Nincs hiány az ötletekből, de melyik lesz a nyerő?

Részvételi költségvetés: elkezdődött a szavazás

Nincs hiány az ötletekből,  de melyik lesz a nyerő?
Október elsején újabb szakaszába lépett a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal által 2019-re meghirdetett részvételi költségvetési folyamat: miután az elmúlt hetekben az önkormányzat műszaki bizottsága a beérkezett 164 javaslatból kiválasztotta azokat, amelyek ténylegesen megvalósíthatóak, és megfelelnek a kiírás kritériumainak, megnyílt a szavazás első köre. A döntőbe jutásért 47 elképzelés verseng hat kategóriában, s az első másfél nap után elmondható: mindegyikben van egy toronymagasan vezető favorit, amely így várhatóan bekerül majd azon projektek közé, amelyeket az önkormányzat a helyi költségvetésből kénytelen lesz megvalósítani 2019-ben. A javaslatok alapján úgy tűnik, a kolozsvári civilek számára igen fontos a zöld város, így az energiatakarékos megoldások használata, a zöldövezetek kiterjesztése, az autós közlekedésre alternatívát nyújtó kerékpáros, illetve motorkerékpáros közlekedés megkönnyítése.

 

Október elsején elkezdődött a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal által 2019-ra meghirdetett részvételi költségvetési folyamat elbírálásának első szakasza. Ezen részt vehet bárki, aki betöltötte a 18. életévét és Kolozsváron lakik, dolgozik vagy tanul, továbbá regisztrál – ha korábban nem tette meg – a részvételi költségvetés lebonyolítása céljából létrehozott bugetareparticipativa.ro honlapon, és leadja szavazatát (az internetet nem használó személyek a sétatéri Kaszinó épületében lévő standnál, a városháza munkatársainak segítségével szavazhatnak munkanapokon 13–17 óra között). Szavazni október 21-ig lehet, egy személy összesen hat szavazatot adhat le, minden kategóriában (sétányok, járdák, sétálóutcák; mobilitás, közlekedésbiztonság; zöldövezetek, játszóterek; közterület-rendezés; oktatási és kulturális infrastruktúra; digitális város) egyet. A szavazatok alapján a 47 projektből 30 jut majd tovább a „döntőbe”: az egyes kategóriák első három helyezettje, továbbá kategóriától függetlenül a legtöbb szavazatot szerző további 12 kezdeményezés. Október 22–28-án ellenőrzik a szavazatokat, illetve hitelesítik a kialakult sorrendet, majd október 29. és november 18. között kerül sor a végső szakaszra, az újabb szavazásra, amelynek során minden érdekelt már csak egyetlen tervre adhatja le voksát. Így alakul majd ki a projektek végső rangsorolása, és választják ki a megvalósításra kerülő 15 ötletet – a hat kategória győztese mellett a 9 legtöbb szavazatot kapó elképzelést. A nyertes projektek sorát november 26-án, a honlapon teszik közzé.

Adjunk energiát a városnak!A sétálóövezetek, járdák kategóriában szinte máris borítékolni lehet a nyertest, hiszen az egyik ötlet másfél nap alatt, tegnap délutánig közel 200 szavazatot gyűjtött össze, többet, mint a „konkurenciája” összesen. A Lépésben a világgal (În pas cu lumea) nevű tervezet olyan speciális járdaburkolatot szorgalmaz, amely a lépés során leadott energiát elektromos árammá alakítja, amivel aztán – például – meg lehetne világítani este az utcát. A kezdeményező szerint a mai világban fontos minden nem hagyományos energiaforrást kihasználni, egy-egy ilyen járólap pedig akár 5 wattot is képes termelni egyetlen lépésből. Ezek a különleges járdaburkolatok egyébként egy írországi cég termékei, de éppen Romániában gyártják őket; a járólapok belsejében egy lendkerék található, s amikor valaki rálép, ezek a lapok 5 milliméternyit összenyomódnak, ez pedig mozgásba hozzá a lendkereket, amivel áram generálódik. Szintén népszerű e kategóriában az az ötlet, amely a Szentegyház/Iuliu Maniu utca felújítására és részben gyalogosövezetté alakítására, a parkolóhelyek felszámolására vonatkozik. A többi javaslat: parkoló kialakítása az IRA-piac mellett; a Gorunului utca 2. szám körüli garázsok lebontása és azok helyén zöldövezettel rendelkező parkolóhelyek kialakítása; a Fellegvár és a Fellegvári út/Drăgălina utca közötti övezet (lépcsők, közvilágítás stb.) felújítása; élősövény és járda kialakítása a Padiş utca 5. szám és a hozzá tartozó szeméttároló között; ötletbörze a Kőkert/Haşdeu utca – Mikó/Clinicilor utca övezete urbanisztikai lehetőségeinek feltérképezésére; „tanulóutcák” kialakítása, amelyek interaktív installációkkal, vizuális elemekkel vagy éppen a virtuális realitás és más technológiák segítségével mutatják be annak a személyiségnek az életútját, akiről az utcát elnevezték.

A defibrilátorokat célzó kezdeményezés az egyik legnépszerűbb

Nagyon hiányzik a park az új negyedbenA mobilitás, közlekedésbiztonság kategóriában mindössze öt projekt verseng a biztos továbbjutást érő három helyért. A javaslatok: ClujBike biciklikölcsönző állomás létrehozása az Irisz negyedben, a Munka út elején, illetve a Honvéd/Dorobanţilor utcában; robogóknak és motorkerékpároknak való parkolók kialakítása a belváros több pontján; biztonságos, fedett kerékpármegőrzők kialakítása; parkolóállványok elhyezése bicikliknek.
A legtöbb javaslat a zöldövezetek, játszóterek kategóriában maradt versenyben. Alig két nap után itt is van már egy „nyertes”: már mintegy 250-en szavaztak arra, hogy a városháza alakítson ki egy parkot a Békás/Bună Ziua negyedben. A fennmaradó két, biztosan döntőbe jutást érő helyért az eddigi szavazatok alapján a Rózsák parkjában lévő görkorcsolya/skateboard-pálya kibővítése, illetve egy olyan projekt verseng, amely a játszótereknek logikai vagy ismeretterjesztő játékokkal való felszerelését célozza, hogy a gyermekek ne csak fizikailag, hanem szellemileg is fejlődhessenek játék közben. Több projekt a város egy-egy célzott parkjának, játszóterének, zöldövezetének a felújítását ösztönözné (a Csillagvizsgáló/Observatorului és Szőlő/Viilor utcák kereszteződése, a Györgyfalvi negyedi Testvériség/Fraternităţii park, a Bârsei utcai játszótér, a Hajnal negyed központja (a piac környéke) stb. – de olyan ötlet is van, amely csónakázótóvá alakítaná a Iulius Mall bevásárlóközpont melletti tavat,  vagy fákkal ültetné be a Monostori temetőt, hozzájárulva a kolozsvári levegő minőségének javításához.
Óriás zászló a Fellegváron?

A közterek kialakítását, rendezését célzó kategóriában ismét több igen érdekes ötletet találunk. Az egyik arra vonatkozik, hogy a közvilágítást szolgáló oszlopokat napelemekkel kellene ellátni, ily módon áramot és pénzt takarítana meg a város. Egy másik személy napelemmel ellátott padokat szeretne, így aki leül megpihenni, közben feltölthetné telefonját. Egy további javaslat egy köztéri napóra elhelyezésére vonatkozik a Fellegváron, mások hirdetőtáblát szeretnének a Mărăşti negyedi buszmegállókba (hogy az ilyen-olyan plakátokat ne az oszlopokra, épületek falaira ragasszák ki az érintettek). Egy másik személy a nemzeti identitás megőrzése érdekében egy óriás méretű zászlónak a Fellegvárra való kihelyezését szorgalmazza, egy további javaslat pedig egy olyan gyakorlati útmutató kidolgozását kéri az önkormányzattól, amely alapján a közterületek rendezése, felújítása egységes elvek alapján történhetne. A javaslatok között szerepel a Karl Liebknecht tér felújítása is, de a fentieknél jóval többen szavaztak eddig arra az ötletre, hogy a buszmegállókat lássák el padokkal, növényzettel, árnyékot adó fákkal. A legtöbb voksot viszont eddig az a projekt kapta a kategóriában, amely a forgalmas köztereken kültéri automata defibrillátorokat helyezne el, amelyekkel még a laikusok is életeket tudnának menteni.
Az oktatás és kulturális infrastruktúra terén versengő nyolc projekt közül az eddigi legnépszerűbb a turizmus felé nyitó Kolozsvárt javasol, például angol nyelvű feliratokat a közszállítási járművekbe, turisztikai térképeket a buszmegállókba, interaktív térképek kihelyezését a repülőtérre, buszjáratot Kolozsvárról a tordai sóbányához, illetve télen a kisbányai sípályához. Versenyben marad a Raluca Ripan iskola laboratóriumainak felszerelését célzó projekt, és szintén iskolások lennének a haszonélvezői annak az elképzelésnek, amely fitneszgépeket szereltetne az iskolák udvaraiba. Egy másik javaslat egy olyan, dizájnra és városi művészetre szakosodott fesztivál, illetve műhelytevékenység beindítását szorgalmazza, amelynek résztvevői kolozsvári köztereket gondolnának újra. Ebben a kategóriában kapott helyet az az elképzelés is, amely a városban lévő múzeumok virtuális meglátogatását tenné lehetővé egy okostelefonos applikáció segítségével. Egy másik ötlet egy oktatási-kulturális platformra vonatkozik, amely naptárszerűen összegezné a Kolozsváron zajló különféle programokat, kurzusokat, rendezvényeket, az utolsó javaslat pedig egy olyan átfogó katalógust szorgalmaz, amely egyetlen adatbázisban összegezné a könyvcímeket az iskolai és a városban működő nyilvános könyvtárakból, hogy annak, aki egy konkrét művet/szerzőt keres, ne kelljen több könyvtárba is elmennie, amíg megtalálja.

Virtuális világ versus valóságAz előző ötletektől már csak egy lépés a digitális város kategória, és annak hét elképzelése. Az egyik USB-portokkal szerelné fel a trolibuszokat, hogy az utasok menet közben is feltölthessék telefonjaikat. Szintén a közszállítással kapcsolatos az a projekt, amely lehetővé tenné, hogy a jegyárusító automatáknál „contactless” (érintés nélküli) technológiával is lehessen fizetni. Egy másik kezdeményező olyan szenzorokat szereltetne fel a városban, amelyek a levegő szennyezettségét mérnék, egy javaslat pedig Kolozsvár virtuális múzeumának elkészítését célozza. Az egyik ötlet ennél is továbbmegy: teljes virtuális városképet készíttetne, periodikusan frissülő utcaképekkel, amelyeken így követhető lenne a város fejlődése, de egyben bejelölhetőek lennének például az olyan problémák, mint a rossz állapotú épületek, homlokzatok vagy éppenséggel az úttesten keletkezett kátyúk. Ehhez részben hasonló kezdeményezés az, amely a város háromdimenziós makettjét készíttetné el, ami a városfejlesztéshez nyújtana támaszt. Az eddigi szavazatok alapján azonban a leghasznosabb kezdeményezés nem a virtuális városhoz, hanem a napi, reális problémákhoz és azok lehetséges megoldásához kötődik: az a projekt kapta eddig a legtöbb voksot, amely mintegy kiegészíteni a városháza által működtetett ClujParking rendszert, és statikus videokamerák felszerelését, valamint egy olyan applikáció kidolgozást javasolja, amellyel reális időben lehetne megnézni, éppen hol vannak üres parkolóhelyek a belváros utcáiban.Ötletekből tehát nincs hiány, kolozsváriak, szavazásra fel!