Móra Bernát, az ezerarcú szenvedés szinte végleg elfelejtett festőkrónikása

Móra Bernát, az ezerarcú szenvedés szinte végleg elfelejtett festőkrónikása
Lángoló szénaboglya, gyémántkristály háromszögeiből kerekedő zöldalmák, kusza feketevonalas portrék szövevényes sokfélesége köszönt ránk a Kányafő Galériában november 15-ig. Móra Bernát, az élettel és a könyörtelenül sivár szocialista rendszerrel iskolai rajztanárként küzdő művész, akit sokan már életében elfelejtettek.

Évtizedekkel az 1988-ban bekövetkezett halála után egy gyülekezeti ház falán eltévedt egyvonalas portré lett a nyomravezető. Három évvel később pedig több tucatnyi alkotását sikerült megmenteni a kollektív feledéstől, sokakat az enyészettől. A kutatók kezdeti kíváncsisága minden újabb részlettel csak nőtt, a már-már elveszettnek hitt ügyeket övező szenvedélyesség valósággal tapadt mindazokra, akik kapcsolatba kerültek a kányafői csapat igyekezetével, a falon árválkodó ismeretlen egyvonalas portréval. És ki tudja, a koronavírusjárvány pokoli mélységekkel és magasságokkal gyötrő hosszú hónapjainak ijedten tévelygő kilátástalanságában talán nem csak Móra Bernátot mentette meg.

„Egyvonalas portré tekint rám árván a gyülekezeti ház faláról. – Ki vagy? – kérdezem kíváncsian. Eleinte nem válaszol. Újrakeretezéskor felfedi önmagát. Az alig látszó, hátlapra ragasztott címke által. – Móra Bernát önarcképe vagyok. – Így indul a nagy keresés.” – ismerteti a „Móra Bernát-nyomozás” részleteit dr. Bibza Gábor esperes, a Kolozsvár-Törökvágási Református Egyházközség lelkipásztora, a Donát úti Kányafő Galéria kiállításai zömének kurátora, aki a kép hátlapjáról leolvasott névvel indult kérdezősködni, keresgélni. Az információk pedig cseppenként gyűltek. A legtöbbet a törökvágási gyülekezetben őriztek meg a művészről, aki a parókiától két telekkel lejjebb alkotott földbe ásott műteremszerűségében. Először a gyülekezeti portrék kerültek elő, majd egy tanítónőtől az 1979-es Korunk-portrékiállítás szórólapja. Balázs Ernő festőművész felidézte, hogy az egyik mesterének tartott Móra Bernát Árpástón született, majd sikerült megtalálni Décsében a művész unokaöccsét, aki egy ideig a helyi falumúzeumban őrizte Móra néhány képét, és Magyardécsén keresztül sikerült eljutni Móra Bernát egykori özvegyéhez is. Ahogy gyűltek a jobbnál jobb alkotások, kezdett körvonalazódni Bibza Gábor számára a képzőművész munkássága, és született meg az emlékkiállítás szándéka.

Kicsoda is volt Móra Bernát?

A születésének 95. évfordulója alkalmából megnyílt emlékkiállítás szórólapja szerint Móra Bernát a Beszterce-Naszód megyei Árpástón született 1926. november 26-án. Désen érettségizett a 40-es években, Nagyenyeden járt tanítóképzőbe, innen irányították a képzőművészet felé. Előbb református teológiára iratkozott be, de az első évet követően a képzőművészet mellett döntött. Kolozsváron a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán folytatott művészeti tanulmányokat. A Donát negyedben élt és alkotott. A 12-es és a 10-es számú líceumban, a 17-es, 15-ös és az 1-es általános iskolában rajzot tanított. Portrét készített előszeretettel a modellt álló munkatársairól, azok családtagjairól, számos kolozsvári személyiség, a Korunk-körhöz tartozó írók, Szilágyi Júlia, Veress Zoltán, Palocsay Zsigmond, Bálint Tibor stb. arcképét is megörökítette. Tanfelügyelőként, közíróként is tevékenykedett.

Emlékezetes nagysikerű portrékiállítása 1979 júliusában a kolozsvári Korunk Galériában. Herédi Gusztáv írja a kiállítás margójára: Móra Bernát „képein kevés a kiegyensúlyozott, nyugodt, önérzetes, felhőtlen tekintetű személy, több a tűnődő, bánkódó, töprengő, zord vagy éppen beteg”. A maga fájdalmát, szenvedését is belerajzolja a portréiba. Tudatosan keresi kora elviselhetetlen nyomait portréalanyai arcán. Ennek az 1980-as évek Erdélyét átható életérzésnek műveiben való megjelenése tette igazán egyedivé Móra portréművészetét. Stílusa a kezdeti időszakban az erdélyi hagyományokat és a szocialista realizmust ötvözi. A kötelező kultúrpolitikától a hatvanas évek végén kezd eltérni, sajátos, egyéni stílust alakít ki. Csendéleteiben, olykor portréiban kubista vonások is megjelennek, de a szürrealizmus és a 20. századi modern irányzatok felé is kacsintgat. Tanítványait az iskolai rajzórákon, műtermében vagy kertjében, a „fedetlen műteremben” oktatta. Magánéletét és alkotói előmenetelét a szenvedés és fájdalom határozta meg, ez tükröződik késői alkotásaiból. Súlyos betegségben hunyt el 1988. szeptember 22-én. Kolozsváron, a monostori temetőben nyugszik. Temetésén Szőcs László lelkipásztor így fogalmazott: „Móra Bernát életművével elmondta és tragikus sorsával példázta, hogy nagypéntek van”. „Az apaságban pótolhatatlan veszteséget szenvedett és a társához való viszonyában meghasonlott ember és alkotóművész tragédiáját csak fokozta, hogy életművét és törekvéseit a tudatos megnemértés és a szándékos félreértés kísérte” – összegezi találóan életét Szőcs László: „bolondságnak és botránkozásnak minősítették-tartották egy-egy eredeti elképzelését és törekvését”. Mindezt nehezen viselte, „meghaladta a vállalt vagy kijelölt feladat nagysága”.

A magyardécsei falumúzeumban 1999-ben nyitották meg állandó kiállítását, miután özvegye átadta a hagyatékot. Ezt követően Móra Bernát művészként feledésbe merült.

Álmok a műteremkunyhóból

Szén és tusrajzai mellett a kubista vonású, de lazább ecsetkezelésű festményei is jelentősek, pillanatnyi leíró látványfestészete technikailag is sokfelé ágazó – értékelte Móra munkásságát a tárlatmegnyitón Forró Ágnes képzőművész. Metszeteiben megjelenik a táj, a monokróm alföldi tanyavilág, a putrik, a dombos csucsai táj, házak. Csendéleteire a színbeli gazdagság jellemző, a vázában lévő dáliák puha ecsetkezelése, komplementer, kiegészítő színek használata, hideg-meleg árnyalatok. Nagyalakos kompozícióiban a figurák mérete a háttérhez képest felnagyított, csaknem az egész képfelületet kitöltve uralják a képmezőt. Kontúros vagy kontúr nélküli kompozícióira a kubista jegyek jellemzőek, a formák, elemek modellálják a testrészeket, a kezek viszont rajzosak, vázlatosak.

„Tehetségének tudatában Bernát gyakran mesélt álmairól. Vágyott a sikerre, de kivívásához nem volt elég energiája. Szeretett volna egy tágas, tetővilágításos műtermet. Itt a templomunk közvetlen szomszédságában a domboldal még őrzi álmait. 1970-71-ben saját kezével ásott, barkácsolt egy 30-40 m2 alapterületű kunyhót. Lelkesen beszélt terveiről, készülő kompozíciókról, melyek csak részben valósultak meg vagy vázlatok maradtak. Szeretném azt hinni, hogy most az ő lelke is velünk ünnepel.” – fogalmazott a tárlatmegnyitóra írt levelében Czondi Irma, a művész hosszú évek óta Cegléden élő özvegye.

Személyes hobbi és közösségi munka

Három évnyi kutató- és gyűjtőmunka, sok kaland, utazás, reménytelenség, nagy meglepetések után 80 kép gyűlt össze a tárlatra. Sok porosan, fakultan, átnedvesedve, penészesen. Ezeknek a zömét sok munkával megtisztították, javították az egyházközség munkatársai és maga a lelkipásztor, aki tisztítás után a grafikákat megfelelő lakkal rögzítette – a technikák némelyikét történészi tanulmányai során tanulta, másokat jó inas módjára ellesett a szakemberektől. Vannak képek, amelyeknek a színe a galambpiszok savassága miatt megfakult, ezekről a piszkot letakarították, de később szakszerű restaurálásra szorulnának.

Sok kép keret nélkül, mások töredezett kerettel kerültek elő. A keretezést is házon belül oldották meg maguk a törökvágásiak, sok segítséget kaptak az Intact cégtől, amely negyven képet keretezett. „Felhívtam a keretezőt, hogy megköszönjem a munkájukat. Mondtam, köszönöm a 12 képet, még lenne vagy 28. A telefonvonal végén röpke csend, aztán pedig egy szó: megcsináljuk.” – részletezte Bibza Gábor a tíz család magángyűjteményéből származó képeket bemutató tárlat mögött rejlő közösségi összefogást. Sok tanácsot kaptak ifj. Fekete János lelkipásztortól, támogatást a Bendkopp, Intact és Networking cégektől, Zoltán Hunor, a képzőművész örököse pedig folyton meglepte a csapatot egy-egy újabb képpel, majd egyszerre 44-gyel (!). Az ügyet nagyon sok gyülekezeti tag a sajátjának érezte, volt aki nemcsak portrét adott a kiállításra, de süteményt is készített a megnyitóra.

– Számomra hobbi ez a kutatómunka, a családom is kedvét leli benne, a tisztítást-keretezést kamaszfiammal együtt végeztük, a végeredmény pedig sok elégtételt jelent – magyarázta kérdésünkre Bibza Gábor, mi vezérel egy lelkészt képzőművészeti kutatásokra, tárlatszervezésre. Mégsem maradéktalanul elégedett, hiszen tudja, mi az, amire nekik már nem jutott kapacitásuk. A falakról egyedül a művész Kolozsváron vagy Erdélyben lappangó, a megfeszített Krisztust ábrázoló késői alkotása hiányzik, amely stílusosan összefoglalná a művész életét és kiteljesítené a retrospektív kiállítást. – A tárlat csak egy állomás, címkéket kéne készíteni az egyes képek jellemzőiről (technika, használt anyag, méret, cím, téma, évszám stb.), katalógusban rögzíteni a sok információt, a kutatás során felgyűlt hatalmas tudásanyagot – sorolja.

A Móra Bernát emlékkiállítás november 15-ig naponta 9–16 óra között vagy előzetes telefonos egyeztetés alapján látogatható.

(Borítóképen: Az a bizonyos egyvonalas portré, Csendélet)