Megvonta az RMDSZ a támogatást a kormánytól

Megvonta az RMDSZ a támogatást a kormánytól
Okafogyottnak tekinti a 2016-os decemberi választások után megkötött parlamenti együttműködését a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a szociálliberális kormánykoalíció pártjaival – derül ki Kelemen Hunor szövetségi elnök sajtóközleményéből.

“A mai naptól kezdődően nem támogatjuk a kormányt és a kormánykoalíció egyetlen kezdeményezését sem. A magunk részéről az együttműködési protokollumot a helyzet rendezéséig okafogyottnak tekintjük. A ma reggeli eseményekkel betelt a pohár. A kormány magatartását elfogadhatatlannak tartjuk, és továbbra is azt várjuk, hogy állítsa helyre az eredeti állapotokat az úzvölgyi katonatemetőben és indítson eljárást hivatalból a dormánfalvi polgármester és mindazok ellen, akik feszültségeket keltettek”, tájékoztat az RMDSZ hírlevele. 

"Ma hajnalban a Bákó megyei rendőrség házkutatást tartott Csíkszentmárton alpolgármesterénél és a községházán. László Antal alpolgármestert a Hargita megyei rendőrség csíkszeredai székhelyén hallgatták ki. Történik mindez úgy, hogy a temető rongálásáért és a sírgyalázásért, illetve az etnikai feszültségkeltésért senkit sem vontak felelősségre, még csak eljárást sem indítottak a dormánfalvi polgármester ellen, aki az egész ügyet kirobbantotta. Pedig a helyzet jogi értelemben világos: az úzvölgyi katonasírokra való törvénytelen ráépítkezés kimeríti a BTK sírgyalázás bűncselekményére vonatkozó 383. cikkelyének előírásait, míg az azt követő provokációk a 369. cikkely szerinti gyűlöletszítás bűncselekményének fogalmát. Emellett, a dormánfalvi önkormányzat közpénzből, engedély nélkül más önkormányzat területére történt építkezése hivatali visszaélésnek számít.

Egyértelmű kérésünk ellenére a kormány nem tett határozott lépéseket a helyzet további elmérgesedésének megakadályozásáért. Ez a hatóságok és a PSD-ALDE kormány felelőssége.

Hasonlóképpen a kormány felelőssége, hogy állítsa le azt, hogy az ügyben eljáró állami intézmények kettős mércét alkalmazzanak. Sokadszorra fordul elő, hogy erdélyi magyar embereket másodrangú állampolgárként kezelnek.

A kormány magatartását elfogadhatatlannak tartjuk etnikai, morális és politikai szempontból egyaránt", olvasható Kelemen Hunor állásfoglalásában.

A PSD-ALDE kormánykoalíció több törvényhozója átigazolt a választások óta a PSD-ből kizárt Victor Ponta volt miniszterelnök által alapított Pro Romania párthoz, így a képviselőházban a koalíció már csak az RMDSZ és a nem magyar kisebbi frakció támogatásával tudja elfogadni a sarkalatos törvényeket. A szenátusban a PSD-nek egyedül is többsége van. 

A két ház együttes ülésén a kormánykoalíció jelenleg 240 szavazattal rendelkezik, míg egy új kormány beiktatásához (vagy a tisztségben lévő megbuktatásához) 233 voksra van szükség. A mindenkori kormányt legtöbbször támogató nem magyar kisebbségi frakciónak 17 képviselője van.