Maxim-alista győzelem

Csütörtökön megkezdődtek az UEFA Nemzetek Ligája 3. fordulójának küzdelmei, Románia Vilniusban lépett pályára a C-osztály 4. csoportjában, és Alexandru Maxim hosszabbításban szerzett góljával 2–1 arányban legyőzte Litvániát.

A drámai küzdelem javarészét Cosmin Contra válogatottja irányította, a siker elérésében még az sem akadályozta meg, hogy a 89. percben Arturas Zulpa egyenlített. Az első gólt még a 13. percben Alexandru Chipciu lőtte.

Az exjugoszláv államok elleni két döntetlen (0–0 itthon Montenegróval és 2–2 idegenben Szerbiával) után ez volt Románia első sikere az új sorozatban.

Az első nagy esélyt is Chipciu szalasztotta el még a 8. percben, középről lőtt, de a litván kapus hárított. Utána viszont a balti legénység törhette volna meg a jeget, de Rolandas Baravykas beadásából Fiodor Cernych csapatkapitány a kapufára találta el. Ezen a meccsen román részről az Alexandruk jeleskedtek: Mitriţă elől Algis Jankauskas mentett, de a labdát Chipciu lőtte a hálóba a 13. percben (0–1). A románok kezdeményeztek, de gólhelyzetig nem jutottak el a játékrész végéig, a félidő utolsó lehetősége a litvánok előtt adódott, de Vykintas 20 m-es próbálkozását megfogta az FC Nantes hálóőre, Ciprian Tătăruşanu.

Térfélcsere után kétperces tűzijáték után növelhette volna előnyét a vendégcsapat, de az 52. percben Mitriţă 10 m-es ollózásánál Ernestas Setkus hárított, majd egy percre rá Nicolae Stanciu 24 méterről megereszett lövését is megfogta. Nerijus Valskis, a Krajovai Universitatea Sportklub egykori játékosa, két lehetőséget hagyott ki: előbb három perccel beállása után mellélőtt, majd a 80. percben Cristian Săpunaru csapatkapitány szerelte hat méterre a kaputól. Mindeközben Chipciu rövidsarokra tartó lövését megfogta a litván hálóőr.

A házigazdák kihasználták a védelem hibáját, a 89. percben Valskis Zulpához passzolt, a középpályás egyedül maradt Tătăruşanuval szemben, s kihasználta a lehetőséget (1–1).

A győztes találatot a negyedik hosszabbításpercben egy újabb Alexandru, az 1 FSV Mainz idegenlégiósa, a csereként beállt Maxim szerezte: elegánsan kicselezte Jankauskast, majd kilőtte a hosszúsarkot (1–2).

Románia 2016. október 8. óta nem nyert idegenben, akkor Örményországot hengerelte le 5–0-ra. Azóta három döntetlen és két vereség volt a mérleg.

A nemzeti csapat számára következik vasárnap a negyedik fordulóban esedékes csoportrangadó, kissé szokatlan időpontban: vasárnap 16 órakor fogadja Szerbiát a fővárosi Nemzeti Arénában (ez a találkozó is élőben követhető a Pro tv-n).

A csoport másik meccsén Szerbia idegenben győzte le 2–0-ra Montenegrót, Alekszandar Mitrovics lőtte mind a két gólt (18. és 81. perc), az elsőt 11-esből.

Eredmények: • Litvánia–Románia 1–2 • Montenegró–Szerbia 0–2. A C-osztály 4. csoportjának állása:

1.       Szerbia        3        2        1        0        5–2    7

2.       Románia     3        1        2        0        4–3    5

3.       Montenegró          3        1        1        1        2–2    4

4.       Litvánia      3        0        0        3        1–5    0

LITVÁNIA–ROMÁNIA 1–2 (0–1) Vilnius, 2000 néző. Vezette: Francois Letexier (Franciaország). LITVÁNIA: Ernestas Setkus – Rolandas Baravykas, Algis Jankauskas, Linas Klimavicius, Vaidas Slavickas – Arturas Zulpa, Modestas Vorobjovas (63. perc Mantas Kuklys), Vykintas Slivka – Arvydas Novikovas, Fiodor Cernych (87. perc Deimantas Petravicius), Darvydas Sernas (63. perc Nerijus Valskis). Szövetségi kapitány: Edgaras Jankauskas. ROMÁNIA: Ciprian Tătăruşanu – Cristian Manea, Gabriel Tamaş, Cristian Săpunaru, Nicuşor Bancu – Paul Anton, Răzvan Marin – Alexandru Chipciu, Nicolae Stanciu (87. perc Dorin Rotariu), Alexandru Mitriţă (78. perc Alexandru Maxim) – George Ţucudean (71. perc Claudiu Keşerü). Szövetségi kapitány: Cosmin Contra. Gól: Zulpa (89. perc), illetve Chipciu (13. perc) és Maxim (94. perc). Sárga lap: Silvka, illetve Anton, Chipciu és Marin.

A nap csúcsmeccse a Lengyelország–Portugália találkozó volt, amelyet az Európa-bajnok Cristiano Ronaldo hiányában is magabiztos teljesítménnyel 3–2-re megnyert.

A találkozó első gólját a Genoa bombaformában lévő csatára, Krzysztof Piatek szerezte a 18. percben. A 23 éves támadónak ez volt a második mérkőzése a lengyel válogatottban, szeptemberben Írország ellen mutatkozott be, második meccsén pedig első gólját is megszerezte. Piatek a Serie A első hét fordulójában 9 gólt szerzett klubjában, teljesítményével sorra dönti a rekordokat.

Az egyenlítésre nem kellett sokat várni, André Silva a 31. percben vette be a lengyel kaput. Az előző szezonban az AC Milanban csak szenvedő portugál szintén remekül kezdte a 2018–2019-es idényt, 12 mérkőzésen 7 gólja van a Sevillában, a Real Madrid ellen duplázni tudott.

Ezt követően Glik öngóljával és Bernardo Silva találatával kétgólos előnybe került Portugália, a hazaiaknak pedig – Blaszczykowski révén – csak a szépítésre futotta.

Az A-osztály 3-as csoportjában két győzelemmel fölényesen vezet az Európa-bajnok, az olaszoknak és a lengyeleknek 1–1 pontjuk van.

A C-divizió 1-es csoportjában Izrael otthoni környezetben múlta felül 2–1-re Skóciát.

A D-osztályban Koszovó hátrányból győzött 3–1-re Málta ellen és veretlenül vezeti a 3-as csoportot, a négyes másik mérkőzésén Feröer otthon kapott ki 3–0-ra Azerbajdzsántól.

Eredmények, 3. forduló:

A-osztály, 3. csoport: • Lengyelország–Portugália 2–3 (gól: Krzysztof Piatek – 18. és Jakub Blaszczykowski – 77. perc, illetve Andre Silva – 31., Kamil Glik – 43. perc, öngól és Bernardo Silva – 52. perc). A csoport állása: 1. Portugália 6 pont/2 mérkőzés (1–0), 2. Lengyelország 1/2 (3–4), 3. Olaszország 1/2 (1–2).B-osztály, 2. csoport: • Oroszország–Svédország 0–0. Az állás: 1. Oroszország 4 pont/2 mérkőzés, 2. Törökország 3/2, 3. Svédország 1/2.C-osztály, 1. csoport: • Izrael–Skócia 2–1 (Dor Peretz – 52. és Kieran Tierney – 75. perc, öngól, illetve Charles Mulgrew – 25. perc, 11 m; kiállítva: John Souttar – 61. perc Skócia). Az állás: 1. Skócia 3/2 (3–2), 2. Izrael 3/2 (2–2) 3. Albánia 3/2 (1–2).D-osztály, 3. csoport: • Feröer-szigetek–Azerbajdzsán 0–3 (Richard Almeida Oliveira 2 – 28. és, 86., a második 11 m, valamint Dmitrij Nazarov – 67. perc) • Koszovó–Málta 3–1 (Benjamin Kololli 2 – 30. és 81., továbbá Vedat Muriqi – 68. perc, illetve Andre Agius – 51. perc; kiállítva: Micheal Mifsud – 70. perc, Málta). Az állás: 1. Koszovó 7/3, 2. Azerbajdzsán 5/3, Feröer-szigetek 3/3, 4. Málta 1/3.

*

A január óta nyeretlen Izland nagyon közel állt ahhoz, hogy felkészülési mérkőzésen legyőzze a világbajnok francia válogatottat, amelyet Kylian Mbappé kései tizenegyese mentett meg a kínos vereségtől.

A Guingampban rendezett találkozó 30. percében Bjarnason szerzett vezetést Izlandnak, egyenlítés helyett azonban Arnason gólja sokkolta a hazai szurkolókat, az 58. percben már kettővel vezetett az északi együttes. A 4-5 stabil kezdőjátékost nélkülöző franciák az utolsó percekben menekültek meg a szégyentől, Eyjolfsson 86. percben vétett öngólját követően Mbappé a rendes játékidő utolsó percében büntetőből alakította ki a 2–2-es végeredményt.

A csütörtök este további kiemelt felkészülési mérkőzésein Spanyolország 4–1-re győzött a Gareth Bale-t nélkülöző Wales otthonában, így a vb után kinevezett Luis Enrique szövetségi kapitány háromból három győzelemnél tart.

Argentínának Lionel Messi hiányában is jól ment, 4–0-ra hozták a kötelező győzelmet Irak ellen.

Eredmények: • Wales–Spanyolország 1–4 • Franciaország–Izland 2–2 • Törökország–Bosznia-Hercegovina 0–0 • Argentína–Irak 4–0.