Multisport Eb – Atlétika: Magyar bronz a második napon

Elkezdődtek hétfőn a müncheni Multisport Európa-bajnokság keretében az atlétikai küzdelmek is. A kontinensviadal első napján öt érmet osztottak, kedden pedig már magyar atléta nyakába is került medál: Madarász Viktória bronzérmet nyert 35 km-es gyaloglásban.

Magyarország küldöttsége közel ötven főt, Romániáé 21 sportolót számlál, összességében közülük az első napon a legjobb eredményt a súlylökő Andrei Rareş Toader érte el, aki 20,50 méterrel, a hatodik legjobb eredménnyel bejutott a döntőbe, ám ott már csak 19,15 méteres volt a legjobb próbálkozása, ami csupán az utolsó, 12. helyhez volt elég.

Magyar részről Takács Boglárka neve emelendő ki, aki első felnőtt világversenyén nagyszerű teljesítménnyel, 11.44 másodperces idővel futamgyőztesként elődöntőbe jutott 100 méteren – összességében a hetedik legjobb eredménnyel került be a tegnap esti lapzártánk után kiírt elődöntőbe.

Hétfőn még hat magyar atléta volt érdekelt az Eb-n, Erdélyi Zsófia és Szabó Nóra, valamint Csere Gáspár a maratoni futásban végzett a középmezőnyben, míg Klekner Hanga rúdugrásban, Galambos Tibor hármasugrásban és Szögi István 1500-on a selejtezőkben máris búcsúzott.

Román részről hétfőn mutatkozott be még Răzvan Cristian Grecu, aki 16,44 m-rel, a 8. eredménnyel ment tovább a 12-es keddi fináléba, míg a távolugró Gabriel Bitan 7,64 méterrel csak a 16. lett a selejtezőben, így számára véget ért a verseny, akárcsak a szintén távolugró Valentin Tobocnak, akinek nem volt érvényes kísérlete. A 400 méteres síkfutásra nevezett nagyváradi Mihai Sorin Dringo neve nem került fel a rajtlistára, ennek okát egyelőre nem ismerjük.

A keddi nap első érmeit a férfiaknál és a nőknél egyaránt a 35 km-es gyaloglásban osztották, ezekből egy Madarász Viktória nyakába is jutott, aki bronzérmet nyert. Récsei Rita a 13., Venyercsán Bence 14. lett, Helebrandt Mátét kizárták. Román részről már nem ilyen jó a sportági mérleg: Ana Veronica Rodean és Mihaela Acatrinei, illetve Marius Iulian Cocioran feladta a versenyt, egyedül Mihăilă Narcis tudta teljesíteni a távot, de csak 16. lett – az Eb programjában először szereplő számban a férfiaknál a 26 indulóból 17-en fejezték be a versenyt.

Visszatérve Madarász Viktóriára – aki áprilisban 2:50:29 órával megjavította a magyar országos csúcsot –, alaposan bekezdett, azonnal az élre állt és 18 kilométeren át vezette a női mezőny, amely egyébként együtt rajtolt a belvárosban a férfiakéval. Ezután ketten is megelőzték az újpesti versenyzőt, de a többiekkel szemben folyamatosan növelte előnyét, s új egyéni és magyar rekorddal, 2:49:58 órás eredménnyel lett harmadik.

Madarász Viktória az első magyar atléta, aki a nők között érmet nyert gyaloglásban nagy világversenyen. Az UTE sportolója az M4 Sporton elmondta, előzetesen éremről nem is álmodott. „Negyedik voltam a nevezési listán, így a top 4-be kerülés volt a cél, a 4–5. helyet gondoltam” – nyilatkozott Madarász Viktória. Hozzátette, azt tervezte, hogy saját tempójában megy végig, mert az a londoni világbajnokságon is bejött neki, amikor 12. lett – eddig ez volt a legjobb eredménye világversenyen. „Nekem most jó napom volt” – fűzte hozzá nevetve.

Ami a további kedd délelőtti számokat – selejtezőket – illeti, a 2016-ban ifjúsági Eb-aranyérmes, az Eb előtt sérüléssel bajlódó Szűcs Valdó bejutott az elődöntőbe 110 méteres gátfutásban, Eszes Dániel és Szeles Bálint viszont kiesett, akárcsak az egyetlen román, Alin Ionuţ Anton. Lesti Diana női távolban 6,29 m-rel távol állt a továbbjutástól, a tavaly U23-as Európa-bajnok Palkovits István pedig 3000 méter akadályon búcsúzott.

A 2013-as ifjúsági vb-n aranyérmes Gyurátz Réka viszont döntős kalapácsvetésben: ugyan csak 68,63 méterrel kezdett a kalapácsvetés selejtezőjében, ez végül elégnek bizonyult a továbbjutáshoz. A döntős szint egyébként 72,50 méter volt, de ezt csak ketten dobták meg a teljes mezőnyből. Gyurátz csoportjában ötödik lett, összesítésben pedig a hatodik helyen került a szerdai fináléba, amelyben egyik ellenfele az idei eredményei alapján is az éremesélyesek közé tartozó Bianca Florentina Ghelber lesz: a román atléta sem dobta meg a szintet, de 71,27 méteres második kísérletével megnyerte csoportját és összességében a harmadik helyen kvalifikálta magát a fináléba.

Női távolugrásban két román is érdekelt volt, Alina Rotaru 6,58 méterrel, a nyolcadik eredménnyel bejutott a csütörtöki döntőjébe, Florentina Costina Iuşco viszont nem tudott érvényes ugrást bemutatni. Claudia Bobocea 1500 méteren harcolta ki a döntős részvételt, miután futamában a negyedik lett, 4:03.63 perccel, ez összességében a hatodik legjobb idő.

Eredmények:
női 10 000 m, Európa-bajnok: Yasemin Can (Törökország) 30:32.57 perc, 2. Eilish McColgan (Nagy-Britannia) 30:41.05, 3. Lonah Chemtai Salpeter (Izrael) 30:46.37;
férfi súlylökés, Európa-bajnok: Filip Mihajlevic (Horvátország) 21,88 m, 2. Armin Sinancevic (Szerbia) 21,39, 3. Tomas Stanek (Csehország) 21,26, …12. Andrei Rareş Toader 19,15.
női súlylökés, Európa-bajnok: Jessica Schilder (Hollandia) 20,24 m, 2. Auriol Dongmo (Portugália) 19,82, 3. Jorinde van Klinken (Hollandia) 18,94.
férfi maraton, Európa-bajnok: Richard Ringer (Németország) 2:10:21 ó, 2. Maru Teferi (Izrael) 2:10:23, 3. Gashau Ayele (Izrael) 2:10:29, ...36. Csere Gáspár 2:18:35, …38. Corneschi Ilie Alexandru 2:18:59.
női maraton, Európa-bajnok: Aleksandra Lisowska (Lengyelország) 2:28:36 óra, 2. Matea Parlov Kostro (Horvátország) 2:28:42, 3. Nienke Brinkman (Hollandia) 2:28:52, ...17. Szabó Nóra 2:34:49, ...48. Erdélyi Zsófia 2:48:03
férfi 35 km gyaloglás, Európa-bajnok: Miguel Angel Lopez (Spanyolország) 2:26:49 ó, 2. Christopher Linke (Németország) 2:29:30, 3. Matteo Giuppini (Olaszország) 2:30:34, ....14. Venyercsán Bence 2:41:07, …17. Mihăilă Narcis 2:45:03;
női 35 km gyaloglás, Európa-bajnok: Antigoni Ntriszmpioi (Görögország) 2:47:00 ó, 2. Raquel González (Spanyolország) 2:49:10, 3. Madarász Viktória 2:49:58, ...13. Récsei Rita 3:04:49.

Borítókép: Madarász Viktória először nyert érmet világversenyen  / Fotó: olimpia.hu