Menesztették a gyermekvédelmi hatóság igazgatóját

Menesztették a gyermekvédelmi hatóság igazgatóját
A Kolozs Megyei Tanács hatáskörébe tartozó megyei gyermekvédelmi hatóság igazgatóját, Daniel Tămașt menesztették állásából, miután 2019-es tevékenységét elégtelenre minősítették.

„A 2019 decemberében benyújtott tevékenységi jelentésem szerint 99%-ban teljesítettem a tavalyra betervezett célkitűzéseimet. A köztisztviselők tevékenységét egytől ötig lehet értékelni, de a tavalyi tevékenységemet mindössze 1,16 pontra értékeltél. Még ha nem is jártam volna be dolgozni, akkor is 1-est kellett volna kapnom, ezért úgy tűnik, semmit sem vettek figyelembe a megvalósításaimból. A törvényszéken támadom meg a menesztésemre vonatkozó határozatot, ahogyan azt 2017-ben is tettem. Akkor a törvényszék az én javamra döntött, és ez a mostani határozat sem egyéb visszaélésnél” – nyilatkozta Daniel Tămaș.

„Daniel Tămaș reakciói hisztérikusak, és most nincs időnk ilyesmivel foglalkozni. Már több mint két hónapja nem jár be dolgozni, és szabotálja az intézmény munkáját politikai csatározás részeként. Tevékenységét elégtelennek minősítettük, és kirúgattuk. A Kolozs Megyei Tanács elnöke tegnapelőtt írta alá a tisztségből való menesztési rendeletet. Ilyen nehéz időszakban teljesítményorientáltságra és hatékony menedzsmentre van szükség, nem pedig kínos jajveszékelésre. Ezután elegendő ideje lesz főnökösdit játszani a pártjában” – nyilatkozta Valentin Jucan, a megyei tanács szóvivője.

A Számvevőszék számos szabálytalanságot észlelt a Kolozs Megyei Gyermekvédelmi Hatóság 2019-es tevékenysége kapcsán. A hatóság nem hozott létre 250 ezer lejes tartalékalapot a folyamatban levő perek kifizetéseihez, amelyeket a kártérítést vagy anyagi juttatásokat igényelő hatósági alkalmazottak kezdeményeztek. A hatóság számláin nem tűntették fel a hatóságnak alárendelt központokban raktáron levő gyógyszer és egészségügyi fogyóanyag készletet. Az auditálás sem a törvényes követelményeknek megfelelően történt. A Számvevőszék jelentése arra is rávilágít, hogy a gyermekvédelmi hatóság nem igényelt vissza 30430 lejt, és elmulasztotta visszafizetni állami költségvetésbe a még nagykorúságuk előtt elhalálozott gyermekek után kifizetett közel 42 ezer lejt. A hatóság aktíváinak, adósságának és tőkéjének a felleltározása sem a törvényes előírásoknak megfelelően történt. Törvénytelenül fizettek ki 9,9 millió lejt, miután a hatóság néhány munkatársát nem megfelelő tisztségbe alkalmazták, ezért nagyobb javadalmazásban részesültek. Ugyanakkor úgy fizettek ki nagyon veszélyes kategóriába sorolt munkavégzés miatt járó bérpótlékot, hogy a törvényben előírt szakvéleményezést nem végezték el.  A Számvevőszék jelentése értelmében bizonyos alkalmazottaknak 14 ezer lejjel többet fizettek ki a megérdemeltnél. Az igazgatóság anélkül módosította a Pádin utca 20. szám alatti létesítmény rendeltetését, hogy betartotta volna a törvényes előírásokat, azaz az adminisztráció székhelyét szolgálati lakássá alakította, ez pedig 11,56 ezer lejes közművesítési költségek kifizetését vonta maga után, amit nem a gyermekvédelemnek kellett volna kifizetnie.  A jelentésből az is kiderül, hogy két cégnek 1700 lejt fizettek ki minden különösebb indok nélkül, vagy ruhaneműt vásároltak 559 lejes többletköltséggel. Ugyanakkor el nem végzett munkálatokért további 1361 lejt fizettek ki, a hatóság 95 alkalmazottjának közel 40 ezer lejes szállodai szolgáltatást fizettek ki szakmai továbbképzés jogcímen, amelyet egy bukaresti cég tartott. A Számvevőszék kérte, hogy a szabálytalanságokat idén szeptemberig orvosolják.

Daniel Tămaș azonban azt állítja, hogy minősítése és kirúgásának semmi köze a Számvevőszék által megállapított szabálytalanságokkal. „A jelentést megfellebbeztük, és azt sem tartom kizártnak, hogy a törvényszéken keressünk orvoslatot. A legjelentősebb kihágás a kilenc millió lejes bérre vonatkozik, amelyeknek tisztázása peres úton zajlik. A béreket a megyei tanács és nem a gyermekvédelmi hatóság állapította meg” – nyilatkozta Daniel Tămaș.