Nadal negyeddöntős az Australian Openen

A második helyen kiemelt spanyol Rafael Nadal háromszettes győzelemmel jutott negyeddöntőbe hétfőn az ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A húszszoros Grand Slam-tornagyőztes sztár a nyolcaddöntőben összességében simán nyert az olasz Fabio Fognini ellen, azonban a második játszmában brékhátrányból kellett visszajönnie.

Történelmet írtak az orosz férfi teniszezők Melbourne-ben, ugyanis Aszlan Karacev után hétfőn újabb két játékos, Danyiil Medvegyev és Andrej Rubljov is kiharcolta a továbbjutást: az open era történetében még soha nem jutott be egyszerre három orosz játékos egy Grand Slam-torna negyeddöntőjébe. Medvegyev az amerikai Mackenzie McDonald ellen három szettben nyert, Rubljov ellenfele, a norvég Casper Ruud pedig két játszma után visszalépett. A két orosz egymás ellen küzd majd a legjobb négyért.

A görög Sztefanosz Cicipasznak pályára sem kellett lépnie a negyeddöntőért, ugyanis ellenfele, az olasz Matteo Berrettini hasfalhúzódás miatt visszalépett a tornától. Cicipasz a nyolc között Nadallal találkozik.

A női versenyben lesz egy tisztán amerikai negyeddöntő: a pályafutása során először nyolc közé jutó Jessica Pegula az ötödik helyen kiemelt ukrán Jelina Szvitolina, míg Jennifer Brady a horvát Donna Vekics felett diadalmaskodott. A női világelső Ashleigh Barty kétjátszmás győzelemmel biztosította a helyét a negyeddöntőben.

A hazai kedvenc a világranglistán 57., amerikai Shelby Rogers felett diadalmaskodott mindössze 72 perc alatt. Barty a nyolc között azzal a cseh Karolina Muchovával mérkőzik, aki úgy győzte le két szoros szettben a belga Elise Mertenst, hogy riválisa az első játékrészben 5:2-re vezetett.

Eredmények, nyolcaddöntö:

Férfiak: Nadal (spanyol, 2.)–Fognini (olasz, 16.) 6:3, 6:4, 6:2; Medvegyev (orosz, 4.)–McDonald (amerikai) 6:4, 6:2, 6:3; Rubljov (orosz, 7.)–Ruud (norvég, 24.) 6:2, 7:6 (3) után Ruud visszalépett; Cicipasz (görög, 5.)–Berrettini (olasz, 9.) játék nélkül továbbjutott a görög játékos.

Nők: Pegula (amerikai)–Szvitolina (ukrán, 5.) 6:4, 3:6, 6:3; Brady (amerikai, 22.)–Vekic (horvát, 28.) 6:1, 7:5; Barty (ausztrál, 1.)–Rogers (amerikai) 6:3, 6:4; Muchova (cseh, 25.)–Mertens (belga, 18.) 7:6 (5), 7:5.

A férfi párosok küzdelmében a nyolcaddöntő jelentette a végállomást Horia Tecău és új párostársa, a brazil Marcelo Melo számára. A hetedik kiemelt kettős 86 perc játék után 6:4, 6:3 arányban vereséget szenvedett a kilencedik favorit Ivan Dodig, Filip Polasek (horvát, szlovák) duó ellenében. Mindkét páros négy kettős hibát vétett, Tecăuék 4 ászt ütöttek, ellenfelük viszont 9-et. Dodig és Polasek sokkal több nyerő ütést ért el (25–16). Tecău és társa 65 ezer ausztrál dolláros csekkel és 180 világranglistaponttal vigasztalódhatott.

Phillip Island Trophy: még egy torna Melbourne-ben

Babos Tímea kiesett az első fordulóban a Melbourne-ben rendezett, 236 ezer dollár összdíjazású, Phillip Island Trophy elnevezésű, keménypályás női tenisztornán.

A világranglista 114. helyén álló magyar játékos az őt négy pozícióval megelőző belga Greet Minnennel csapott össze, és két sima játszmában maradt alul. A mérkőzés 64 percet tartott. Az Australian Openen második fordulóig jutott Babos a folytatásról korábban azt mondta, hogy hazautazik, és márciusban, Lyonban fog legközelebb versenyezni.

Az Australian Opentől búcsúzók vigasztornáján sikerrel vette az első akadályt Patricia Maria Ţig (56. a világranglistán). A román lány szetthátrányból állt talpra az ukrán Leszia Curenko (149.) ellenében.

Fordulatos történet a Monica Niculescué (146.): a tornán selejtezőre kényszerült, s ott vesztett a brit Francesca Jones (245.) ellenében (6:2, 6:2), szerencsés vesztesként mégis a főtáblán folytathatta, sőt az első fordulót erőnyerőként kihagyta, a második körben viszont ugyanúgy alulmaradt Jil Teichmann (58.) ellenében. A svájci az első fordulóban egy másik román versenyzőt, Mihaela Buzărnescut (138.) búcsúztatta két és fél órás fordulatos küzdelem után – utóbbi a selejtezőből került 64-es főtáblára francia Chloe Pacquet (187.) ellenében (6:2, 6:4).

Ţignek a második körben a korábban említett Jones jutott ellenfélül, egy óra és 24 percet tartó mérkőzés után két sima szettben búcsúztatta. Ţig a nyolcaddöntőben Teichmann ellen lép pályára.

Irina-Camelia Begu (74.) két magabiztos győzelmet jegyzett eddig, az argentin Nadia Podorskát (45.) és az orosz Anna Blinkovát (63.) is magabiztosan verte, utóbbit mindössze 70 perc játék után. Begu következő ellenfele a kínai Csi-ang Vang lesz. A győztesek eddigi jutalma 2700 dollár és 30 WTA-pont.

Nagy csatákat vívott Ana Bogdan (96.): az első körben szetthátrányból felállva búcsúztatta a 14. kiemelt lett Anasztaszija Szevasztovát (53.), viszont a második felvonásban két óra és 9 percnyi küzdelemben, ugyancsak háromjátszmás mérkőzésen a kolozsvári Székely András tanítványa fejet hajtott a kazah Zarina Dijasz (83.) ellenében. Ana Bogdan 1900 dolláros csekkel és 16 világranglistaponttal vigasztalódhat.

Eredmények, 1. forduló (a 32 közé jutásért): Minnen (belga)–Babos 6:2, 6:2; Ţig–Curenko 2:6, 6:2, 6:3; Teichmann (svájci)–Buzărnescu 6:7 (5), 6:3, 6:3; Begu–Podoroska (argentin, 12.) 6:3, 6:3. A. Bogdan–Szevasztova (lett, 14.) 4:6, 6:3, 6:3. 2. forduló (a 16 közé jutásért): Ţig–Jones (brit) 6:1, 6:4; Teichmann–Niculescu 6:2, 6:2; Begu–Blinkova (orosz) 6:3, 6:2; Dijasz (kazah)–A. Bogdan 6:4, 5:7, 6:2; Bianca Andreescu (kanadai, 2.)–Madison Brengle (amerikai) 7:6 (4), 4:6, 6:3.

Párosban Buzărnescu és Ţig két szettben kikapott az Ankita Raina, Kamilla Rahimova (indiai, orosz) duótól, 6:1, 7:6 (3) lett a végeredmény. Erőnyerőként már a második fordulóban van a negyedik kiemelt Andreea Mitu és Raluca-Ioana Olaru kettős, ellenfelük a második fordulóban az orosz Blinkova és Anasztaszija Potopova duó. Hasonló cipőben jár Niculescu és kínai társa, Zsao-szuan Jang, akik a második kiemelést kapták a szervezőktől: az első kört kihagyhatták, a folytatásban a Jones és Podorska lesz az ellenfelük