Nemzetek Ligája: Kétgólos győzelemmel másodikként zártak a magyarok

A magyar labdarúgó-válogatott hazai pályán 2–0-ra legyőzte vasárnap a csoportgyőztes és feljutott finn csapatot a Nemzetek Ligája C-osztályában, sikerével pedig csoportja második helyén zárt.
MAGYARORSZÁG–FINNORSZÁG 2–0 (2–0)Budapest Groupama Aréna, 9200 néző. Vezette: Szlavko Vincsics (Szlovénia).MAGYARORSZÁG: Gulácsi Péter – Baráth Botond (52. perc Lang Ádám), Willi Orbán, Kádár Tamás (46. perc Vinícius Paulo), Korhut Mihály (54. perc Holender Filip) – Kleinheisler László, Nagy Ádám – Lovrencsics Gergő, Kalmár Zsolt, Dzsudzsák Balázs – Szalai Ádám. Szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).FINNORSZÁG: Jesse Joronen – Albin Granlund (46. perc Joona Toivio), Paulus Arajuuri, Sauli Väisänen, Jere Uronen – Robin Lod, Glen Kamara, Thomas Lam (60. perc Joni Kauko), Robert Taylor (74. perc Petteri Forsell) – Jasse Tuominen, Teemu Pukki. Szövetségi kapitány: Markku Kanerva.Gól: Szalai Ádám (29. perc) és Nagy Ádám (37. perc).Sárga lap: Baráth, Lang és Kalmár, illetve Granlund és Lod.

A gólok története:

29. perc: a 16-oson belül keresztbe mozgó Kalmár kapott laposan meglőtt labdát Korhuttól, háttal a kapunak sarokkal tökéletesen tálalt Szalai elé, a csatár pedig rendkívül higgadtan 12 méterről a bal alsó sarokba gurított (1–0).

37. perc: Nagy Ádám szerzett labdát a vendégek térfelén, nagy lendülettel iramodott meg, majd 18 méterről ballal úgy lőtt a hálóba, hogy Jesse Joronen csak beleérni tudott a jobbra tartó labdába (2–0).

A magyar csapat a 29. percben egy gyönyörű akció végén Szalai Ádám góljával szerzett vezetést a Groupama Arénában, nyolc perccel később pedig Nagy Ádám első válogatottbeli találatával duplázta meg az előnyt.

Mivel a görögök a csoport másik mérkőzésén nagy meglepetésre hazai pályán kikaptak az észtektől, így a magyar válogatott a C-osztály 2. csoportjának második helyén zárt, azaz biztosan bennmaradt. Egyúttal így maradt esélye arra, hogy a Nemzetek Ligájából – sikertelen Eb-selejtező esetén – érdekelt legyen az Európa-bajnoki részvételért folyó küzdelemben, de ehhez az kell, hogy az osztály négy csoportgyőztese közül valamelyik válogatott az Európa-bajnoki selejtezősorozatból kiharcolja a részvételt.

Nagy lendülettel kezdett a magyar válogatott, amelynek kezdőcsapata négy helyen változott az észtek elleni, csütörtöki összecsapáshoz képest. Különösképpen a csapatkapitányi karszalagot visszakapó Dzsudzsák Balázs volt elemében, ám a 98. válogatottságát ünneplő szélső inkább csak a harciasságával, mintsem veszélyes játékával tűnt ki. Az első negyedóra végén alábbhagyott a lendület, ugyanakkor a már biztos csoportelső finnek sem erőltették túl magukat, mégis Teemu Pukki révén az első ziccert ők rontották el.

A kissé álmos játék a félidő közepén egy pillanat alatt felpörgött, miután Szalai Ádám egy gyönyörű akció végén megszerezte a vezetést. A magyarok újra nagy kedvvel kezdtek futballozni, és kis idő múlva már két góllal vezettek Nagy Ádám pályafutása első válogatottbeli góljával.

A finnek a nagyszünet után sem akartak nagyon támadni, míg a magyarok számára tökéletesen megfelelt a kétgólos előny. Marco Rossi korán, már az 54. percre kihasználta mindhárom cserelehetőségét, utolsó változtatásával Holender Filip személyében újoncot avatott.

Az utolsó húsz perc is komolyabb esemény nélkül telt el, így a magyar válogatott magabiztos sikerrel zárta a Nemzetek Ligája történetének első kiírását.

„Taktikailag sikerült meglepnünk a finn válogatottat, agresszív és támadó futballal nyomást helyeztünk az ellenfélre” – fogalmazott Marco Rossi a találkozót értékelve.

Az olasz szakvezető kifejtette, a finneknek is voltak lehetőségeik, ám Gulácsi Péter védéseinek köszönhetően nem kapott gólt együttese. Leszögezte, megérdemelten szerzett vezetést a magyar válogatott, és bár a második félidőben meghozott kényszerű cserék meghatározták a játék képét, az utolsó percig sem volt veszélyben a győzelem.

„Az elmúlt két évben elért válogatott eredmények után az utóbbi időszakban mutatott játék bizakodásra ad okot. Fontos a szerénység, nem szabad elszállni magunktól, de a szint, amit elértünk, bizakodásra ad okot a további meccsekre tekintve” – értékelte az MTI kérésére a második hely megszerzését Rossi.

A finnek szövetségi kapitánya, Markku Kanerva csalódottságát fejezte ki, egyben gratulált a „nagyon erős” magyar válogatottnak, amely, mint mondta, „nagyon jól játszott és megérdemelten nyert”. Rámutatott, egy-egy kulcsjátékosát sérülés, illetve betegség miatt már a meccs előtt elvesztette. Kiemelte, csapata a második félidőben aktívabban játszott, mint a szünet előtt, és amennyiben megkapta volna a szerinte jogos büntetőt, úgy más lehetett volna a játék képe.

A csoport másik mérkőzésén: • Görögország–Észtország 0–1 (gól: Vaszilisz Lampropulosz – 44. perc, öngól). A 2. csoport végeredménye:

1.      Finno.         6       4       0       2       5–3   12

2.      Magyaro.    6       3       1       2       9–6   10

3.      Görögo.      6       3       0       3       4–5   9

4.      Észto.                  6       1       1       4       4–8   4

Finnország feljutott a B-osztályba, Észtország kiesett a D-be.

A belgák óriási előnyről bukták el a Nemzetek Ligája négyes döntőjét

A svájci labdarúgó-válogatott bejutott a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe, mivel az A-osztályban 5–2-re legyőzte a vendég belga együttest.

A belgák Thorgan Hazard duplájával a 17. percben már 2–0-ra vezettek, de a házigazdák még a szünet előtt fordítottak: Ricardo Rodriguez büntetőjét követően Haris Seferovic is kétszer volt eredményes. Nico Elvedi fejese után a 62. percben már Svájc állt továbbjutó helyen – a vasárnapi vendéglátó Belgiumban 2–1-re kapott ki –, Seferovic a hajrában pedig bebiztosította a hazai győzelmet.

Anglia és Svájc kiharcolta a részvételt a portugáliai négyes döntőbe.

Eredmények, Nemzetek Ligája:

A-osztály, 2. csoport: • Svájc–Belgium 5–2 (gól: Ricardo Rodriguez – 26., 11 m, Haris Seferovic 3 – 31., 44. és 84., valamint Nico Elvedi – 62. perc, illetve Thorgan Hazard 2 – 2. és 17. perc). A végeredmény: 1. (és továbbjutott) Svájc 9 pont, 2. Belgium 9, 3. (és kiesett) Izland 0/4.4. csoport: • Anglia–Horvátország 2–1 (Jesse Lingard – 78. és Harry Kane – 85. perc, illetve Andrej Kramarics – 57. perc). A végeredmény: 1. (és továbbjutott) Anglia 7 pont, 2. Spanyolország 6, 3. (és kiesett) Horvátország 4.B-osztály, 3. csoport: • Észak-Írország–Ausztria 1–2 (Corry Evans – 57. perc, illetve Xaver Schlager – 49. és Valentino Lazaro – 93. perc). A végeredmény: 1. (és feljutott) Bosznia-Hercegovina 10, 2. Ausztria 7, 3. (és kiesett) Észak-Írország 0.D-osztály, 2. csoport: • San Marino–Fehéroroszország 0–2 (Sztaniszlav Dragun – 8. és Anton Saroka – 52. perc) • Moldovai Köztársaság–Luxemburg 1–1 (Radu Gânsari – 58. perc, 11 m, illetve Stefano Bensi – 70. perc). A végeredmény: 1. (és feljutott) Fehéroroszország 14, 2. Luxemburg 10, 3. Moldovai Közt. 9, 4. San Marino 0.Borítókép: Szalai Ádám lő, és ismét betalál – FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD