Magyarország vadregényes tájai: a Rám-szakadék

Magyarország vadregényes tájai: a Rám-szakadék
A Visegrádi hegységben található Rám-szakadék Magyarország egyik leghíresebb túraútvonalának számít. Nem véletlenül, hiszen az ország területének nagy része síkság, ezért a Dömös és Dobogókő közötti vadregényes szakadék ritka és páratlan élményt jelent a magyarországiak legtöbbje számára.

Népszerűségét jelzi, hogy évente legalább hatvanezer túrázó járja végig a nagyjából 1 km hosszú és 112-116 méternyit emelkedő szurdokvonalat. Igaz, hogy a szakadék 1 kilométeres hossza nem jelent komoly fizikai kihívást, ugyanakkor a helyenként 35 méteres magasságú és alig 3 méter szélességű sziklafalak igazán különleges és páratlan érzéseket kelthetnek bennünk. Ezekben a szűk és sűrű növényzettel borított árnyékos hasadékokban olyan érzésünk támadhat, mintha egy ősi és elveszett világ rejtett zugaiban barangolnánk. Persze mindezt csak akkor lehet igazán átérezni, ha elkerüljük a turistadömpinget, ezért kifejezetten ajánlatos hétköznap, a reggeli, délelőtti órákban indulni.

Maga a szakadék ugyan 1 km hosszú, de a Dömöstől Dobogókőig tartó túraútvonal már meghaladja a 7 km-t, szintkülönbsége pedig majdnem eléri a 300 métert. A túra teljesítése körülbelül 3-4 órát vesz igénybe.

A Rám-szakadék télen is pazar látvány, azonban egyáltalán nem biztonságos. Esős időszakokban szintén rendkívül magas a baleset kockázata, hiszen nemcsak a földcsuszamlás veszélye fenyeget, hanem a szakadékot átszelő csörgedező vízfolyás is megáradhat, és akár egy nagyobb patakká is duzzadhat.

Mindenképp nyári évszakban, száraz időben induljunk el, és ha lehetséges, ne egyedül. Nagyon fontos, hogy a szakadékot kizárólag Dömös irányából közelítsük meg, egyrészt mert a haladás aluról felfelé történik, másrészt így nem keletkezik torlódás a szűk szurdokban. Sajnos továbbra is akadnak olyanok, akik minden figyelmeztetés ellenére „túrázásukat” fentről, Dobogókőről kezdik meg – ezzel veszélyeztetve saját maguk és a szabályszerűen haladók biztonságát.

A Pilisi Parkerdő kezelésében lévő túraútvonalat 2006-ban átrendezték, mely során több korlátot, létrát, lépcsőt építettek ki, valamint sok helyen kőbe vájt üregeket alakítottak ki, ezzel segítve az előrehaladást, feljebb jutást. A biztonsági szint növelését célzó intézkedések költsége nagyjából 4,5 millió forintot tett ki.

Tény, hogy mi, erdélyiek még ennél is vadregényesebb hegyvidékek között élünk, mégis teljes szívvel javasoljuk, hogy aki teheti, az mindenképp látogasson el Dömösre és vágjon neki a Dobogókő irányába haladó túraútvonalnak. Végezetül pedig nem mellékes megjegyezni azt sem, hogy itt sem medve, sem csobán kutya (vagyis kárpáti parasztkutya) támadására nem kell számítani.