Nem tesz jót a MOGYE-ügy Románia tekintélyének

Nem tesz jót a MOGYE-ügy Románia tekintélyének
Egyre bővül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Egyetem tervezett összevonása ellen tiltakozók köre. Vincze Loránt, a FUEN-elnöke közleményében leszögezte: az általa vezetett szervezet a leghatározottabban kiáll a magyar orvos és gyógyszerészképzés elsorvasztásának szándéka ellen, a magyar oktatás számára negatív következményekkel járó döntések ellen a leghatározottabban tiltakozni fog minden nemzetközi fórumon.

A Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) megállapította, hogy a fúzió a magyar orvos- és gyógyszerészképzés teljes ellehetetlenítését eredményezné. Biró Zsolt parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke képviselőházi felszólalásában emlékeztette Valentin Popa oktatási minisztert, hogy a MOGYE vezetősége már 2011 óta akadályozza az önálló magyar kar létrehozását, és arra kérte: ne engedélyezze a két intézmény összevonását. A Romániai Magyar Jogvédő Egyesület értékelése szerint a hatályos törvények lehetővé teszik a fúziót, ezért azt tartják célszerűnek, hogy az engedélyeztetési folyamat során kérjék a magyar tagozat jogainak biztosítását.

A FUEN aggodalommal figyeli a MOGYE és a Petru Maior Egyetem tervezett egyesítésére irányuló fejleményeket, tekintve, hogy az eddigi lépések a MOGYE magyar tanárainak és diákjainak a döntéshozatalból való teljes kizárásával, érdekeiknek semmibevételével történtek – fogalmazott közleményében Vincze Loránt. Az orvosi és gyógyszerészeti egyetemen zajló magyar nyelvű oktatás megmaradása és fejlesztése elsődleges fontosságú, a magyar nyelvű kar létrehozása pedig törvényi kötelezettség – hangsúlyozta. A MOGYE vezetőségének a magyar kar létrehozásában tapasztalt elutasító magatartása arra enged következtetni, hogy mostani célja a magyar nyelvű oktatás súlyának további csökkentése. Ezen terv ellen a FUEN a leghatározottabban tiltakozik – szögezi le a szervezet elnöke.

A kisebbségi jogok egyik európai alapelve, az Európa Tanács Kisebbségi Keretegyezménye világosan kimondja, hogy megszerzett jog nem csökkenthető és nem vonható vissza. A MOGYE magyar nyelvű oktatásának tervezett elsorvasztása, színvonalának csökkentése a romániai magyarságot fosztaná meg egyik kiemelkedő magyar nyelvű oktatási intézményétől – emlékeztet Vincze Loránt.

A FUEN a magyar oktatás számára negatív következményekkel járó minden döntés ellen minden nemzetközi fórumon a leghatározottabban tiltakozni fog, a kisebbségi jogok tekintetében Románia amúgy is megtépázott tekintélyét az újabb MOGYE-ügy tovább csökkenti – szögezte le a szervezet elnöke.

Ellehetetlenítenék a magyar képzést

A KAB közleményében kifejtette, az összevonással olyan mértékben romlanának az etnikai arányok, hogy a szenátus magyar tagjainak semmilyen beleszólása nem lenne a döntésekbe. A magyar oktatók és diákok érdeke egyértelműen az, hogy fennmaradjon a magyar tagozat, sőt törvény szerinti önállóságát is megkapja. A KAB tiltakozását fejezi ki az összevonás ellen, ami hosszú távon az erdélyi magyar orvosképzés további ellehetetlenítését vonja maga után.

Biró Zsolt parlamenti képviselő alsóházi felszólalásában szintén a marosvásárhelyi magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés elsorvasztásának veszélyére hívta fel a figyelmet. Az MPP elnöke szolidaritásáról biztosította a MOGYE magyar oktatóit és a tiltakozó diákokat. A politikus az ország törvényeinek betartására szólította fel a MOGYE vezetőségét és Valentin Popa tanügyminisztert. Emlékeztetett: a két egyetem egyesítését vitatják a magyar karon oktató tanárok, a magyar diákok, de a román diákok egy része is, „mert tudják, veszíteni fognak”. A MOGYE veszíteni fog multikulturális jellegéből, amelyet egyébként szintén törvény garantál, de veszíteni fog az oktatás minősége tekintetében is – véli. Biró Zsolt arra kérte a tanügyi tárcavezetőt, ne engedélyezze a két egyetem egyesítését. Felhívta a miniszter figyelmét arra is, hogy 2011 óta a MOGYE vezetősége megtagadja annak végrehajtását, hogy az egyetem keretein belül hozzák létre az önálló magyar kart.

„Tiszta vizet a pohárba!”

A Romániai Magyar Jogvédő Egyesület közleményében határozott kiállását fejezte ki a MOGYE önállósága és a magyar orvosi képzés fenntartása mellett, de felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy az egyetemi autonómia elve és a hatályos törvények lehetőséget adnak a fúzióra. Azt is megállapítják, hogy a MOGYE és a Petru Maior Egyetem összeolvasztásáról hozott szenátusi döntéseknek egyelőre nincs jogi kötőereje, azaz szándéknyilatkozatnak minősülnek, amíg az oktatási minisztérium jóvá nem hagyja azt. Továbbá, az új összevont egyetem létrehozásához törvénymódosítás is szükséges, hiszen a 2011. évi tanügyi törvény név szerint említi a MOGYE-t és garantálja annak multikulturális státusát, amelyet nem lehet megkerülni.

A szervezet szerint a hatályos törvényeknek megfelelően a fúzió megakadályozása nem valós célkitűzés, hiszen önmagában az akció nem törvénytelen, ellenben ezzel együtt „vissza nem térő lehetőség adódik az eddig megtagadott jogok kikényszerítésére.” „Arra vállalkozunk, hogy tájékozódunk és nyomást gyakorolunk az engedélyezésben illetékes hatóságokra a törvényesség betartása érdekében, s az egyetemi, civil és politikai szféra képviselőivel szoros együttműködésben követeljük a magyar tagozat jogainak biztosítását, a magyar képviselők és szakértők bevonását a folyamatba” – tolmácsolta a Romániai Magyar Jogvédő Egyesület álláspontját annak elnöke, Szilágyi István kisebbségjogász.

 

DÁVID LÁSZLÓ: A SAPIENTIA NEM FORDÍTHAT HÁTAT A MAGYAR ORVOSKÉPZÉSNEKA magyar állam által fenntartott Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, Dávid László a Krónikának azt nyilatkozta, meg kell őrizni a romániai magyar orvosképzésnek a jelenlegi, román állam által fenntartott kereteit, de az anyanyelvű oktatást ellehetetlenítő további intézkedések esetén a Sapientia otthont nyújthat a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozatának. Ezt megelőzően múlt pénteken Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára megemlítette: a magyar kormány mérlegeli egy új struktúra kialakítását, amelyben folytatódhat a magyar nyelvű orvosképzés. Dávid László azt is hangsúlyozta, az illetékeseknek kötelességük lenne megpróbálni megmenteni a MOGYE magyar tagozatát. A Krónika arra is kitért cikkében, hogy az orvosképzéshez szükséges egyetemi kórház felépítésének tervét össze lehetne kötni az erdélyi kórházépítési elképzelésekkel. A tervezett erdélyi magyar kórház számára a református egyház meg is vásárolt egy 3,5 hektáros telket, és el is készíttette a megvalósíthatósági tanulmányt. A Székely Szeretetszolgálat Alapítvány által felkért magyarországi orvosok, szakemberek a székelyföldi egészségügyi helyzetet mérték fel, ők a meglévő struktúrákhoz csatlakozó, a legmodernebb technológiával felszerelt diagnosztikai és egészségügyi központ létrehozását javasolták Csíkszeredában.