mint a hímestojást, levisszük a kádat a csajokkal felváltva, majd ráhelyezzük az utánfutóra, azt a kocsimhoz és irány az áruház. Juli, a fotós, mindent dokumentál. Az áruházhoz érve Timi az, aki lebonyolítja a cserét, engem megkímél a fölösleges bürokráciától.

Este 8-ra már vissza is értünk, vidáman, csacsogva cipekedünk. Pezsgőt bontunk, nyálas filmet nézünk a tévében, miután a gyerekek elaludtak.

Szeptember 20, vasárnap, 10:00-20:00 között – a bátyám távvezérlésével, (aki burkoló, de sosem ér rá), és a szerelővel közösen a női brigád kiemeli a régi kádat a helyéről, majd beteszi az újat. Közben Katiéknál egy kis kaparástól leomlott a plafon. Elrohanok még 30 kg vakolatért az obiba. Bátyám és a youtube segítségével glettelünk, vakolunk, tapasztunk. Nem tökéletes, de megteszi.

A nap végén megbontunk egy pezsgőt, koccintunk. A kád áll, másnaptól lehet használni. Csak kössön meg a festék.

Látó-nívódíj munkatársunknak, Tófalvi Zselykének                                                                         Magyary Ágnes író és Kántor Péter költő is átveheti idén a marosvásárhelyi Látó szépirodalmi folyóirat által megítélt nívódíjat, amelyet 28. alkalommal adnak át - közölte a folyóirat szerkesztősége. A lap szerkesztősége a folyóiratban publikált szerzők közül válogatja ki a nívódíjra érdemes szerzőket. Huszonhét év alatt több mint 70 alkotó vehette át a vers, próza, esszé és debüt kategóriában az elismerést. A nívódíj idén az 1000 dollárral járó Jackovics-díjjal bővül, amelyet a legjobb dráma szerzőjének ítél oda a szerkesztőség. 2019-ben Kántor Péter (vers), Kész Orsolya (kritika), Magyary Ágnes (próza), a Szabadságban tavaly óta rendszeresen publikáló Tófalvi Zselyke (debüt) veheti át a díjjal járó pénzjutalmat. A Jackovics-díjat a lap szerkesztősége Ayhan Gökhannak ítélte. A kitüntetést december 14-én adják át.