Napsugár–napok: pedagógusok szakmai tanácskozása Válaszúton

Napsugár–napok: pedagógusok szakmai tanácskozása Válaszúton
A Napsugár és Szivárvány gyermeklap munkatársai immár 24. alkalommal szervezték meg Válaszúton a Napsugár–napokat, a pedagógusok szakmai fórumát. A szakmai tanácskozásra Erdély egész területéről, Mikolától Brassóig, közel 30 óvónő és tanítónő érkezett - örömmel és tisztelettel fogadta el mindenki a meghívást erre az alkalomra.

A szinte egyhetes együttlétet Tamási Áron szavai kísérték végig: „Mindenen okulva tanít, s az élethez holtig gyűjti a kedvet.” A szellemileg, minőségileg telített előadások megerősítettek hitünkben, új erővel töltöttek fel. Minden egyes előadás aláhúzta a gyökerekhez való visszatalálás fontosságát.

   Zsigmond Emesével, a Napsugár főszerkesztőjével kerestük szavaink okát, fokát, a történelem és a néphagyomány léleknek és szellemnek csendet biztosító örök bölcsességét. Kányádi Sándor szavaival világított rá pedagógusi munkánk fontosságára és felelősségére: „Aki ért és megértet, egy népet megéltet”.

     Várdai Gabriella, nagyváradi kineziológus, a kisgyermek viselkedésének hátterét világította meg és tanuláskönnyítő gyakorlatsorral tarisznyált fel. Aláhúzta az asszertív kommunikáció fontosságát, élő vita során pedig olyan helyzetekre kerestetett velünk megoldást, ahol kulcsfontosságú az erőszakmentes párbeszéd. Molnár V. József, Magyar Örökség-díjas néplélek- és néprajzkutató, grafikusművész Budapestről, a gyermekrajzok üzenetét tárta fel előttünk, amelyekben ott csillognak ősmúltunk kincsei, ősi szimbólumai.

     Találkoztunk a Napsugár „aranyfedezetével” - író, költő, grafikus munkatársaival. Néhányan teljesen új művészi oldaluk bemutatásával leptek meg. Meglátogattuk a páratlan értékű bonchidai és válaszúti Bánffy-kastélyt, valamint a válaszúti Kallós Zoltán Néprajzi Múzeumot.

      Szabó Kinga játszóházvezető irányításával megismertük a bútorfestés, körmönfonás, ötvöskorong „poncolás” és pálcásbaba készítésének csinját-binját. Jól szórakoztunk a régi fonók hangulatát felidézve, népi gyermekjátékokat játszva. Vidám perceket töltöttünk a Váróterem Projekt tagjaival is, akik Heltai Gáspár fabuláival nevettettek meg.

      Köszönjük a szervezőknek, a Napsugár gyermeklap munkatársainak, házigazdánknak, a Kallós Zoltán Alapítványnak ezt a csodálatos együttlétet, amely alkalmat adott az ismerkedésre, tapasztalatcserére. Megérezhettük, hogy egy kerek egész részei vagyunk, összetartozunk. Megerősödött bennünk az a tudat, amit Kisfaludy Sándor fogalmazott meg: „Nem a föld, nem a folyók tartják össze a nemzetet, hanem a nyelv.”

Az eseményen résztvevő pedagógusok nevében: Dezső Enikő és Osváth-Boros Jolán   („Vidám vonatocska” óvoda)