Mit visz a bicikliút Kalotaszentkirály-Zentelkére?

Otthonra lelhet az iskolánál Ady egész alakos bronzszobra

Mit visz a bicikliút Kalotaszentkirály-Zentelkére?
Az egyre emelkedő koronavírusos mutatók által előrevetített újabb korlátozások bevezetése előtt három új fejlesztést ünnepeltek Kalotaszentkirály-Zentelkén: a kollégium napelemrendszerét, felavatták a multifunkcionális sportpályát és a négy kilométeres bicikliutat a péntektől vasárnapig változatos programkínálattal zajló Ady-napok keretében. A fejlesztések fokozzák a helybeli bentlakásos iskolában az ellátás minőségét, a testnevelésórákat ezután nemcsak az uszodában, hanem a legkorszerűbb borítással ellátott játékpályákon is tarthatják, a bicikliút bővíti a falusi turizmus kínálatát és a helybelieknek is biztonságosabb szabadidős lehetőséget kínál – amikor pedig Bánffyhunyad is megépíti a maga szakaszát, akár ingázni is lehet a két település között. Kalotaszentkirályon méltó otthonra találhat a hányatott sorsú hetvenéves Ady-szobor, Várady Sándor egész alakos alkotását a helybeli Ady Endre-iskola területén tervezik elhelyezni.

Talán nincs is olyan Kolozs megyében, aki sose hallott volna Kalotaszentkirályról, a határon túl is – hangsúlyosabban Magyarországon – egyik, ha nem rögtön a leghíresebb erdélyi magyar faluról, amelynek nevével (Sâncraiu) a román lakosságnak is volt alkalma találkozni, hiszen a több százezer internetes találat között tömegével olvashatjuk a román nyelvű cikkeket, turistaélményeket, amelyek többnyire szuperlatívuszokban szólnak a cifra Kalotaszegnek ezen gyöngyszeméről. Gyakran említik a falu nevét a különféle fejlesztések kapcsán, hiszen a széles tömegeket vonzó néptánctábor és csipkebogyó-fesztivál, a rendszerváltás után Erdélyben az elsők között felvirágoztatott faluturizmus mellett a településen már az ezredforduló előtt is mifelénk még kirívóan szokatlannak számító, az osztrák vidékeket idéző rendezettséggel találkozunk, és sok lenne elsorolni mindazt, amit a lehetőségeket nemcsak felhasználó, de fel is kutató gondos önkormányzatnak 1990 óta sikerült községfejlesztés címén megvalósítania. Szorítkozzunk hát csupán néhány látványosabb példára. Kalotaszentkirály széles főútján a Kalota folyót szemrevaló park kíséri végig, padokkal, hangulatos kis hidakkal, a takaros porták előtt sehol sem árválkodnak rozsdásodó gépek, törmelékhegyek, az oszlopokat virágok díszítik és egyik szemétkukától már látni lehet a következőt, a bentlakásos iskola, a polgármesteri hivatal épületén mintha csak tegnap mázolták volna fel az utolsó festékcsíkot. A községet átszelő Kalota medre városok által megirigyelhető szakmaisággal szabályozott. A településen az idén fűtött medencéjű, félolimpiai fedett uszoda nyílt, ami alighanem szintén páratlan országos teljesítménynek számít, hiszen a közeli városban, Bánffyhunyadon még szabadtéri strand sincs, és a metropoliszi rangra törekvő, mintegy félmilliós lakosságú Kolozsváron is egyik kezünk elég arra, hogy az uszodákat megszámoljuk. A hétvégi Ady-napokon pedig újabb fejlesztéseket írhattak hozzá a gazdag jegyzékhez.



Gyalutól Székelyjóig és Egerestől Reketóig a környék 14 önkormányzatát alapvetően vidékfejlesztési céllal tömörítő GAL Napoca Porolissum kistérségi egyesületnél Kalotaszentkirálynak még 2017-ben támogatást nyert két pályázata valósult meg mára. A mintegy 30 ezer eurós fejlesztés eredményeként a kollégium épületére szerelt napelemekkel biztosítják immár a bentlakás és a konyha számára a meleg vizet, és mintegy 90 ezer euróból épült meg a multifunkcionális sportpálya az uszoda és az iskola között. A sportpályák költségeiből 50 ezer eurót az önkormányzat fedezett, hogy az ízületeket kímélő legkorszerűbb küzdőtéranyagból készülhessen el a pálya borítása. A területen tulajdonképpen kétféle mérkőzés futhat egyszerre, a korszerű világításnak köszönhetően akár sötétedés után is: az egyik pályán focizni, kézilabdázni vagy teniszezni, a másik pályán pedig ezzel párhuzamosan kosarazni lehet. A pályákat a nap tanítási időszakában az iskola diákjai használják – akik immár egyik héten úsznak, másik héten atlétikáznak és fociznak testnevelésórán –, azonkívül a helybeliek rendelkezésére állnak.

Drótszamárral az egykori vasúti töltésen

Az évtizedek alatt eladogatott, széthordott, tönkrement egykori kisvasúti sínek helyén régóta szeretett volna bicikliutat építeni a kalotaszentkirályi önkormányzat. Sokan bele se kezdenének, sőt ki se találnának ilyesmit, hiszen olyan területről beszélünk, amely nem volt az önkormányzaté, de még csak nem is Kolozs megyéé, hanem az állam tulajdonát képezte, az ügyvivő szállítási minisztériumtól a román vasúti társaság koncesszionálta. De Póka András György polgármesternek és önkormányzati csapatának egy ilyen „apróság” nem szegheti kedvét. A lobbigépezet legelképzelhetetlenebb bugyrait megjárva évekbe telt, mígnem 2018-ra a vasúttársaság részvényesi közgyűlése jóváhagyta a terület átadását, majd 2019 tavaszára sikerült elérni, hogy a szóban forgó közel 32 hektáros terület állami tulajdonból át is kerüljön Bánffyhunyad, Kalotaszentkirály és Kiskalota önkormányzatainak tulajdonába. Mondhatni innen kezdve felgyorsultak a dolgok, hiszen az európai uniós pénzekkel gazdálkodó GAL Napoca Porolissum kistérségi társulásnál 200 ezer euró támogatást nyert a terv megvalósítására a három település pályázata, amit a terület arányában osztottak el egymás között. Kalotaszentkirálynak mintegy 4 km jutott, Bánffyhunyad ennél valamivel rövidebb szakasz, Kiskalotának megközelítőleg 8 km. Természetesen az európai forrás korántsem volt elegendő, az önkormányzatoknak további összegeket kellett hozzátenniük. Kalotaszentkirály esetében az összberuházás mintegy 300 ezer euróra tehető, ebből kb. 60 ezer érkezett a kistérségi társulástól, 150 ezret a kormánytól kaptak, a fennmaradó 90 ezer eurót pedig az önkormányzat gazdálkodta ki. Póka András György abban reménykedik, hogy Bánffyhunyad is megépíti a hozzá tartozó részen a bicikliutat, így sikerül ily módon is összekapcsolni a két települést.

Bánffyhunyad esetében valamivel körülményesebben alakultak a dolgok... A projektre kért országos útügyi hatósági engedélyek elvesztek (!), így azokat újra kellett kérni, augusztusban még ezekre a jóváhagyásokra vártak. Kérdésünkre Buzás-Fekete Mária, Bánffyhunyad alpolgármestere most arról tájékoztatott, pályázatuk immár a Vidéki Beruházásokat Támogató Ügynökség (AFIR) asztalán várakozik, heteken belül számítanak erre a jóváhagyásra, hogy aztán meghirdethessék a kivitelezési pályázatot és még az idén nekifoghassanak a terv megvalósításának, amire a pénzt félretették. Kiskalota esetében a szükséges összeg a kalotaszentkirályinak legalább a kétszerese, s bár az önkormányzat ingázási megoldásként is hasznosnak látja, a szükséges önrészt nem bírják (egyelőre?) előteremteni. A kiskalotai szakasz megvalósulása a kettős fallal kerített festői református templomával együtt hangulatos kis falut, Magyarvalkót is „közelebb hozná” Kalotaszentkirályhoz, a két település közötti több mint 7 kilométernek mintegy felét bicikliúton lehetne megtenni, ahonnan már letérve valamivel kevésbé forgalmas úton lehet haladni. Erre viszont alighanem még sokáig kell várni.

Nem biztos, hogy növelné a megcsappant vendégéjszakák számát a bicikliút

Vincze Kecskés Istvánt, a helyi Davincze Tours turisztikai iroda alapítóját arról kérdeztük, hogyan érintette a járvány a faluturizmust, és milyen hozadéka lehet a bicikliútnak.

– A 2020-as év teljesen padlóra tette a szentkirályi vendégfogadást. Mi előtte javarészt külföldi buszos csoportokat fogadtunk, ezek tavaly a járvány miatt teljesen elmaradtak. Helyette megnőtt az érdeklődés a belföldi vendégek részéről. Ezeknek egy része vakációs jegyekkel érkezett, akár Bukarestből vagy a Kárpátokon túli részekről is. 2019-ben közel 15 000 vendég fordult meg nálunk, ehhez képest a tavalyi vendégjárás elenyésző, még 2 százaléka sincs a tavalyelőttinek. Minden vendégfogadónak nagyobb hangsúlyt kellett fektetnie az egyéni reklámozásra, főleg a szállásközvetítő portálokon keresztül. Ezt az időszakot azok a vállalkozások sínylették meg legjobban, amelyeknek alkalmazottaik is vannak. Nekünk személyesen sikerült őket megtartani, többek között a technikai munkanélküliségen keresztül.

A Bánffyhunyad–Kiskalota közti bicikliút szinte egy az egyben tükrözi a hazai autópálya-építés jellegzetességeit. Itt sem sikerült teljes egészében elkészíteni az utat, ahogy nagyobb hosszúságú összefüggő autópálya sincs Romániában. Az elkészült szakasz talán arra lesz jó, hogy több bánffyhunyadi lakos jön majd ki biciklivel fagyizni vagy bivalytejért Kalotaszentkirályra. Egyelőre nagyobb jelentőséggel bír a kerékpározók számára az a 6 km-es aszfaltos út, amely a Kőhegy alá vezet. Hosszabb távon, ha elkészülne a teljes szakasz, akkor a Bánffyhunyadra vonattal érkezők kerékpárral könnyen megközelíthetik a szentkirályi uszodát, a nagykalotai lovardát vagy a magyarvalkói kazettás mennyezetű erődtemplomot. Valószínűleg megnőne azoknak a száma is, akik Szentkirályon szeretnének étkezni, de nem vagyok benne biztos, hogy ez a vendégéjszakák számát nagyban befolyásolná.

Örömhír a Vasvári- és Bánffy-túra bringázóinak

Kalotaszentkirály fontos állomása az EKE Kolozsvár 1891 turistaegyesület által évente szervezett emlék- és teljesítménytúrák közül kettőnek is: érinti az 1848-as forradalmár és szabadságharcos Vasvári Pál emlékére minden júliusban szervezett biciklitúra, és itt van a központja a jövőre június végén esedékes Bánffy-túráknak, amely számos gyalogos és biciklis túraváltozatot is kínál. Branea Róbert EKE-titkárt és Kismihály Boglárkát, az EKE kolozsvári szervezetének irodavezetőjét, a teljesítménytúrák főszervezőit arról kérdeztük, a környéken szervezett biciklitúrák szempontjából mit jelent a kalotaszentkirályi bicikliút megépülése.

– Számunkra már így is sokat jelent a bicikliút, amelyet a hétvégén átadtak Kalotaszentkirályon, még ha nem is készült el a teljes szakasz Bánffyhunyadtól Kiskalotáig. A Vasvári-teljesítménytúra résztvevőinek eddig a forgalmas Bánffy­hunyad–Jósikafalva/Beliş országúton kellett haladniuk, most viszont legalább a község környékén lehetőségük lesz használni a bicikliutat. Természetesen akkor lesz kerek a történet, ha sikerül elkészíteni a teljes szakaszt Kalotától Bánffyhunyadig. A Bánffy-teljesítménytúrán fontos és biztonságos lenne, hogy a résztvevők Bánffyhunyad és Kalotaszentkirály között bicikliúton közlekedjenek, ne pedig a forgalmas országúton. Nem is beszélve az alig 7 km-es Bánffyhunyad–Körösfő útszakaszról (ez a Vasvári-túrát érinti), ahol úgyszintén időszerű lenne egy kerékpárút építése. Gondoljunk elsősorban azokra, akik nap mint nap ingáznak a két település között, de nem utolsósorban a Vasvári-túra résztvevőire, akiknek az E60-as nemzetközi főúton kell eljutniuk a körösfői célba – mondták a főszervezők.

Ady-bronzszobor a Kalota-parti iskolánál

Szombaton döntöttek arról, hogy a helybeli iskola területén helyezik el Várady Sándor (1920–2000) Munkácsy-díjas szobrászművész Ady Endrét ábrázoló egész alakos bronzszobrát, amelyet az 1952-ben meghirdetett Ady-pályázatra készített el. Politikai hercehurca miatt a szobrot nem az eredeti helyén helyezték el, hanem egy budapesti iskolában. Újabb kori története szerint az alkotást a kommunizmus bukása után visszaszolgáltatott iskolaépülettel együtt kapta meg a budapesti Orsolya-rendi Szent Angéla Általános Iskola és Gimnázium a kilencvenes évek derekán. Az ezredfordulón zajló fejlesztési munkálatok miatt távolították el talapzatáról a szobrot, amelyet a nagyváradi Reggeli Újság tájékoztatása szerint tíz éven át az iskola pincéjében tároltak. 2010-ben az iskolaigazgató Érmindszentnek ajándékozta a szobrot, miután értesült arról: a Pro Universitate Partium Alapítvány (PUPA) gyűjtést szervezett, hogy a költő érmindszenti mellszobrát egész alakosra cseréljék. 2010 tavaszán a szobor Nagyváradra érkezett, de végül mégsem került Érmindszentre, a PUPA képviselői nemrég Kalotaszentkirálynak adományozták, ahol hétvégén az illetékesek közös tanácskozáson eldöntötték, hol helyezzék el: a kalotaszentkirályi anyai rokonságot ápoló költő nevét viselő helybeli bentlakásos iskola területén lel végre otthonra a bronzszobor, amelyet az Ady-napok résztvevői is láthattak. Egyelőre nem tudni a szoborállítás időpontját, Póka György polgármester szerint erre akár a március 15-i ünnepségek alkalmával is sor kerülhet. Ady hársfája, folyóparti mellszobra, a Kalota partján született versének 1944-es emléktáblája mellett Várady jobb sorsra érdemes alkotása így gazdagítja majd a kalotaszentkirályi Ady-kultuszt.