Megszínesített napfény – szépség és csoda Róth Miksa alkotásain

Az üvegablak- és mozaikművész kolozsvári munkái alig láthatók

Megszínesített napfény – szépség és csoda Róth Miksa alkotásain
Az igazi szépség is elragadhat bennünket a szórakozás és kikapcsolódás mellett a magyar napok rendezvényein, ha ellátogatunk a sétatéri Kaszinó épületében megnyílt kiállításra, amely kis ízelítőt nyújt Róth Miksa, a 19–20. századi üvegablak- és mozaikművészet legismertebb és legjelentősebb magyar képviselőjének munkáiból. A kiállított vázlatok, rajzok, a művész munkáiról készült fotók láttán megérthetjük, hogyan képes a szépség és csoda eggyé válni, és színesebbé, jobbá tenni a valóságos világot. Róth Miksa írta: „Nincs még egy olyan dekoratív művészet, mely oly mélységesen fogná meg a lelkünket, mint az üvegfestészet, mert az üvegfestményeken beömlő világosság maga a megszínesített napfény…” A Róth Miksa műhelyéből származó csodás alkotásokat Kolozsváron is látnánk, ha engednék, így a Román Nemzeti Bank épületében, ahova még most is nehéz volt bejutni a szervezett csoportos látogatásra.

 

A sétatéri Kaszinóban kedden délután megnyílt kiállítás címe találóan Megszínesített napfény – a művészt, Róth Miksát idéző kifejezés érzékelteti azt a szépséges látványt, amelyet egy színes üvegablak nyújt. A kiállított rajzok, vázlatok, számos üvegablak és mozaik reprodukciója épp csak betekintést enged Róth Miksa hatalmas munkájába: nagy számú középületnek, templomoknak, kiállítási termeknek, fürdőházaknak, kávézóknak, de magánházaknak is ő tervezte a díszítését Magyarországon és külföldön egyaránt. Legismertebb munkái közé tartozik Magyarországon az Országház, a budai királyi palota Szent Jobb kápolnája, a Zeneakadémia, de az ő műhelyében készült a mexikói Nemzeti Színház üvegmennyezete és a hágai királyi palota egyik üvegfestménye. Kolozsváron a Román Nemzeti Bank – eredetileg Takarékpénztár és Hitelbank – pénzintézetének az üvegmennyezete, az ajtók üvegbetétjei, valamint a falakon a mozaik díszek is Róth Miksa műhelyéből kerültek ki. És szintén kolozsvári  alkotásai között említik a gyógyszertár-történeti múzeumnak, a hematológiai intézetnek, valamint a volt Karolina kórház  ravatalozójának készített kompozíciókat. Egyébként a Karolina kórház ravatalozójába került a Párka című ablaka, amelyet 1899-ben állítottak ki és a párizsi világkiállításon ezüstérmet nyert – olvashatjuk a kiállítás leírásában. Mindezekből itt helyben vajmi kevés látható, vagy a nagyközönség figyelmét elkerüli: a nemzeti bank csodálatos belső díszítését ezúttal kivételesen meg lehetett tekinteni csoportos látogatáson – ez azonban csak azoknak a keveseknek adatott meg, akik idejében előre feliratkoztak a korlátozott létszámú csoportokba.
Szabó Lilla, a Kolozsvári Magyar Napok programigazgatója a Kaszinóban megtartott keddi kiállításmegnyitón elmondta, tulajdonképpen szinte véletlenül került megrendezésre ez a tárlat: egy tavaszi hangverseny alkalmából, amelyet a bank dísztermében tartottak, döbbent rá, hogy milyen kincseket rejt a Főtér, amikor elmondták, hogy az épület üvegmennyezete és a belső dekorációk Róth Miksától származnak. A másik szerencsés egybeesés, hogy Bukarestben akkor nyílt meg ez a kiállítás a Balassi Intézetben, amelynek igazgatója örömmel vállalta, hogy elhozzák a kiállítást Kolozsvárra is, és tárlatanyagát Róth Miksa kolozsvári munkáival gazdagították. A kiállítást megnyitó Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár elmondta, reméli, hogy a 2018-as örökségvédelmi év keretében sikerül felújítani a Róth-alkotásokat, ugyanis bár már felújították a marosvásárhelyi Kultúrpalotát, a kolozsvári nemzeti bank dísztermét, sok olyan alkotás létezik, amely felújításra szorulna. Az is elképzelhető, hogy léteznek még Erdélyben más munkák is Róth Miksától, ezért folytatják a művész alkotásainak további kutatását.
Gellér Katalin művészettörténész, a kiállítás egyik kurátora a jelenlevőknek lelkesen és szívesen magyarázott általában az üvegfestészetről, a színes ólomüveg meg a Tiffany-féle új üvegfajta alkalmazásáról, Róth Miksa műhelyéről és életművéről.