Negyedszázados kiadását ünnepelte a nagyenyedi Inter-Art Nemzetközi Alkotótábor

Negyedszázados kiadását ünnepelte a nagyenyedi Inter-Art Nemzetközi Alkotótábor
Közös festészet, grafika és szobrászat alkotóműhelyekben, majd kiállításokon bizonyította tehetségét 29 művész – a 19 országból érkezett művészek a Nagyenyeden augusztus 10-26 között megszervezett 25. Inter-Art Nemzetközi Alkotótáborban vettek részt. Jelentős egyéni tárlatokat és mail-art kiállítást is rendeztek, bemutatkoztak Gyulafehérváron és a vajdahunyadi várban, folk-rock koncerteken vehettek részt. A számtalan értékes kiállított mű közül kitűnt egy eredeti Dali-alkotás, amelyet 43 másik képzőművész munkájának „társaságában” állítottak ki Dali’s Dream Party címen.

A nagyenyedi Inter-Art Nemzetközi Alkotótábort többen Közép- és Kelet-Európa legnagyobb művésztáborának tartják, a merész kijelentést pedig konkrét adatok támasztják alá. Egyik legsokatmondóbb tényező az, hogy a tábor 66 országot kapcsolt össze 25 év alatt, tehát 66 ország több száz művésze fordult meg a városban. Ezáltal az Inter-Art egy nagy, a világ mindenik kontinensén jelen levő művészeti találkozóponttá vált, most már mindenik földrészen hallottak Enyedről és az Inter-Art Alapítványról.

Továbbmenően, legalább 20-25 nagy nevet említhetnék azon híres művészek közül, akik az évek során megfordultak a táborban. Többször jelen volt például a híres szobrász, Eva Mazzucco, akiről egy teret neveztek el Bécsben, hasonlóképp nagyon ismert az indiai Chiru Chakravarty, akinek műveit 2000-ben Picasso alkotásai mellett állították ki. A hazai művészek közül megemlíthetjük Ion Sălișteanut, a Romániai Képzőművészek Szövetségének tiszteletbeli elnökét. A befutott művészek között van egy haiti és egy kínai művész, akik saját hazájukban, úttörőkként, szintén létrehoztak az Inter-Art mintájára hasonló táborokat.

 Az Inter-Art Alapítvány nagyon sok kiállítást szervezett nemcsak idehaza, hanem a nagyvilágban is. Néhány fontosabb hely: Brüsszel, Bécs, a franciaországi Vichy, Genf, New York, Washington, Isztambul, de olyan távolabbi helyekre is eljutottak, mint Kairó, Rabat, Bombay (avagy Mumbai), Petion Ville Haitiben, Sasaran Malajziában, Yinchuan Kínában.

Balog István főszervező számára az eltelt 25 év „olyan, mint egy házasság: lehet hosszú, lehet rövid, 25 év végül is relatív, a lényeg az, hogy mit próbáltunk bizonyítani, mit szerettünk volna megvalósítani és mit sikerült valóban összehozni”.  Az alapítvány elnöke a tábor legnagyobb megvalósításának az ENSZ-nél szervezett kiállítást tartja, amelyre 193 ország küldte el alkotásait, ők pedig megmutatták azokat a nagyvilágnak. „Azok az emberek megnézték a térképen, hol is van Nagyenyed... ez a legnagyobb dolog, amit nyújtani tudunk a városnak, az, hogy ismertté tesszük a nagyvilágon, és ez nagyon megható számomra” – mondta Balog István.

Az idei alkotótábor, az előzőekhez hasonlóan, jól sikerült, sok értékes alkotás készült a két hét alatt, amely mind Enyedet gazdagítja. A hivatalos megnyitóra 2022. augusztus 11-én került sor Oana Badea polgármester jelenlétében, amelyet a „Labyrinth”(Labirintus) elnevezésű nemzetközi mail-art kiállítás bemutatása követett, amely 24 ország ötvennél több művészének alkotását tárta a közönség elé.

Az alkotótábor helyszíne a Bethlen Gábor Kollégium volt, „innen indult el a tábor és most ide tért vissza”, ahogyan Balog István fogalmazott. A kiállítások fő helyszíne a Nagyenyed központjának  egyik korabeli  épületében található Inter-Art Galéria volt: a megfelelően kivilágított, boltíves kőpince fölöttébb alkalmasnak bizonyult arra, hogy a műalkotások jól érvényesüljenek. A tábor időszaka alatt figyelemreméltó kulturális események zajlottak.

A tábor első napján Kőmíves Andorra (1958-2019 ) emlékeztek, a művész munkáiból összeállított kiállítással. A Nagyenyeden született neves művész – akit stílusteremtő alkotóként a Barabás Miklós Céh vezéralakjai között tartottak számon – a Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem tanáraként  jelentős művészetpedagógusi tevékenységet is folytatott.

Salvador Dali – Dante Alighieri, Isteni színjáték című műve által ihletett – grafikasorozatának egy példánya, egy magángyűjteményből, rövid időre eljutott az Inter-Arthoz. Az értékes darab köré Anca Sas, az alapítvány fiatal kurátora, augusztus 14-én egy kiállítást szervezett, Dali’s Dream Party címen. A világhírű katalán-spanyol képzőművész „álompartiján” negyvennégy olyan művész „vett részt”, akiknek alkotásai valamelyest illeszkedtek Dali formabontó stílusához.

Egy szokatlan, a költészet és a képzőművészet közötti „párbeszédre” került sor augusztus 16-án a gyulafehérvári Egyesülés Múzeumában, azaz a régi kaszinó patinás épületében. Négy amerikai (Patricia Goodrich, Christina Pumo, Dan Welden, Doug Zucco) és négy romániai (Alexandru Rădulescu, apa és fia, Balog István, Anca Sas) művész olyan alkotásokat hozott létre, amelyeket Emily Dickinson és Lucian Blaga költészete ihletett. A képekben megörökített költeményeket Gabriel Rustoiu, a múzeum igazgatója méltatta.

Augusztus 18-án, a szervezők Vajdahunyad várába vitték a művészetet Elena Cristea kifinomult alkotásai által. Árnyékok suttogása című gyűjteményét Sorin Tincu, a vármúzeum igazgatója és Ioan Hădărig, a nagyenyedi Liviu Rebreanu Multikulturális Központ igazgatója mutatták be.

Augusztus 19-én a zene és a képzőművészet sajátos fúziója valósult meg a táborban, amelynek főszereplője Florin Grigoraș, a Riff zenekar frontembere volt. A szebeni rockzenész ezúttal költő- és dalszerzői minőségben mutatkozott be az enyedi közönség előtt. Szelek suttogása című verseskötetének bemutatóját, amelyet Balog István grafikái illusztrálnak, Georgeta Orian, a gyulafehérvári December 1 1918 egyetem oktatója, valamint Ioan Hădărig igazgató méltatták. Este a Riff zenekar koncertet is adott a városközpontban, előzenekarai olyan helyi kedvencek voltak, mint Emilia és Marius Moga illetve Daniel és Dan Avram, vagy a müncheni Piranda Transfer, amelynek frontembere a nagyenyedi származású Müller Fredi.

A tábor zárókiállítására, amelyet minden alkotó egy-egy reprezentatív alkotásából állítottak össze, augusztus 25-én került sor. Köszöntőbeszédet mondtak Oana Badea polgármester,Ioan Hădărig művészeti igazgató és Liviu Florea városmenedzser. Balog István, az Inter-Art Alapítvány elnöke megköszönte a támogatók hozzájárulását és elismerő okleveleket osztott ki. 

Ugyanekkor elhangzott egy kortárs képzőművészeti múzeum létrehozásának ötlete Nagyenyeden, a régi kultúrház épületében, annak az anyagnak a felhasználásával, amely az Inter-Art által szervezett két interetnikus táborban gyűlt össze. Az új intézmény otthont adna mind a húsz, Romániában élő nemzeti kisebbség képzőművészetének. Ez egy többéves terv, amelynek megvalósítására már megtették az első konkrét lépéseket, és ha megmarad a jelenlegi koncepció, akkor majd ez lehet az első interetnikus képzőművészeti múzeum Romániában.