Nemzetek Ligája: nem sikerült a magyar és a román bemutatkozás

A legújabb labdarúgó-sorozat, a Nemzetek Ligája hétvégi első mérkőzésein a magyar válogatott kikapott Tamperében, míg a román nemzeti csapat csak gól nélküli döntetlenre volt képes.

Finn–magyar: Rossi vereséggel debütált a kispadon

Vereséggel debütált a kispadon Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, miután csapata szombat este 1–0-ra kikapott Finnországban az újonnan indult Nemzetek Ligája első fordulójában a C-osztály, 2. csoportjában.

A tamperei találkozó egyetlen gólját Teemu Pukki szerezte a 7. percben.

A magyarok kedden a görögök ellen folytatják szereplésüket a sorozatban, a Groupama Arénában 21.45 órakor kezdődő összecsapást zárt kapuk mögött rendezik (élőben követhető az m4sport tévéadón) az Európai Labdarúgó Szövetség büntetése nyomán, amelyet még a románok elleni 2015-ös Európa-bajnoki selejtezőn történtek miatt szabott ki.

A finn válogatott tétmérkőzésen 40 év után győzte le újra a magyar csapatot, ezt megelőzően legutóbb 1978 szeptemberében egy Európa-bajnoki selejtezőn diadalmaskodott.

A magyar válogatott kispadján legutóbb tíz évvel ezelőtt tudott győzelemmel debütálni az aktuális szövetségi kapitány, akkor a holland Erwin Koeman irányításával a görögök ellen nyert a nemzeti csapat.

Nem kezdődött jól a magyar válogatott történetében a Rossi-korszak, mivel Teemu Pukki már a hetedik percben megszerezte a vezetést a hazaiaknak: a csatár kiugrott a jobb oldalon, lefutotta Kádár Tamást, belépett a magyar védő elé, és hét méterről a kivetődő Gulácsi mellett könnyedén gurított jobb sarokba (1–0).

A bekapott gól érezhetően megfogta a magyar csapatot, a házigazdák könnyedén növelhették volna előnyüket. Az első magyar lehetőségre szűk húsz percet kellett várni, igaz, a beadás veszélyesebb volt, mint Szalai Ádám fejese.

Innentől a szünetig a magyar válogatott irányított és birtokolta többet a labdát, de igazi nagy helyzetet nem alakított ki.

A második félidő finn lehetőséggel indult, majd az 56. percben Szalai ziccert rontott, az újdonsült csapatkapitány lövését Lukas Hradecky védte bravúrral. A 66. percben kis híján eldőlt a mérkőzés, Joona Toivio gyönyörű szabadrúgása a kapufáról jött ki. Tíz perccel a vége előtt újabb meccslabda maradt ki, Pukki közeli pörgetése is a kapufán csattant.

A hajrában mezőnyfölényben volt a magyar válogatott, de nem tudott egyenlíteni.

A magyar csapat hátvédsorában kiválóan szerepelt és végigjátszotta a mérkőzést a Kolozsvári CFR 1907 játékosa, Lang Ádám.

A 2. csoport másik mérkőzésén: • Észtország–Görögország 0–1 (gól: Kosztasz Fortunisz – 14. perc).

FINNORSZÁG–MAGYARORSZÁG 1–0 (1–0)Tampere, Ratina Stadion, 10 220 néző. Vezette: Gediminas Mazeika (Litvánia).FINNORSZÁG: Lukas Hradecky – Jukka Raitala, Joona Toivio, Paulus Arajuuri, Jere Uronen (45. + 2. perc Albin Granlund) – Robin Lod, Joni Kauko, Rasmus Schüller (63. perc Tim Sparv), Pyry Soiri (85. perc Robert Taylor) – Teemu Pukki, Jasse Tuominen. Szövetségi kapitány: Markku Kanerva.MAGYARORSZÁG: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Lang Ádám, Kádár Tamás, Fiola Attila – Kleinheisler László, Pátkai Máté – Stieber Zoltán (54. perc Varga Roland), Kovács István (61. perc Kalmár Zsolt), Sallai Roland (73. perc Eppel Márton) – Szalai Ádám. Szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).Gól: Pukki (7. perc).Sárga lap: Uronen, illetve Szalai, Fiola, Lovrencsics és Kádár.

Román remi Montenegróval

Zártkapus mérkőzésen Ploieşti-en a Cosmin Contra szövetségi kapitány irányította román válogatott két éven belül harmadszor sem tudta legyőzni Montenegrót (korábban a vb-selejtezők keretében 1–1 volt az eredmény idehaza és 0–1 idegenben).

A találkozót a Nemzetek Ligája C-osztályának 4. csoportjának keretében rendezték, az összecsapás gól nélküli döntetlennel végződött.

Az első lehetőséget néhány másodperccel a kezdő sípszó után a vendégek hagyták ki, Mirko Ivanics 18 m-ről megeresztett lövését magabiztosan megfogta Ciprian Tătăruşanu.

A 7. percben Alexandru Chipciu lőtt fölé, majd Vlad Chiricheş percei következtek: a 21. percben melléfejelt, öt percre rá lábbal nem kapta el a kaput ideális helyzetben. A válogatott csapatkapitány később megsérült a bal lábán, s idejekorán, már a 31. percben le kellett cserélni. A hajrában még Alexandru Mitriţă próbálkozott messziről, de kevéssel lőtt Danijel Petkovics kapuja mellé.

Térfélcsere után Claudiu Keşerü hagyott ki ordító helyzetet a hatos vonaláról, aztán Chipciu (59. perc), ismét Keşerü (64. perc) és Nicolae Stanciu (69. perc) hagyott ki lehetőséget. A 72. percben Mihai Pintilii nem tudta átemelni a játékszert a kapuson. Ivan Kruzliak szlovák játékvezető a 77. percben Sztefan Mugosza szabálytalanságát sárga lappal büntette, s mivel ez már a második volt, az exjugoszláv gárda emberhátrányba került.

A hajrában cseréként pályára lépett Constantin Budescu is emeléssel próbálkozott a 80. percben, de a labda a kapu mellé ment, a hosszabbításban pedig még Paul Anton előtt nyílt gólszerzési lehetőség, de 16 m-es lövése elzúgott a kapu felett.

A Kolozsvári CFR 1907 két játékosa, Cristian Manea és George Ţucudean a cserepadról figyelhette a mérkőzést.

A román válogatott hétfőn 21.45-kor lép ismét pályára Belgrádban, a Partizán Stadionban Szerbia lesz az ellenfele, a találkozót élőben közvetíti a Pro tv.

A 4. csoport másik összecsapásán: • Litvánia–Szerbia 0–1 (Dusan Tadics – 38. perc, 11 m; Tadics a 83. percben 11-est hibázott).

ROMÁNIA–MUNTENEGRÓ 0–0Ploieşti, Ilie Oană Stadion, nézők nélkül. Vezette: Ivan Kruzliak (Szlovákia).ROMÁNIA: Ciprian Tătăruşanu – Romario Benzar, Vlad Chiricheş (31. perc Mihai Bălaşa), Cristian Săpunaru, Nicuşor Bancu – Mihai Pintilii (73. perc Paul Anton), Nicolae Stanciu – Alexandru Chipciu, Alexandru Maxim, Alexandru Mitriţă (68. perc Constantin Budescu) – Claudiu Keşerü. Szövetségi kapitány: Cosmin Contra.MONTENEGRÓ: Danijel Petkovics – Filip Sztojkovics, Sztefan Szavics, Marko Szimics, Zarko Tomaszevics – Alekszandar Scsekics (74. perc Nebojsza Koszovics), Nikola Vukcsevics  – Aleksandar Boljevic (81. perc Fatos Beciraj), Mirko Ivanics, Vladimir Jovovics – Sztefan Mugosza. Szövetségi kapitány: Ljubisa Tumbakovics.Sárga lap: Bălaşa, Pintilii és Anton, illetveMugosza, Boljevics és Tomaszevics. Kiállítva: Mugosza: 77. perc.

Nehezen indul a Mancini-éra

Olaszország válogatottja 1–1-es döntetlent játszott Lengyelországgal a labdarúgó Nemzetek Ligája pénteki játéknapján, Bolognában.

Az első félidő hajrájában Jorginho labdaeladása után Robert Lewandowski beadását az SSC Nápoly légiósa, Piotr Zielinski kapásból lőtte a hálóba. A 75. percben Jakub Blaszczykowski buktatta Federico Chiesát, a megítélt büntetőből pedig a brazíliai születésű Jorginho megszerezte pályafutása első gólját az olasz válogatottban. A hazaiaknak ez volt az első kaput eltaláló lövésük a meccsen, amely elég volt a döntetlenhez a nyáron kinevezett Roberto Mancini első tétmérkőzésén az olasz válogatott élén.

A Mircea Lucescu szövetségi kapitány irányította hazai vereséggel kezdett a vb házigazdája, Oroszország ellen.

A válogatottak a sorozat minden osztályában négy csoportban játszanak oda-visszavágós alapon. A B-, a C- és a D-osztály csoportgyőztesei feljutnak, az A-, a B- és a C-osztály csoportutolsói pedig kiesnek. Az A-osztály négy csoportgyőztese jövő júniusban négyes döntőn vesz részt. A Nemzetek Ligájában négy Európa-bajnoki helyet is meg lehet szerezni. Alapesetben minden osztályban a csoportgyőztesek 2020 márciusában megmérkőznek az indulási jogért, valójában viszont azok a csapatok szerepelnek majd a rájátszásokban, amelyek az adott osztályban a legelőkelőbb helyen zártak, de a 2019 őszén záruló hagyományos Eb-selejtezők során lemaradtak a részvételt garantáló első és második helyekről.