Nagyszerű győzelmek: jó úton halad a generációváltás

Kosárlabda férfi vb-selejtező

Miután a jövő évi, kínai kosárlabda világbajnokság selejtezőinek első mérkőzésén, pénteken mind a magyar, mind pedig a román férfi válogatott kikapott, vasárnap este már győztesen hagyták el a pályát, ami azért is örvendetes, mert mindkét válogatottnál most zajlik a generációváltás.

A román válogatott Kolozsváron, az új sportcsarnokban a holland együttest látta vendégül, és a mérkőzés egyáltalán nem indult jól számára: az első percek ilyenkor szokásos „puhatolózása” alatt a vendégek 11:3-ra megléptek, vagyis, másképp fogalmazva: a román csapat 5 perc alatt mindössze 3 pontot tudott dobni. Érthető módon Zare Markovski szövetségi kapitány időt kért, és utasításai meg is tették a kívánt hatást, hiszen fordult a kocka: a negyed végén már a „sasok” vezettek 16:15-tel.

A macedón szakvezető a folytatásban is elsősorban a keret fiataljaira alapozott, ráadásul olyan felállásban küldve őket pályára, amely – mint azt később maga a holland szövetségi kapitány is bevallotta – meglepte az ellenfelet. Kuti, Cate, Darwiche, Nicolescu és Török mindenesetre nemcsak eredményesen, de a mintegy ötezer – zömében hazai – szurkoló nagy örömére látványosan is játszott. Miután a második negyed elején a két csapat fej-fej mellett haladt, a házigazdák a szünetben már 34:27-re vezettek, majd a harmadik negyedben, miután továbbra is jól zárt az agresszív védelem, a dobáskísérletek pedig jó arányban ültek, többször is 10 pont fölé nőtt az előny. Az utolsó 10 percben sem változott a játék képe, egy jó hazai sorozat után a negyed derekán már 18 pontos volt a vezetés (68:50), és innen már nemigen volt visszaút, még ha a végén a hollandoknak sikerült is enyhíteni a vereség mértékét.

A csapat ezzel igen fontos győzelmet aratott a selejtezősorozatban, Zare Markovski pedig külön elismerést érdemel nem csak azért, mert remekül tudta kezelni a mérkőzést és motiválni a játékosait, hanem azért is, mert sokkal korábban belevágott a generációváltás nem könnyű folyamatába, mint azt gondoltuk volna, ráadásul eddig igen jó eredménnyel.

A mérkőzés kapcsán érdemes még megjegyezni, hogy bár a lepattanók tekintetében a hollandok sokkal jobbak voltak (46/27), addig a többi fontos statisztika esetében a mérleg már román oldalra billent el: kétpontos sikerarány – 58%/47%, triplák – 28%/20%.

Végeredmény: Románia–Hollandia 75:68 (16:15, 18:12, 20:19, 21:22), a hazai pontszerzők: Török 13 (3 x 3), Cate 12 (és 8 lepattanó), Watson 11 (és 6 gólpassz), Nicolescu 9 (1 x 3), Moldoveanu 8 (2 x 3), Kuti és Uti 7-7 (és egyformán 5 gólpassz), Darwiche és Mandache 6-6, Orbeanu 3 (1 x 3). A vendégek legeredményesebb játékosa a 14 pontig jutó Franke volt.

A D-csoport másik mérkőzésén: Horvátország–Olaszország 64:80; a csoport állása két forduló után: 1. Olaszország 4 pont, 2. Románia 3 pont, 3. Hollandia 3 pont, 4. Horvátország 2 pont. A román válogatott legközelebb, 2018. február 23-án Horvátországba látogat, majd 26-án Olaszországot fogadja.

Magyarország szombat este Koszovó válogatottját fogadta, s akárcsak a vb-selejtezők pénteki nyitányán, Hanga Ádám barcelonai kötelezettségei, míg a honosított Govens Darrin későn elkészült papírjai miatt hiányzott. Wittmann Krisztián utolsó válogatott meccsére készült, míg a szintén rutinos Ferencz Csaba és Tóth Norbert várhatóan februárban köszön majd el a nemzeti együttestől. A 32 éves, 92-szeres válogatott Wittmann a két napja combsérülést szenvedett Ruják András helyett került a keretbe.

A pénteki vesztesek csatájában a koszovóiak szerezték az első kosarat a Főnix Csarnokban, de a spanyol Tenerifénél légióskodó Allen Rosco zsákolásával és Vojvoda Dávid triplájával hamarosan a magyarok vezettek. A rengeteg támadó lepattanót szerző ellenfél ezúttal is a honosított Scott Bamforth-ra épített, akinek nyolc pontjával a vendégek megnyerték a nyitónegyedet. A folytatásban öt ponttal elhúztak a vendégek, de Wittmann egymaga kiegyenlített, majd a palánkok alatt gyengén teljesítő magyar csapat tovább futott az eredmény után, a nagyszünetben 35:36 volt az állás.

Térfélcsere után repülőrajtot vett a hazai együttes: Vojvoda két támadásból hat pontot szerzett, Wittmann és Benke Szilárd is hármasokat dobott, ekkor 54:40-et mutatott a nagyóra. Koszovó kiheverte a sokkot, és egy 8:0-ás rohammal válaszolt, az utolsó játékrész 59:51-ről indult. Ezt 5:0-lal kezdte az Ivkovics-legénység, majd Vojvoda 20. pontjával 67:53-ra módosult az állás, aztán Wittmann dobott be még két triplát. Innen a vendégek már nem tudtak visszakapaszkodni, így a hajrában szárnyaló magyarok megszerezték első győzelmüket a kvalifikációban.

Ivkovics Sztojan kapitány közölte, csapata megtette az első lépést a megújulás felé. „A nyári válogatott simán behúzta volna ezt a meccset, de mi hosszú távon gondolkodunk. Kellenek a fiatalok, kell a jövőkép, mivel történelmi lehetőség előtt állunk” – fejtette ki.
Végeredmény: Magyarország–Koszovó 84:76 (20:21, 15:15, 24:15, 25:25); a magyar pontszerzők: Wittmann 20, Vojvoda 20, Allen 15, Benke 8, Eilingsfeld és Perl 6-6, Keller 3, Váradi, Kovács és Karahodzsics 2-2.
A C-csoport másik mérkőzésén: Litvánia–Lengyelország 75:55; az állás: 1. Litvánia 4 pont, 2. Magyarország 3, 3. Lengyelország 3, 4. Koszovó 2. A nemzeti csapat februárban Litvániában folytatja a vb-selejtezőt.

A csoportokból az első három helyezett jut tovább a következő csoportkörbe, ahol a hatos csoportokból a legjobb három válogatott jut majd ki a 2019-es kínai, 32 csapatot felvonultató világbajnokságra. A második körben egyébként a C csoport legjobbjai a D csoport legjobbjaival kerülnek össze.

Fotó: Bár sokan arra számítottak, a román válogatott mégsem dobta be a törülközőt... (Forrás: fiba.basketball)