Megválasztotta első női elnökét a Német Szociáldemokrata Párt

Megválasztotta első női elnökét a Német Szociáldemokrata Párt
Megválasztotta első női elnökét vasárnapi wiesbadeni kongresszusán a Német Szociáldemokrata Párt (SPD), a kormánypártot ezentúl Andrea Nahles szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakcióvezető irányítja. A 47 éves politikusra az érvényesen szavazó küldöttek 66,35 százaléka, 414 fő szavazott.

A tisztségért egy másik női politikus, Simone Lange flensburgi polgármester is indult, ő 172 küldött támogatását, a szavazatok 27,56 százalékát nyerte el. A küldöttek 6 százaléka, 38 fő tartózkodott.

A több mint 150 éve működő SPD a legrégebbi német párt és a világ első szociáldemokrata pártja, eddig rendre férfiak vezették. Andrea Nahles az elnökválasztás előtti beszédében kiemelte, hogy a szociáldemokraták áttörik a nők előmenetelét az élet számos területén akadályozó „üvegplafont”. Hangsúlyozta, hogy a haza igazi szociáldemokrata fogalom, amelyet nem szabad átengedni a jobboldali populistáknak.

– A közbiztonsággal kapcsolatos ügyekben is offenzív és öntudatos fellépésre van szükség, kivétel nélkül mindenkitől meg kell követelni a szabályok betartását – mondta.

Az SPD a tavalyi Bundestag-választási kampányban az előző megválasztott elnök, Martin Schulz irányítása alatt hibákat követett el, nem mondta el világosan a váalsztóknak, hogy miként akarja elérni célját, a társadalmi igazságosság megerősítését. – Törvényszerű, hogy az emberek nem bíznak bennünk és nem követnek minket, ha csak a célt mutatjuk meg, és az utat nem – mondta Andrea Nahles. Ezen változtatni kell, méghozzá a szociáldemokrácia legfőbb elve, a szolidaritás középpontba állításával. Az SPD-nek a szolidaritás paradigmája – világszemlélete – alapján kell szerveznie politikáját, és el kell magyaráznia törekvéseit – tette hozzá.

A szolidaritáson alapuló program elemei közül kiemelte, hogy keretek közé kell szorítani az élet egyre több területét átalakító digitalizációt. Így például gondoskodni kell arról, hogy az online platformok ne élhessenek vissza a felhasználók adataival, és az államnak lehetőséget kell adnia mindenkinek arra, hogy felnőttként megtanuljon egy új szakmát.

A szolidaritás azt is jelenti, hogy a gazdasági sikerekből, a jólét növekedéséből a közösség valamennyi tagjának részesednie kell, a nemzetközi politikában pedig azt írja elő, hogy el kell ismerni a többi állam létét és érdekeit, együtt kell működni velük, és békét kell teremteni.

– Ezeket az elveket évtizedek óta támadják a neoliberálisok, most pedig a jobboldali populisták – mondta Andrea Nahles. – Mindenkinek ki kell állnia a jobboldali populizmus, a sovinizmus, a nacionalizmus és a diszkrimináció ellen – tette hozzá. – Az olyan jobboldali populisták, mint Orbán Viktor, a lengyel Jaroslaw Kaczynski és az amerikai Donald Trump teljes mértékben törlik a szolidaritást – húzta alá.