Johannis elfogadta Mihai Tudose kormányfő-jelölését

Johannis elfogadta Mihai Tudose kormányfő-jelölését
Elfogadta Mihai Tudose jelölését a miniszterelnöki tisztségre Klaus Johannis államfő, aki ma délután folytatott tárgyalássorozatot a politikai pártokkal a kialakult kormányválság nyomán. A kormányzásra igényt tartó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a liberális ALDE vezetői Mihai Tudose gazdasági minisztert javasolták miniszterelnöknek a bizalmatlansági indítvánnyal múlt héten leváltott Sorin Grindeanu helyébe. Tudosenak az alkotmány értelmében tíz napon belül kell a parlament elé járulnia, hogy bizalmat kérjen a kabinet névsora és a kormányprogram számára. Liviu Dragnea, a PSD és a képviselőház elnöke azonban úgy vélekedett, hogy az új kormányról akár már csütörtökön is szavazhat a parlament.

ÖSSZEFOGLALÓ

Klaus Johannis államfő hétfő délutánra hívta egyeztetésre – politikai súlyuk sorrendjében – a parlamenti pártokat, amelyet követően dönti el, hogy kinek ad kormányalakítási megbízást. Az elnök elsőként a parlamenti mandátumok többségével rendelkező PSD-ALDE koalíció küldöttségét fogadta, majd a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Pártja (PMP), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselőivel tárgyalt: a beszélgetések meglehetősen „szűkre szabottnak” bizonyultak, a szociáldemokraták alig tizenöt percet „élvezhették” az államfő társaságát.A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a liberális ALDE vezetői Mihai Tudose gazdasági minisztert javasolta miniszterelnöknek a szociálliberális koalíció az elnöki hivatalban tartandó kormányalakítási tárgyalásokon. A PSD végrehajtó bizottságában csaknem egyhangúlag – négy tartózkodással – fogadták el Tudose kormányfő-jelöltségét, amelyet a koalíció kisebb pártja, az ALDE is jóváhagyott, így a politikus nevét közös javaslatként terjesztették az államfő elé.

Az ötvenéves jogász végzettségű Tudose a PSD 12 alelnökének egyike, 2000 óta Braila megyei parlamenti képviselő, két alkalommal – összesen mintegy másfél évig – vezette a gazdasági tárcát. Tudose európai gazdaságpolitikából szerzett mesteri fokozatot a nemzeti hírszerzési akadémián 2007-ben, majd ugyanott doktorált 2010-ben. Több biztonságpolitikai jellegű tanfolyamot is elvégzett Romániában és külföldön. Tudose tavaly – másik nyolc doktor –társával együtt – lemondott doktori címéről, miután plágiumbotrány robbant ki a korrupciógyanúval bíróság elé állított Gabriel Oprea volt kormányfőhelyettes által vezetett doktori iskola körül.

Tudose vagyonbevallásában egy 30 ezer euró értékűre becsült bélyeggyűjtemény szerepel, életrajzából kiderül, hogy a brailai sakk-klub igazolt játékosa. A politikus az átalakított Ponta-kormányban 2014 decembere és 2015 novembere között a gazdasági minisztériumot vezette, amely tisztégbe idén februárban tért vissza, amikor – a tüntetések hatására megüresedett posztoknál – az első kormányátalakítást hajtották végre a Grindeanu-kormányban.

Dragnea a jelölttel kapcsolatban leszögezte: az elmúlt években semmiféle jelét nem látta annak, hogy Mihai Tudose „kettős irányítás alatt állna”, azaz a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) is dolgozna.  Hogy szerinte Tudose megfelel-e a Klaus Johannis által támasztott erkölcsi és feddhetetlenségi kritériumoknak, tekintettel arra, hogy plagizálással vádolták, a PSD elnöke kifejtette: „Nem vagyok a doktori dolgozatok szakértője, de emlékszem, hogy Victor Pontát is plagizálással vádolták, mégis nagyon jó miniszterelnök volt. Mihai Tudose az adott körülmények között jobbnak látta, hogy a törvénynek megfelelően kérvényezze a doktori cím visszavonását” – fogalmazott Dragnea.

Kiszivárgott hírek szerint a PSD végrehajtó bizottságának ülésén Liviu Dragnea több lehetséges kormányfő-jelöltre tett javaslatot, de – Tudose kivételével – valamennyien visszaléptek. Egyes források korábban Carmen Dan belügyminisztert, Dragnea egyik bizalmasát tartották a legesélyesebb kormányfőjelöltnek, de állítólag ő sem vállalta a tisztséget.

A PNL nem javasolt miniszterelnök-jelöltet, ugyanis felmérték, hogy nem biztosított számukra a kormányzást garantáló parlamenti többség. Ludovic Orban pártelnök ugyanakkor azt is közölte, hogy az általa vezetett párt egyetlen olyan kormányt sem támogat, amelynek a PSD tagja. A PNL kész bármelyik pillanatban felvállalni a kormányzás felelősségét, ha ez stabil és koherens parlamenti többségre alapul, amely lehetővé teszi a liberális kormányprogram gyakorlatba ültetését.A PMP Siegfried Mureşan európai parlamenti képviselőt javasolta a miniszterelnöki tisztségre – közölte az alakulat elnöke, Traian Băsescu az államfővel folytatott tárgyalást követően. Băsescu szerint Siegfried Mureşan a Macron-, illetve a Trudeau-nemzedék képviselője. 

„Olyan személyt jelöltünk a miniszterelnöki tisztségre, aki a Dragnea, illetve a Johannis által megadott leírásnak egyaránt megfelel. Fiatal, sikeres politikusról van szó, aki már jelentős tapasztalatra tett szert” – érvelt Traian Băsescu.

Elek Levente, az USR ügyvivő elnöke kifejtette: az USR semmilyen formában nem támogat egy PSD kormányt, legkevésbé a plagizáláson kapott Mihai Tudose vezetésével. Hozzátette: az USR bizonyos feltételekkel támogatna egy nem szociáldemokrata kormányt. Ezek közé tartozik a korrupcióellenes harc folytatása, az USR által javasolt igazságügyi miniszter nevesítése és a helyhatósági választási törvény módosítása úgy, hogy a polgármestereket két fordulóban válasszák meg.

A parlamenti többségnek jogában áll miniszterelnököt javasolni és kormányozni – nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az államfővel folytatott tárgyalások után. „Nekünk nincs javaslatunk a miniszterelnök személyére vonatkozóan, mivel nem vagyunk a parlamenti többség része, és nem merül fel annak a lehetősége, hogy csatlakozzunk a kormányt adó koalícióhoz” – mondta Kelemen. Az RMDSZ nem mond le a parlament elé terjesztett törvénytervezeteiről, az újonnan alakuló kormánnyal is párbeszédre törekszik, továbbra is társadalmi paktumot szorgalmaz a többség és a nemzeti kisebbségek között – hangoztatta Kelemen Hunor. Valószínűsítette, hogy az RMDSZ bizalmat szavaz majd Mihai Tudose kormányának, erről azonban a szövetség parlamenti frakciója hoz majd döntést, ha a szociálliberális koalíció által javasolt politikus valóban megkapja a kormányalakítási megbízást az államfőtől.

Korábban Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta: a szövetség új elemeket vinne be a parlamenti megállapodásába, a kormányzati szerepvállalásra azonban nem adottak a körülményeket. A Szövetség Állandó Tanács (SZÁT) hétvégi ülésén a jelenlévők továbbá egyet értettek abban, az RMDSZ kitart a koalícióval egyeztetett törvénytervezetei mellett, és nem érzi úgy, hogy "be kellene húzni a kéziféket" a magyarellenes hangulatkeltés miatt.