Napfelkelők Torockón: fesztiválozás a javából!

Napfelkelők Torockón: fesztiválozás a javából!
Bár az első fesztiválnap kicsit nehezen indult, az esti nagyszínpadi koncertekre több ezer napfelkelő gyűlt, hogy először a Muzsikás együttes talpalávaló népzenéjét, majd a Bagossy Brothers Company fesztiválhimnuszát is meghallgassa. Az est fénypontját természetesen a magyarországi Quimby zenekar koncertje jelentette, Kiss Tibi ezúttal sem kímélte a közönségét, folyamatosan táncra ösztönözte a több ezer bulizót, akiknek nem kellett kétszer javasolni a „seggriszálást”. Új és – az idősebb generáció kedvéért – régi slágerek is jócskán felcsendültek az éjszakába nyúló koncerten, a zenekarnak sikerült felütnie a fesztivál alaphangulatát.

A csütörtök délutáni kisszínpadi koncertek is bulisra sikerültek: ByeAlex és a Slepp, a Selfish Murphy, a Palma Hills és a Szempöl az alternatívabb zenekedvelőket vonzotta az iskola udvarára. A Hagyományok Háza Folkudvaron a házigazda Tokos zenekar és a torockói Szilas Néptáncegyüttes lépett elsőként színpadra, de elismert népzenészek egész sora egészítette ki a folkudvar első napi programját: a Szászcsávási Band, az Üsztürü és Heveder is elhúzta a nótáját a közönségnek, a hajnalig tartó táncház talpalávalójáért a Tokos zenekar felelt - a  Hallgassátok meg magyarim című lemezt is bemutatták.

A folkudvar pénteken sem hagyta cserben a népi kultúra szerelmeseit. Kézműves foglalkozások, gyerekelőadások, de népzenei mesterkurzus is szerepelt a programon. A Tokos zenekarral, Berecz Istvánnal és Kacsó Hanga Borbálával lehetette táncot és népdalokat tanulni. „Ez a kislány alig tizenhat éves, azt sem tudja, kibe legyen szerelmes” – csendült fel ott jártunkkor a nagy hőségben is éneklők ajkáról a népdal. Délután pedig Berecz András szórakoztatta az udvarra összeseregletteket, népmeséi mindenki arcára mosolyt csaltak. A híres mesemondó azt is elárulta, hogy miért a példaképe a szamárcsődör, de ízes történetei egyikéből arra is fény derült, hogy amelyik kocsma felett sirályok repülnek, ott vizezik a bort.

A Napozó csobbanója igazi felüdülést jelentett a hűsülésre vágyó fesztiválozóknak, s míg első nap csak néhányan ejtőztek a tóparti fűben, a második fesztiválnapra igazán benépesedett a helyszín, amely elsősorban az elektronikus zene rajongóinak kedvez. A jógát sem kellett hanyagolni: első nap dinamikus hatha jóga és napfelkelő nana pilates várta a jógázni vágyókat. Pénteken délelőtt tradicionális és purna jóga, napfelkelő nana pilates és dinamikus hatha jóga közül lehetett választani.

Az irodalmi udvar is megnyitott péntek délután az EMIL Vissza az állatkertbe című beszélgetésével, de Marosán Csaba Arany Jánosról szóló előadása és a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat La Soledad y las mujeres táncelőadásának is ez volt a helyszíne. Az íjász udvar továbbra is a társasjáték helyszíne volt, és, hogy a közélet se maradjon ki a fesztivál programjából, a Szent László közéleti Agorában a Visegrádi négyek szerepét, a humán erőforrás toborzás jelenét és jövőjét, valamint az erdélyi szórvány helyzetét boncolgatták a fesztivál második délelőttjén.

Ha valaki extrémebb sportokra vágyik, kipróbálhatja a motoros siklóernyőzést, a vadvízi evezést az Aranyoson, vagy egyszerűen csak biciklit bérelhet a környék alaposabb megismerésére, ami – valljuk be – lenyűgöző látvány. A Székelykő lábánál szervezett fesztivál programja sem utolsó, de a helyszín természeti adottságai folytonos rácsodálkozásra, gyönyörködésre késztetnek. A hétköznapok monotóniájában megfáradtak nem is találhatnának feltöltődésre alkalmasabb helyszínt. A kopár hegycsúcs valóságos védelmezőként magasodik a fesztiválozók fölé, gondoskodik róla, hogy mindenki biztonságban, otthon érezze magát a megkettőzött napfelkelte hazájában.