Mesterséges csillag ragyoghat az éjszakai égbolton

Mesterséges csillag ragyoghat az éjszakai égbolton
Július 14-én Szojuz rakétán terveznek felbocsátani egy olyan orosz műholdat, amely ragyogó mesterséges csillagként tűnhet fel az éjszakai égbolton. A Majak avagy Jelzőfény nevet viselő szatellit a Bajkonur Kozmodromból indul másodlagos teherként. A közösségi finanszírozású projekthez mintegy 30 ezer dollárt gyűjtöttek össze a Kickstarter orosz megfelelőjén, a Boomstarter weboldalon. A műholdat a Moszkvai Műszaki Egyetem diákjai tervezték.

A Majak miniatűr szatellit (CubeSat szabvány), amelyeket igen gyakran alkalmaznak űrkutatásban. Amint pályára állt mintegy 600 kilométeres magasságban, kicsomagolja hatalmas, piramis formájú fényvisszaverő lapját, amelyek révén az egyik legfényesebb mesterséges objektum lesz az égbolton, lepipálva a Nemzetközi Űrállomást (ISS) és a Vénuszt.

A projektnek három célja van: egyrészt bizonyítani, hogy a közösségi finanszírozás életképes út lehet az űrkutatásban; másodszor, hogy a szatellit az éjszakai égbolt legfényesebb objektuma legyen; harmadrészt olyan aerodinamikai fékrendszert kifejleszteni műholdaknak, ami lehetővé teszi lehozatalukat a felszínre. A nanoműholdaknál különösen aggasztó az űrbeli ütközések kockázata, mivel nem manőverezhetőek.

A nagyon fényes objektum pályára állítása nem nyerte el minden csillagász tetszését, hiszen nekik kifejezetten sötét égboltra van szükségük kutatásaikhoz.