Megvan a második magyar érem Márton Anita utolsó lökésével

A londoni világbajnokság 6. napjának eredményei, történései

A súlylökő Márton Anita ezüstérmet nyert szerdán este a londoni atlétikai világbajnokságon, miután jó versenyzéssel végig a dobogón állt, de az 5. körben visszacsúszott a 4. helyre.

A tavaly olimpiai harmadik versenyző nagyszerű utolsó dobással, 19,49 méterrel zárt másodikként a 19,94-gyel győztes kínai Kung Li-csiao mögött. A bronzérmet a riói olimpia bajnoka, az amerikai Michelle Carter érdemelte ki, 19,14-gyel.

Márton a zuhogó esőben, hűvös időben zajló szerdai döntőben az első sorozatban 18,50-ig lökte a súlyt, kísérlete után nem tűnt elégedettnek, fejcsóválása legalábbis ezt jelezte. Kung Li-csiao, aki 20,11-gyel az idei legjobb eredménnyel rendelkezik, 19,16-tal vezetett az első sorozat után, a magyar atléta pedig negyedik volt. Másodikra 18,89-et lökött, ezzel feljött a második helyre, megelőzve a jamaicai Danniel Thomas-Doddot, illetve Cartert. A harmadik sorozatban egy helyet visszacsúszott, mert míg ő 18,65-öt ért el, addig Carter 19,14-gyel eléje került.

A következő sorozattól már csak a legjobb nyolc folytathatta a versenyt, fordított sorrendben. Márton a leggyengébb kísérletét mutatta be 18,33-mal, így maradt a harmadik helyen. Kung és Carter szintén nem javított. Utolsó előtti kísérleténél 18,54 méterre szállt a súly, ugyanakkor Thomas-Dodd 18,91-gyel két centivel túldobta az ő legjobb eredményét, így Márton visszacsúszott a negyedik helyre. Utolsóra azonban – szokásához híven – nagyon összeszedte magát, és a korábbiaknál sokkal koncentráltabban 19,49 méterre lökte a súlyt. Ezzel feljött a második helyre, és azt meg is őrizte, mert amerikai ellenfele már nem tudott javítani.

A békéscsabai színekben versenyző dobó az elmúlt években fantasztikus sorozatot produkált: 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m – országos csúcs), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m – ocs), s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m – ocs). Tavaly ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m – ocs) és a szabadtéri Eb-n is (18,72 m), majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m – ocs), idén pedig újra első lett a fedett Eb-n (19,28 m). Londonban a súlylökés mellett diszkoszvetésben is indul.

Márton Anita a magyar csapat második érmét szerezte a vb-n, miután Baji Balázs hétfőn harmadik lett 110 méter gáton.

Újabb magyar döntős

Halász Bence első kísérletével teljesítette a meghatározott szintet, ezzel bejutott a döntőbe kalapácsvetésben. A szerda esti selejtezőben 75,50 métert kellett elérni a fináléhoz. A 20 éves junior-világbajnok, idén U23-as Európa-bajnok Halász, aki 78,85 méteres egyéni csúcsával negyedik volt a nevezési listán, első dobására 75,56 méterre hajította a kalapácsot a zuhogó esőben. Pars Krisztián viszont nem lesz ott a fináléban: a 35 éves szombathelyi dobó, aki a 2012-es olimpián ebben a stadionban nyert aranyérmet, de aki idén folyamatosan sérülésekkel bajlódott, elsőre 74,08 métert ért el, második kísérlete nem sikerült, be is lépett, harmadikra pedig 73,36 méterre hajította a kalapácsot. A magyar atléta eredménye a 14. volt, 33 centivel maradt le a pénteki döntőből.

Gyürkés Viktória nem jutott be a döntőbe 3000 méteres akadályfutásban, 9:40,66 perces idei legjobbját, egyben egyéni rekordját nem volt esélye megfutni az esős, hűvös időben. 9:52,66-tal tizedikként ért célba futamában, ez összesítésben a 27. idő volt.

Román részről a szerda esti programban Alina Rotaru és Angela Moroşanu volt érdekelt távolugrásban; a selejtező érdekessége, hogy – vélhetően az időjárási viszonyok, az eső és a vizes pálya miatt – egyetlen atléta sem tudta megugrani a szintet. A legjobb 12 eredmény között ott van viszont az Alina Rotarué is, aki 6,50 m-rel jutott be a döntőbe, és a többi eredmény alapján elmondható: akár a nyolcas döntőbe is bekerülhet. A selejtező leghosszabb ugrása ugyanis csak 6,66 m volt (az orosz, de független színekben versenyző Darya Klishina érte el), az utolsó, döntőbe jutást érő eredmény pedig 6,46 m, vagyis a 12 döntős 20 cm-en belül van, így bármi megtörténhet a döntőben, főleg, ha ismét zuhogni fog az eső. Moroşanu legjobb ugrása ezzel szemben csak 5,92 m volt, így ő csomagolhat.

Isaac Makwala nem hagyja magát

Isaac Makwala futammásodikként bejutott a férfi 200 méter döntőjébe: a tócsákkal teli egyes pályán versenyezve 20,14 másodperces eredménnyel biztosította helyét a csütörtök esti fináléban a szerdai első elődöntős futamból.

A történet érdekessége, hogy Makwala szűk két órával az elődöntő előtt, egyedül futotta az előfutamot a nemzetközi szövetség (IAAF) engedélyével, s vívta ki a folytatás jogát. A botswanai sprintert betegség miatt nem engedték elindulni a 400-as döntőben, miután az egyik áldozatává vált a több versenyzőt is érintő ételmérgezésnek. A 30 éves atléta a 200 méter hétfői előfutamai előtt lett rosszul, ám kedden futni akart és ki is ment a stadionba. Azonban nem engedték rajthoz állni, visszaküldték a szállodába, mert a brit egészségügyi rendelkezések szerint a fertőzés miatt 48 órás karanténban kell lennie. Az elkülönítés szerda délután ért véget.

Karsten Warholm nyerte a férfi 400 gátat

Az amerikai Phyllis Francis nyerte szerdán a női 400 métert a londoni atlétikai világbajnokságon. Sokáig a riói olimpiai bajnok, bahamai Shaunae Miller-Uibo futott az élen, de az utolsó métereken teljesen elmerevedett, szinte alig tudott lépni, így a végén hárman is megelőzték őt.

Másodikként a bahreini Szalva Eid Naszer futott a célba, harmadikként pedig az amerikai Allyson Felix. Utóbbi a tizedik világbajnoki aranyérméért küzdött, és volt olyan része a versenynek, amikor erre esélyesnek látszott. Így jelenleg kilenc arannyal, három ezüsttel és két bronzzal rendelkezik vb-kről, amellett, hogy hatszoros olimpiai bajnok.

A férfiaknál 400 gáton norvég siker született, Karsten Warholm révén, ami annyira meglepte a sportolót, hogy percekig ült tágra nyílt szemekkel a pályán.

A londoni vb. 6. napja után az éremtáblázatot az Amerikai Egyesült Államok vezeti Kenya előtt, Magyarország a 18. Eddig 29 ország szerzett legalább egy érmet.  Az éremtáblázat élmezőnye: 1. Egyesült Államok 4 arany-, 5 ezüst-, 6 bronzérem, 2. Kenya 3–1–3, 3. Dél-Afrikai Köztársaság 2–0–2, 4. Kína és Lengyelország 1–2–1, 6. Etiópia 1–2–0, 7. Bahrain 1–1–0, 8. Jamaica, Venezuela és Franciaország 1–0–1, 11. Norvégia, Belgium, Görögország, Csehország, Nagy-Britannia, Újzéland, Litvánia 1–0–0, 18. Magyarország 0–1–1.

Eredmények (a vb honlapjáról):

férfiak:

400 m gát, világbajnok: Karsten Warholm (Norvégia) 48,35 mp, 2. Yasmani Copello (Törökország) 48,49, 3. Kerron Clement (Egyesült Államok) 48.52

nők:

súlylökés, világbajnok: Kung Li-csiao (Kína) 19,94 m, 2. MÁRTON ANITA 19,49, 3. Michelle Carter (Egyesült Államok) 19,14.
400 m, világbajnok: Phyllis Francis (Egyesült Államok) 49,92 mp, 2. Szalva Eid Naszer (Nahrein) 50,06, 3. Allyson Felix (Egyesült Államok) 50,08

Márton Anita a magyar atlétika 13. világbajnoki medálját szerezte meg. A magyar vb-érmesek: 1991, Tokió: 2. Bagyula István (rúdugrás), 3. Horváth Attila (diszkosz); 1993, Stuttgart: 3. Gécsek Tibor (kalapács); 1995, Göteborg: 3. Gécsek, 3. Ináncsi Rita (hétpróba); 1999, Sevilla: 2. Németh Zsolt (kalapács); 2003, Párizs: 2. Annus Adrián (kalapács), 2. Fazekas Róbert (diszkosz); 2005, Helsinki: 3. Zsivoczky Attila (tízpróba); 2011, Tegu: 2. Pars Krisztián (kalapács); 2013, Moszkva: 2. Pars; 2017, London: 3. Baji Balázs (110 m gát), 2. Márton Anita (súly).