Megalázó román vereség az Eb-selejtezőn

A labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők F-csoportjának zárásaként a madridi Wanda Metropolitano Stadionban rég nem látott súlyos vereséget szenvedett a román válogatott Spanyolországtól, 5–0 (4–0) volt a végeredmény. Románia 2013 márciusa óta nem kapott ki ilyen arányban hivatalos mérkőzésen.

A gólokon Fabian Ruiz (8. perc), Gerard Moreno (33. és 43.) és Mikel Oyarzabal (92. perc) osztozott, mindezt Adrian Rus öngólja egészítette ki (45. + 1. perc), de az ibériaiak minden különösebb megerőltetés nélkül még ennél nagyobb arányban is nyerhettek volna.

A román válogatottat jelentős szurkolótábor, 12 ezer néző támogatta a helyszínen, de a mérkőzésen szinte semmit nem mutattak: a házigazdák a meccs alatt 72%-ban birtokolták a labdát.

Már az 5. percben elkezdődhetett volna a gólgyártás, de Jose Gaya találatát támadó szabálytalanság miatt nem adta meg a fehérorosz Alekszej Kulbakov játékvezető. De a tűzijáték nem csitult Ciprian Tătăruşanu kapujánál: egy percre rá a kapus védett Álvaro Moráta próbálkozásánál, majd a 7. percben Santi Cazorla a felsőlécet találta el. Ami késik, nem múlik: a 8. percben már rezgett a háló: Dani Carvajal lövését hárította Tătăruşanu, de a kipattanót belőtte Fabian Ruiz (1–0). Ekkor következett gyakorlatilag egyetlen lehetőség egyenlítésre: George Puşcaş egy az egyben nem tudta legyőzni Kepa Arrizabalaga kapust a 12. percben, majd az ezt követő szöglet nyomán Ionuţ Nedelcearu fejelt a hálóőr irányába.

Gerard Moreno először a 15. percben került a figyelem központjába, de Nedelcearu hárított a lövésnél. A bíró nem ítélt büntetőt a 27. percben Florinel Coman ellen elkövetett szabálytalanságnál, utána viszont elindult a spanyol „lavina”: a 33. percben 12 méterről Moreno fejjel vette be a hosszúsarkot (2–0), majd 10 percre rá a kapuba passzolta Gaya beadását (3–0). S a szenvedés nem ért véget az első félidőben: ugyancsak Moreno beadás-lövésébe szerencsétlenül ért bele Adrian Rus, s a labda saját kapujában kötött ki (4–0).

Térfélcsere után a spanyolok uralták a játékot, de visszavettek a sebességből. Szépítőgólra volt esélye Rusnak az 55. percben, de az utolsó pillanatban szerelték. Egy percre rá Morata a kapufát találta el éles szögből, majd a hajrában Saul Niguez lőtt a kapu mellé a 86. percben. S hogy végül mégis 5–0 lett a vége, arról a csereként beállt Mikel Oyarzabal gondoskodott a 92. percben, amikor 18 méteres lövéssel bevette a kaput.

A mérkőzésen csak a cserepadon kapott helyet a Kolozsvári CFR 1907 bajnokcsapatának két játékosa, Andrei Burcă és Ciprian Deac.

Cosmin Contra szövetségi kapitány nyilatkozata alapján nem folytatja – 2017 szeptemberében nevezték ki a német Christoph Daum helyére, egyébként szerződése lejár az idén. Sajtóhírek szerint az U21-es korosztályos szövetségi kapitány Mirel Rădoi, továbbá a Konstancai Viitorult edző Gheorghe Hagi vagy a CFR 1907 mestere, Dan Petrescu a legesélyesebb szerepkörének átvételére. Romániának még van esélye a Nemzeti Liga osztályozóján elcsípni a továbbjutást a kontinensviadalra, mivel csoportjában másodikként végzett Szerbia mögött.

A spanyolok szövetségi kapitánya, a 42 éves Robert Moreno viszont biztosan nem folytatja, a családi tragédiája miatt korábban az irányítást lemondó Luis Enrique visszakerült erre a posztra.

Az F-csoport többi mérkőzésén: • Svédország–Feröer szigetek 3–0 (gól: Sebastian Andersson – 29., Mattias Svanberg – 72. és John Guidetti – 80. perc) • Málta–Norvégia 1–2 (Paul Fenech – 40. perc, illetve Joshua King – 7. és Alexander Sörloth – 62. perc; a 67. percben King kihagyott egy 11-est). A csoport végeredménye:

1.       Spanyolo.   10      8        2        0        31–5  26

2.       Svédország 10      6        3        1        23–9  21

3.       Norvégia     10      4        5        1        19–11         17

4.       Románia     10      4        2        4        17–15         14

5.       Feröer         10      1        0        9        4–30  3

6.       Málta 10      1        0        9        3–27  3

SPANYOLORSZÁG–ROMÁNIA 5–0 (4–0)Madrid, Wanda Metropolitano Stadion, 36 198 néző. Vezette: Alekszej Kulbakov (Fehéroroszország)SPANYOLORSZÁG: Kepa Arrizabalaga – Dani Carvajal, Sergio Ramos (62. perc Raul Albiol), Inigo Martinez, Jose Gaya – Fabian Ruiz, Sergio Busquets, Saul Niguez – Gerard Moreno (56. perc Mikel Oyarzabal), Álvaro Moráta, Santi Cazorla (67. perc Paco Alcacer). Szövetségi kapitány: Robert Moreno.ROMÁNIA: Ciprian Tătăruşanu – Romario Benzar, Adrian Rus, Ionuţ Nedelcearu, Alin Toşca – Tudor Băluţă, Răzvan Marin (65. perc Alexandru Cicâldău) – Ianis Hagi (73. perc Dan Nistor), Nicolae Stanciu, Florinel Coman (56. perc Alexandru Mitriţă) – George Puşcaş. Szövetségi kapitány: Cosmin Contra.Gól: Fabian Ruiz (8. perc), Gerard Moreno 2 (33. és 43. perc), Adrian Rus (45. + 1. perc, öngól), valamint Mikel Oyarzabal (92. perc).Sárga lap: Busquets, illetve Nedelcearu.

Dánia és Svájc is kijutott az Eb-re

Svájc a Gibraltár elleni papírforma sikerrel, Dánia pedig az Írországban elért döntetlennel biztosította a helyét a D-csoportból a jövő évi labdarúgó Európa-bajnokságon.

A csoport élén így a svájciak végeztek, Dánia – amelynek már egy pont is elég volt a továbbjutáshoz Dublinban – lett a második, Írország pedig a harmadik, amely ezzel pótselejtezőre kényszerül.

Ezzel 19 továbbjutó hely már elkelt a 20-ból az Eb selejtezőjében, csak a kedd este záró E-csoportban maradt nyitott kérdés, hogy ki jut tovább Horvátország mögött.

A hétfői játéknapon csak a svájciak csoportjában lehetett izgalmakra számítani. A J-csoportban Olaszország már az első félidőben eldöntötte az örmények elleni mérkőzést Palermóban, aztán végül 9–1-re nyert (legutóbb 71 esztendeje értek el az olaszok hasonló gólokban gazdag eredményt, akkor 9:0-ra verték az Egyesült Államok gárdáját), a második helyen továbblépő finnek pedig kikaptak Görögországban.

A jövő évi Eb-t rendhagyó módon 12 ország egy-egy városában, köztük Budapesten és Bukarestben rendezik, a Puskás Aréna, illetve a Nemzeti Aréna három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek ad majd otthont.

Eredmények:

D-csoport: • Írország–Dánia 1–1 (gól: Matt Doherty – 85. perc, illetve Martin Braithwaite – 73. perc) • Gibraltár–Svájc 1–6 (Reece Styche – 74. perc, illetve Cedric Itten 2 – 10. és 84., Ruben Vargas – 50., Christian Fassnacht – 57., Loris Benito – 75., valamint Granit Xhaka – 86. perc). A csoport végeredménye: 1. Svájc  17 pont, 2. Dánia 16, 3. Írország 13, 4. Grúzia/Georgia 8, 5. Gibraltár 0.J-csoport: • Liechtenstein–Bosznia-Hercegovina 0–3 (Eldar Csivics – 57., továbbá Armin Hodzics 2 – 64. és 72. perc) • Olaszország–Örményország 9–1 (Ciro Immobile 2 – 8. és 33., Nicolo Zaniolo 2 – 9. és 64., Nicolo Barella – 29., Alessio Romagnoli – 72., Jorginho – 75., 11 m, Riccardo Orsolini – 78., továbbá Federico Chiesa – 81. perc, illetve Edgar Babajan – 79. perc) • Görögország–Finnország 2–1 (Petrosz Mantalosz – 47. és Konsztantinosz Zsalanopulosz – 70. perc, illetve Teemo Pukki – 27. perc). A végeredmény: 1. Olaszország 30 pont, 2. Finnország 18, 3. Görögország 14, 4. Bosznia-Hercegovina 13, 5. Örményország 10, 6. Liechtenstein 2.A csoportok első két helyezettje jutott ki a kontinensviadalra.

A 2020-as Eb biztos résztvevői: Anglia, Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Németország, Olaszország, Oroszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Törökország, Ukrajna. (A pótselejtezőben további 4 hely talál gazdára, ezzel lesz teljes a 24 csapatos torna mezőnye.)

A 2020-as Eb biztos pótselejtezős csapatai a Nemzetek Ligája alapján: Izland (A-divízió); Bosznia-Hercegovina és Írország (B); Skócia, Norvégia és Szerbia (C); Grúzia/Georgia, Észak-Macedónia, Koszovó, Fehéroroszország (D).

Feltöltéssel (a divízió a pénteki sorsoláson dől el): Észak-Írország (A vagy B); Bulgária (A, B, vagy C); Izrael (A, B, vagy C); ROMÁNIA (A, B, vagy C).

A pótselejtező sorsolását pénteken, a csoportok sorsolását pedig jövő szombaton tartják.

ARGENTÍNA RÁADÁSBAN LŐTT MESSI-BÜNTETŐVEL IKSZELT URUGUAYJALLionel Messi a hosszabbításban értékesített büntetővel mentette döntetlenre az argentin labdarúgó-válogatott Uruguay elleni hétfői barátságos mérkőzését, amelyet Tel-Avivban rendeztek. A szünetben a Puskás Aréna pénteki nyitómérkőzésén vendégszerepelt, s akkor 2–1-re győztes uruguayiak vezettek Edinson Cavani találatával (34. perc), majd Sergio Agüero egyenlítése után (63.) Luís Suárez (68.) szerzett ismét vezetést a kék mezeseknek. Messi a 92. percben egyenlített, s állította be a 2–2-es végeredményt.

Borítókép: Gerard Moreno (sötét mezben) három találatban is benne volt – FOTÓ: MEDIAFAX