Nemzetek Ligája: Tallinni döntetlennel elúszott a magyar feljutás

A magyar labdarúgó-válogatott elvesztette esélyét a csoportelsőségre a Nemzetek Ligája C-osztályában, mivel hétfőn Tallinnban a 2. csoport, 4. fordulójában 3–3-as döntetlent játszott az észtek vendégeként.

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a 20. percben hátrányba került az észtek első Nemzetek Ligája-találatával, de négy perccel később Nagy Dominik pontos lövésével egyenlíteni tudott. A szünet után a csapatkapitány Szalai Ádám már a vezetést szerezte meg a magyaroknak, és bár az észtek két szerencsés találattal fordítottak, Szalai fejjel újra egyenlíteni tudott.

A csoport másik mérkőzésén a finnek megőrizték százszázalékos mérlegüket, így biztossá vált, hogy a magyarok nem végezhetnek a kvartett élén, azaz nem juthatnak fel a B-osztályba.

A sorozat egy hónap múlva folytatódik: a magyar válogatott november 15-én az észteket, majd három nappal később a finneket fogadja a budapesti Groupama Arénában.

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a Finn-öböl partján tett átmozgató sétával hangolt az összecsapásra, amely előtt egy órával már tíz észt dobos teremtett hangulatot a stadion oldalánál.

A találkozó 12 Celsius-fokos hidegben kezdődött, a 14 ezer fő befogadására alkalmas A. Le Coq Arena negyede sem telt meg. A helyszínen mintegy 250 magyar néző buzdította kedvenceit.

Tapogatózó játékkal indult a találkozó, az első, kaput eltaláló lövésre 18 percet kellett várni, de Vassiljev lövését Gulácsi magabiztosan hárította. Két perccel később az észtek megszerezték első találatukat a Nemzetek Ligájában. Ez nem fogta meg a vendégeket, viszont élénkebbé tette a játékot, négy perc múlva pedig már 1–1 állt az eredményjelzőn: Nagy Dominik első találatát szerezte a nemzeti együttesben. Az észt hálóőr ápolása miatt néhány percig állt a játék, amely ezután lassúbbá vált. A kényszerszünet nyomán megítélt négyperces hosszabbításban aztán felpörgette a ritmust a magyar válogatott, Szalai ugratta ki Nagy Dominikot, akinek ziccerét védte az észt cserekapus.

A fordulást követően újabb hosszas ápolás következett egy hármas összefejelés miatt, majd az 50. válogatott meccsét játszó Szalai szerezte meg a vezetést a magyaroknak – a csatár ezt megelőzően hat találkozón nem talált be a nemzeti csapatban. A magyar mezőnyfölény ezután is folytatódott, így meglepetésre egyenlítettek a hazaiak egy látszólag ártalmatlan szituációban. Az egyenlítés megzavarta a magyar együttest, ezt kihasználva a vezetést is átvették a házigazdák, ám Szalai második góljával ismét egyenlítettek a magyarok.

A magyar nemzeti csapat sorozatban nyolcadik idegenbeli találkozóján maradt nyeretlen, 2016 októbere óta két döntetlen mellett hatszor kapott ki.

A finn nemzeti tizenegy hétfőn negyedik mérkőzését is megnyerte, így százszázalékosan vezeti a négyest. Az északi együttes ezúttal Tamperében a vendég görögöket múlta felül 2–0-ra, azaz továbbra sem kapott gólt a sorozatban, mivel előző három találkozóján 1–0-ra győzött.

A finneknek így a hátralévő két meccsükön egyetlen pontra van szükségük, hogy megnyerjék a kvartettet, ezáltal feljussanak a B-osztályba, amelyre a magyaroknak már nincs esélyük, mivel nyolcpontos a hátrányuk az éllovassal szemben. A finnek novemberben előbb a görögök, majd a magyarok vendégei lesznek.

Végeredmény: • Finnország–Görögország 2–0 (gól: Pyry Soiri – 46. és Glen Kamara – 89. perc). A csoport állása:

1.       Finnország  4        4        0        0        5–0    12

2.       Görögor.     4        2        0        2        3–4    6

3.       Magyaror.   4        1        1        2        5–6    4

4.       Észtország  4        0        1        3        3–6    1

ÉSZTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 3–3 (1–1)Tallinn, A. Le Coq Arena, 3043 néző. Vezette: Halis Özkahya (Törökoroszág).ÉSZTORSZÁG: Mihkel Aksalu (43. perc Sergei Lepmets) – Taijo Teniste, Nikita Baranov, Joonas Tamm, Artur Pikk – Siim Luts, Ilja Antonov, Karol Mets, Konstantin Vassiljev, Henrik Ojamaa – Henri Anier (90. perc Ats Purje). Szövetségi kapitány: Martin Reim.MAGYARORSZÁG: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő (80. perc Bese Barnabás), Willi Orbán, Kádár Tamás, Baráth Botond – Nagy Ádám, Kleinheisler László (68. perc Pátkai Máté) – Nagy Dominik (75. perc Eppel Márton), Kovács István, Sallai Roland – Szalai Ádám. Szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).Gólszerzők: Luts (20. perc), Pikk (69. perc) és Anier (79. perc), illetve Nagy Dominik (24. perc), valamint Szalai 2 (54. és 81. perc).Sárga lap: Anier, Luts és Baranov, illetve Nagy Dominik és Pátkai.

A gólok története:

20. perc: Anier robogott el a bal oldalon, az ötösre érkező beadásából a középen berobbanó Luts Kádár mellől a kapuba lőtt (1–0).24. perc: Nagy Dominik csapott le a labdára három észt védő között az ellenfél térfelének közepén, majd a 16-os vonaláról estében egy védő szorításában a bal alsó sarokba lőtt (1–1).54. perc: Bal oldali szöglet után az észtek röviden és középre szabadítottak fel, Sallai visszafejelte a labdát az ötösön álló Szalainak, a csapatkapitány mellel átvette, majd egy védő szorításában még megfordulni is volt ideje, hogy aztán jobbal a léc alá zúdítsa a labdát (1–2).69. perc: Pikk bal oldali beadása megpattant a becsúszó Pátkain, majd a megpördült labda Gulácsi felett a kapuba hullott (2–2).79. perc: Arnier csapott le egy megpattanó labdára, és tíz méterről Gulácsi lábai között a kapuba lőtt (3–2).81. perc: Kovács jobb oldali szögletét Szalai öt méterről a bal alsó sarokba fejelte, a kapus már csak belekapni tudott a labdába, amely a kapufáról a hálóba pattant (3–3).

Az izlandi válogatott harmadszor is vereséget szenvedett a labdarúgó Nemzetek Ligájában, ezzel biztossá vált, hogy a sorozat következő idényében az A- helyett a B-osztályban szerepel majd. Az északi gárda ezúttal hazai pályán a svájciaktól kapott ki 2–1-re.

Ugyanennek az osztálynak a negyedik csoportjában a mostanáig hibátlan spanyolok némi meglepetésre saját közönségük előtt maradtak alul az angolokkal szemben.

A második vonalban a bosnyákok Edin Dzeko duplájával harmadik meccsüket is megnyerték, így a feljutás küszöbére értek.

Eredmények:

A-osztály:

2. csoport: • Izland–Svájc 1–2 (Alfred Finnbogason – 81. perc), illetve Haris Seferovic – 52. és Michael Lang – 67. perc). A csoport állása: 1. Svájc 6 pont/3 mérkőzés (9–3), 2. Belgium 6/2 (5–1), 3. (már kiesett) Izland 0/3.4. csoport: • Spanyolország–Anglia 2–3 (Paco Alcácer – 58. és Álvaro Morata – 98. perc, illetve Raheem Sterling 2 – 16. és 38., valamint Marcus Rashford – 30. perc). Az állás: 1. Spanyolország 6 pont/3 mérkőzés, 2. Anglia 4/3, 3. Horvátország 1/2.B-osztály, 3. csoport: • Bosznia-Hercegovina–Észak-Írország 2–0 (Edin Dzeko 2 – 27. és 73. perc). Az állás: 1. Bosznia-Hercegovina 9 pont/3 mérkőzés, 2. Ausztria 3/2, 3. Észak-Írország 0/3.D-osztály, 2. csoport: • Luxemburg–San Marino 3–0 (David Turpel – 4., Danel Sinani – 65. és Vincent Thill – 73. perc; kiállítva: Alex Gasperoni – 54. perc, San Marinó-i) • Fehéroroszország–Moldovai Köztársaság 0–0. Az állás: 1. Luxemburg 9 pont/4 mérkőzés, 2. Fehéroroszország 8/4, 3. Moldovai Köztársaság 5/4, San Marino 0/4.*

Barátságos mérkőzésen csak egy góllal bizonyult jobbnak a világbajnoki ezüstérmes horvát labdarúgó-válogatott, 2–1-re győzte le Jordánia csapatát Fiumében/Rijekában. A gólokon Domagoj Vida (24. perc) és Matej Mitrovics (63. perc), illetve Baha Faisal (73. perc) osztozott.

További eredmények: • Kuvait–Ausztrália 0–4 (gól: Khaled Ebrahim Hajian – 13., öngól, Apostolos Giannou – 21., Tom Rogic – 82. és Awer Mabil – 88. perc) • Szaúd-Arábia–Irak 1–1 (Abudulaziz Al Bishi – 90. perc, illetve Muhanad Ali – 71. perc).

Borítókép: A csapatkapitány (9-es) két gólt is szerzett, de ez sem volt elég a győzelemhez – FOTÓ: WWW.MLSZ.HU