Még idén véget érhet a pataréti „szappanopera”

Három Kolozs megyei város szeméttelepére került lakat

Még idén véget érhet a pataréti „szappanopera”
Alin Tişe a Kolozs Megyei ­Tanács elnöke tegnapi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy múlt héten végérvényesen bezárták a tordai, szamosújvári és bánffyhunyadi, környezetvédelmi szempontból régóta elfogadhatatlan szeméttelepet, és még az idén további kettőre hasonló sors vár. A „legnagyobb falat” Kolozsvár pataréti lerakóhelye is 2018 végéig bezárhat, és végre az integrált hulladékmenedzselő központ (CMID) építése is befejeződhet. Utóbbinak a lemaradásából tavaly háromhónapnyi időt sikerült lefaragni. Tişe szerint az évek óta húzódó és elhíresült „szappanopera” szerzői politikai indíttatásból tettek keresztbe a megyei tanács igyekezetének a szemétügy megoldásában. A prefektúra alaptalan vádaskodásai miatt zajló kilenc perből nyolcat már megnyert a Kolozs Megyei Tanács, csak a vétkesek felelősségre vonása maradt hátra – mondta a megyei önkormányzat vezetője.

A megyei elöljáró beszámolt arról, hogy a múlt héten bezárt tordai és szamosújvári „klasszikus” szeméttelepek felszámolási határideje 2018. június 26., a bánffyhunyadié pedig 2018 júliusa volt, de ezeket sikerült hamarabb bezárni. A dési szeméttelep felszámolására a március 28-án megkötött szerződés munkálataira vonatkozó rendeletet április 2-án írták alá, a kivitelezésre egy év áll rendelkezésre. Aranyosgyéresen a szeméttelep helyzetének rendezésére támogatásért pályáztak, most fellebbezési időszak zajlik. 

Kolozsvár pataréti szeméttelepét, ahol földcsuszamlás és csurgalékvíz-szivárgás is gondokat okoz, ez év végéig zárják be – közölte Alin Tişe, hozzátéve, hogy a környezetszennyezés megállítása érdekében fordított ozmózis rendszerű víztisztító berendezést helyeznek üzembe a közeljövőben. Ugyanakkor fal építését is tervezik, amely megakadályozza majd, hogy az esetleges földcsuszamlások kárt tegyenek a szeméttelep közelében haladó terelőútban.

A pataréten a hulladékot hetven évig a legnagyobb összevisszaságban gyűjtötték, és a Kolozs Megyei Tanács nem törvényes kötelezettségből, hanem az érintett polgármesteri hivatalok mentesítése érdekében vállalkozott a bezárására. A helyzetet csak tovább rontotta a hatalmas földcsuszamlás, ami szintén a több évtizednyi emberi mulasztás eredménye. A természeti csapás kapcsán a PSD-s vezetésű hatóságok hét hónappal ezelőtt megtagadtak a vészhelyzeti állapot elrendelését, hogy aztán később jóváhagyják azt és EU-megtorlással fenyegetőzzenek. Tişe kijelentette, hogy addig nem nyugszik, amíg az így okozott időveszteség okozta károkért a vétkeseket felelősségre nem vonják.

A tanácselnök szerint a Pataréten néhány nap múlva kiürül a Kis-Szamosba az a szeméttelepi csurgalékvízből keletkezett hathektáros tó, amelynek szennyezettségét szakértők most már elfogadhatónak tartják. És azután megkezdődhet annak az ároknak az ásása, amely majd levezeti a szeméthegyből származó, koncentráltan veszélyes csurgalékot tisztító központ átszűrt „termését”. A tanácselnök kijelentette: ez év végéig átadják az integrált hulladéktároló központot, ahol Kolozs megye összes településéről egy helyre gyűjtik majd a szemetet. Hozzátette: már öt olyan magáncéggel folynak tárgyalások, amelyek az ott keletkező iszap semlegesítő kezeléséről fognak gondoskodni. Alin Tişe saját felfedezéseként tette hozzá: az országban az eddig üzembe helyezett CMID-k egyike sem hibátlan, tervezési malőrök vagy műszaki elmaradottságuk miatt, ami késedelmes kivitelezésükből adódott. Példának a Szeben megyei beruházást hozta fel. Reméli, hogy a pataréti nem jut erre a sorsra. Az elöljáró a pataréti ügyet nem pártközi háborúskodásnak, hanem egész Kolozs megye közös gondjának tartja, és kitart amellett, hogy a huzavona okozói a törvény előtt feleljenek tetteikért.

Megszabadulhat a város hatalmas szeméthegyétől