MAGYARORSZÁG KIJUTOTT A LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁGRA (FRISSÍTVE)

MAGYARORSZÁG KIJUTOTT A LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁGRA (FRISSÍTVE)
A magyar labdarúgó válogatott 88 percig kiesésre állt, de a hajrában két gólt lőve, 2–1 (0–1) arányban megnyerte az Izland elleni Európa-bajnoki pótselejtezőt.

A magyar labdarúgó-válogatott története során negyedszer kijutott az Európa-bajnokságra, mivel a pótselejtező csütörtöki döntőjében a hajrában fordítva 2–1-re legyőzte az izlandi csapatot a budapesti Puskás Arénában.

A zárt kapus találkozón a svéd Erik Anders Hamrén szövetségi kapitány irányította izlandiak szereztek vezetést a 11. percben, mert Gylfi Sigurdsson könnyen fogható szabadrúgását Gulácsi Péter „bevédte”. A 88. percben a csereként beállt Nego Loïc egyenlített, majd az Eb-részvételt érő gólt Szoboszlai Dominik lőtte a hosszabbításban, a labda a bal kapufáról vágódott a hálóba.

A négy éve nyolcaddöntős magyar válogatott története során először jutott ki kétszer egymás után a kontinensviadalra. A jövő nyárra halasztott Eb-n a németekkel, a világbajnok franciákkal és a címvédő portugálokkal szerepel majd azonos csoportban, utóbbi kettővel a Puskás Arénában csaphat össze. A magyarok legközelebb vasárnap lépnek pályára, Szerbiát fogadják a Nemzetek Ligájában.

A mérkőzést a holland Björn Kuipers vezette. A magyarok olasz koronavírusos szövetségi kapitányát, Marco Rossit honfitársa, Cosimo Inguscio helyettesítette a kispadon.

A magyar válogatott összeállítása: Gulácsi Péter – Botka Endre, Willi Orbán, Szalai Attila – Fiola Attila (61. perc Lovrencsics Gergő), Kalmár Zsolt (61. perc Sigér Dávid), Nagy Ádám (84. perc Loïc Nego), Szoboszlai Dominik, Holender Filip (72. perc Nikolics Nemanja) – Szalai Ádám (84. perc Könyves Norbert), Sallai Roland.

Bár a csapatok üres lelátók előtt vonultak a játéktérre, az egyik kapu mögötti szektor tetejére két magyar zászló közé a Szózat első két sorát feszítették ki, alulra pedig a „mindent bele!” feliratot a Puskás Arénában, amely kívülről a magyar nemzeti színekben pompázott a fényfestéstől.

A találkozó elején jobbára a vendégek vezettek támadásokat, az első védést is Gulácsi mutatta be, szerencséjére Victor Pálsson közelről éppen a kezébe fejelte a labdát egy szöglet után. Másodjára viszont hatalmasat hibázott a magyar kapus, aki szó szerint bevédett egy könnyen fogható szabadrúgást. A 11. percben az izlandiak szabadrúgáshoz jutottak a magyar 16-os jobb sarkához közel, Gylfi Sigurdsson középre tartó lövése pedig átcsúszott Gulácsi kezei között (0–1).

Negyedóra elteltével felocsúdott a magyar csapat, a letámadás egyre jobban működött, így átvette a játék irányítását, de az első kaput eltaláló lövés az izlandi kapus ölébe hullott. Néhány perccel később Orbán fejese már jobban megdolgoztatta Hannes Halldórssont, aki azonban leért a rövid sarokra.

A szünetig hátralévő időben nem változott a játék képe, az izlandiak többnyire átengedték a területet és labdaszerzés utáni gyors ellenakciókra rendezkedtek be, így a magyarok lassú támadásépítéssel próbálkoztak. Mindkettőben volt veszély, egy ízben Botka mentett az utolsó pillanatban, de Gulácsinak is voltak védései, míg az izlandi kapu előtt Sallai és Holender is ígéretes pozícióból lőhetett, de mindkét kísérletet könnyedén védte az izlandi hálóőr, Szoboszlai szabadrúgása pedig nem sokkal kerülte el a jobb felső sarkot.

Fordulás után a szigetországiak egyre kevésbé jutottak el Gulácsi kapujáig, így a magyarok egyértelmű mezőnyfölényben futballoztak, a vendégek stabil védelmét pedig Szoboszlai sarkazása bontotta meg, ám Szalai Attila lövését így is blokkolni tudták a védők. Ezt leszámítva viszont a támadásokból hiányoztak az ehhez hasonló váratlan megoldások, emiatt a magyar csapat hiába birtokolta sokkal többet a labdát, ez helyzetekben nem nyilvánult meg. Ahogy telt az idő, úgy növekedett a nyomás az izlandi kapun, de a kulcspasszokba rendre hiba csúszott, így csupán az átlövési kísérletek jelentettek némi veszélyt.

Sokáig úgy tűnt, a hajrában sem sikerül felőrölni a vendégek védelmét, vagy rést találni rajta, mert a második félidőben komoly védésre sem volt szüksége az izlandi kapusnak, hogy megőrizze csapata számára a minimális előnyt. Csakhogy előbb a csereként beállt Nego talált a kapuba, majd a hosszabbításban Szoboszlai kapufás gólt lőtt, ezzel a hajrában váratlanul a maga javára fordította a sorsdöntő találkozót a magyar válogatott.

A 88. percben Nikolics Nemanja passzát Kári Árnason Pálssonra rúgta, úgy pattant a labda Nego elé, aki az ötös jobb sarkáról a jobb alsó sarokba lőtt (1–1). A 92. percben Szoboszlai labdát szerzett a saját térfelén, leszaladt, majd a 16-os előteréből, középről a bal alsó sarokba lőtt, a labda a kapufáról vágódott a hálóba (2–1).

A magyar csapat tagjai az üres lelátók ellenére mind a négy oldalra kirohantak „ünnepeltetni” magukat és még 15 perccel a lefújás után is a pályán énekeltek, táncoltak.

Észak-Macedónia 1–0-ra nyert Grúziában/Georgiában, Szlovákia a hosszabbításban 2–1-es sikert könyvelhetett el Észak-Írországban, Skócia pedig 1–1-es döntetlen, majd tizenegyesek után győzni tudott Szerbiában, így az északmacedónok, a skótok és a szlovákok is kijutottak a 2021-es Eb-re.

Eredmények, Európa-bajnoki pótselejtező, döntő:

A-divízió: • Magyarország–Izland 2–1 (gól: Loic Nego – 88. és Szoboszlai – 92. perc, illetve Gylfi Sigurdsson – 11. perc).

B-divízió: • Észak-Írország–Szlovákia 1–2 (Milan Skriniar – 87. perc, öngól, illetve Juraj Kucka – 17. és Michal Duris – 110. perc) – hosszabbítás után.

C-divízió: • Szerbia–Skócia 1–1 (Luka Jovics – 90. perc, illetve Ryan Christie – 52. perc) – 11-esekkel 4–5; a büntetőket értékesítette: Dusan Tadics, Jovics, Nemanja Gudelj és Aleksandar Katai, illetve Leigh Griffiths, Callum McGregor, Scott McTominay, OliverMcBurnie és Kenny McLean; Alekszandar Mitrovics 11-esét kivédte David Marshall.

D-divízió: • Grúzia/Georgia–Észak-Macedónia 0–1 (Goran Pandev – 56. perc).

A magyar labdarúgó-válogatott nem végzett az első kettő között a saját csoportjában a 2019-ben lejátszott Európa-bajnoki selejtezőkön, így számára a 2018 őszén lebonyolított Nemzetek Ligája-szereplés biztosított második esélyt: a pótselejtezőn aztán sorrendben Bulgária és a Romániát búcsúztató Izland legyőzésével jutott ki a 2021 nyarára halasztott, részben budapesti és bukaresti rendezésű kontinenstornára. A magyarok, bár végig versenyben voltak a kijutást jelentő helyekért, végül negyedikként zártak az Eb-selejtezőkön. Ugyanakkor a Nemzetek Ligája harmadosztályát jelentő C-divízióban elért második helyük pótselejtezőt jelentett, mert az A- és a B-osztály csapatai számára fenntartott négy-négy pótselejtezős hely nem kelt el, mivel az első két osztályból összesen csak öt csapat nem jutott ki az Eb-re egyenes úton. Emiatt a C-divízióból töltötték fel a mezőnyt, a magyar válogatott így kapott második esélyt. Mindkét sorozatot és a két pótselejtezős mérkőzést tekintve Marco Rossi szövetségi kapitány együttese kilenc győzelemmel, egy döntetlennel és hat vereséggel kvalifikálta magát a kontinenstornára.

EURO-2020: a részt vevő csapatok és a csoportbeosztás

Csütörtökön a négy pótselejtező döntőjével teljessé vált a 2021 nyarára halasztott, részben budapesti rendezésű Európa-bajnokság 24 csapatos mezőnye, amelynek Izland 2–1-es legyőzésével tagja lett a magyar labdarúgó-válogatott is.

A 12 társrendező közül kilenc kvalifikálta magát a tornára. A magyarok mellett a dánok, a hollandok, az angolok, a németek, az olaszok, az oroszok, a spanyolok és a skótok léphetnek pályára hazai közönség előtt, viszont az azeriek, az írek és a románok elszalasztották ezt a lehetőséget. Két újonc is lesz az Eb-n Finnország és Észak-Macedónia révén.

A 2021 nyarára halasztott Európa-bajnokság 24 résztvevője: Belgium, Olaszország, Lengyelország, Ukrajna, Spanyolország, Franciaország, Anglia, Horvátország, Németország, Svájc (csoportelsők), Oroszország, Törökország, Csehország, Finnország, Svédország, Ausztria, Hollandia, Portugália, Dánia, Wales (csoportmásodikok), Észak-Macedónia, MAGYARORSZÁG, Szlovákia, Skócia (pótselejtező).

Az Eb beosztása:

A-csoport (Róma és Baku): Törökország, Olaszország, Wales, Svájc.

B-csoport (Koppenhága és Szentpétervár): Dánia, Finnország, Belgium, Oroszország.

C-csoport (Amszterdam és Bukarest/Nemzeti Aréna): Hollandia, Ukrajna, Ausztria, Észak-Macedónia.

D-csoport (London és Glasgow): Anglia, Horvátország, Skócia, Csehország.

E-csoport (Bilbao és Dublin): Spanyolország, Svédország, Lengyelország, Szlovákia.

F-csoport (München és Budapest/Puskás Aréna): MAGYARORSZÁG, Németország, Franciaország, Portugália.

Borítókép: A Himnuszt éneklik a magyar válogatott játékosai a Magyarország–Izland labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtező mérkőzésen a Puskás Arénában 2020. november 12-én – FOTÓ: MTI/SZIGETVÁRY ZSOLT