Munkaszüneti nappá nyilvánítaná az RMDSZ nagypénteket

Munkaszüneti nappá nyilvánítaná az RMDSZ nagypénteket
A nagypénteket szabadnappá nyilvánító törvénytervezetet nyújtott be az RMDSZ szenátusi frakciója – erősítette meg lapunknak László Attila, az RMDSZ Kolozs megyei szenátora, akitőtől megtudtuk: a tervezetet a több parlamenti párt számos képviselője is aláírta.

A kezdeményezők indoklása szerint a nagypéntek az Európai Unió 28 tagállamából 16-ban ez munkaszüneti nap. Romániában csak 14 hivatalos ünnepnapot ír elő a Munkatörvénykönyv, míg például Belgiumban, Litvániában vagy Cipruson 16-17 munkaszüneti nap létezik évente. Az indítványozók szerint nagypéntek a keresztény liturgiában a húsvét előtti péntek, amelyen Jézus Krisztus kínszenvedéséről, kereszthaláláról és temetéséről emlékeznek meg, ezért azt munkaszüneti nappá kell nyilvánítani.

A jelenleg hatályos Munkatörvénykönyv a következő hivatalos ünnepnapokat szabja meg: január 1-2 (újév első és másodnapja), január 24 (Moldva és Havasalföld egyesülése), húsvét első- és másodnapja, május 1 (a munka ünnepe), június 1 (nemzetközi gyermeknap), pünkösd első- és másodnapja, augusztus 15 (Nagyboldogasszony), november 30 (Szent András), december 1 (Románia nemzeti ünnepe), december 25 és 26 (karácsony).

A három vallási ünnep helyett más (nem keresztény) közösségek tagjai háromszor két szabadnapot kaphatnak saját hitük szerint. 


 

 

A rovat cikkei

A Tanulók Országos Tanácsa (CNE) arra kéri a szenátus tanügyi bizottságát, hogy a közoktatási törvény tervezetének felsőházi megvitatásakor törölje a jogszabályjavaslatból a diákok kizárására vonatkozó előírást. Állásfoglalásában a diákszervezet riasztónak nevezte a képviselőház tanügyi bizottságában elfogadott módosító indítványt, amely szerint a gyerekek súlyos fegyelmi vétség esetén kizárhatók az iskolából. Emlékeztettek arra, hogy ezt az előírást eredetileg az oktatási minisztérium sem támogatta.
Közhír
Pénteken is folytatódott a közoktatási törvény tervezetének csütörtökön kezdődő cikkelyenkénti vitája a képviselőház tanügyi szakbizottságában. Csütörtökön az ülést hamarosan fel kellett függeszteni, mivel Ligia Deca oktatási miniszter időközben megváltoztatta az egyházak egyik módosító javaslatával kapcsolatos álláspontját. Arról az előírásról van szó, amely szerint a romániai oktatásban biztosítani kell a gondolat szabadságát, illetve az ideológiáktól, vallási dogmáktól és politikai tanoktól való függetlenséget.
Közhír