Megújulva továbblépni – közgyűlésezett a Téka Alapítvány

Megújulva továbblépni – közgyűlésezett a Téka Alapítvány
A szamosújvári Téka Alapítvány 2018. január 19-én, pénteken tartotta meg éves közgyűlését. A gyűlést Fodor Zoltán vezetőségi tag irányította, aki felkérte a vezetőséget, számoljon be elmúlt évi tevékenységeiről.

Elsőként Balázs-Bécsi Attila, az alapítvány elnöke számolt be  2017-ről, az iskolaépítés utáni újraszerveződés évéről. Az alapítvány célkitűzései közt szerepelt eddig a Mezőségi Szórványoktatási Központ felépítése, amit most felváltott az iskola támogatása. – Mert hiába épült fel a Szamosújvári Magyar Elméleti Líceum, a működéséhez szükséges minimumot kapja csak az állami költségvetésből. És az mindenki számára világos, hogy minőségi munka csak anyagi befektetéssel valósítható meg. Amint decemberben a Szabadságban is megjelent, a Téka Alapítvány 175 ezer lej értékben támogatta a folyó tanévben az iskola informatikai felszerelését, illetve a tanárok képzését – fogalmazott az alapítvány elnöke. Balázs-Bécsi Attila kiemelt néhány, az alapítvány által szervezett fontosabb rendezvényt a hagyományosak, illetve a rendszeresek közül is. A számok tükrében is látható, hogy a heti rendszerességű tevékenységeik sok diákot mozgosítanak. Nőtt az alkalmazottak száma is, az iskolában tevékenykedő munkatársakkal együtt 21 teljes munkaidős, illetve 7 részmunkaidős munkatárs dolgozik közös céljuk eléréséért. Természetesen az operatív munkacsoport, az önkéntesek, valamint a Petőfi-ösztöndíjasok munkáját is méltatta, illetve megköszönte Balázs-Bécsi Attila. 

Egri Hajnal a művelődési központ vezetője a Téka szervezésében, illetve társszervezésében zajló művelődési eseményeket, időszakos programokat mutatta be. Balla Imola a kollégiumi életet ismertette, hangsúlyozva mind a számbeli, mind a minőségbeli fejlődést a 2000-es beindulás óta. A jelenlegi kollégium, bár minden nyáron felújítják, korszerűtlen, és férőhelyek tekintetében kicsinek bizonyul. Ezért tervezik egy új, többfunkciós épület létrehozását is. 

Székely Melinda magyartanár tavalyig a Téka ifjúsági szakosztályát vezette. A szakosztály feladata volt azon középiskolásoknak szóló események megszervezése, amelyekre eddig nem volt lehetőség a magyar tagozatok többségi líceumokban való működése miatt. A magyar iskola átadásakor a szakosztály szerepét átvette az iskola diáktanácsa, így Székely Melinda a Téka és az iskola közös szervezésű eseményeiből tallózott, és tolmácsolta a tantestület köszönetét a támogatásért. – Mert egy külső szemlélő számára, egy más városból érkező pedagógus számára az, amit a Tékától kapunk mi, a Szamosújvári Magyar Tannyelvű Elméleti Líceum pedagógusai, meghökkentően jelentősnek és fontosnak tűnhet… Számomra annyira nem meglepő ez a támogatás, mert abban a szellemi környezetben nőttem fel, ahol ez természetes. Együttműködni, adni, segíteni egymás munkáját a kaláka-szellemiség szerves velejárója. Nem meglepő számomra a Téka gondoskodása és a rendkívül jelentős anyagi hozzájárulása, amellyel az iskola munkáját segíti, mert tudtam, hogy a korábban is kapott támogatás az új iskolában csak megsokszorozódik. Köszönjük ezt a folyamatos támogatást – fogalmazott Székely Melinda. Megemlítette a közös toborzásokat, a játszótér építésére irányuló hintajegy programot, a népi kultúra megőrzését célzó programok, a testvériskolai kapcsolatok (Aba, Maroshévíz), versenyek és tanácskozások (Aranka György anyanyelvi vetélkedő, tanítók tanácskozása, Pörgettyű vetélkedő) támogatását. Természetesen az iskola is partnere a Téka Alapítvány rendezvényeinek (fesztiváloknak, olvasómaratonnak, szórvány napjának). 

Balázs-Bécsi Enikő gazdasági ügyintéző a pályázati forrásokról, kiadásokról, az alapítvány vagyoni helyzetéről beszélt, táblázatokkal, grafikonokkal szemléltetve mondanivalóját. A közgyűlés résztvevői elfogadták a beszámolókat. 

A gyűlés második felében a közgyűlés tagjai megejtették az ötévente esedékes tisztújítást. A Téka Alapítvány vezetőtanácsának tagjává választották Balázs-Bécsi Attila elnököt, Budai Annamária alelnököt, Juhos Tamás alelnököt, Sallai Ildikó titkárt, Fodor Zoltán tagot, Székely Melinda az iskola és a Téka kapcsolatokért felelős munkatársát és Balázs-Bécsi Enikő gazdasági ügyvezetőt. 

Balázs-Bécsi Attila ismertette a 2018-as munkatervet, és hozzáfűzte, hogy minden konstruktív ötletre nyitottak, nemcsak a Téka-tagok, hanem mások részéről is.  A gyűlés jó hangulatú beszélgetéssel zárult, ahol új terveket szőttek a régi és új Téka-tagok.