Magyar utcai kekeckedések

Magyar utcai kekeckedések
Április 1-jén befejeződik a Magyar/1989. december 21. utca felújítása – olvasom, s máris felkapom a fejem: ugye ez nem valami áprilisi tréfa? Járatták már épp eleget velünk bolondot, tudnék sorolni szerivel olyan beruházásokat, amelyeket csak jóval határidő után fejeztek be, vagy még mindig csak papíron léteznek.

Ezúttal azonban úgy néz ki, mégis sikerül tartani a határidőt: tucatjával sürgölődnek a munkagépek és a munkások a több kilométeres utca teljes hosszában, és laikus szemmel nézve már szinte minden kész áll az átadásra. Mégis megérte hát végigszenvedni ezt a több hónapot, amikor olykor teljesen lehetetlen volt túrabakancs nélkül gyalogosként közlekedni az utca egyes szakaszain, amikor a nyári zivatarok idején egy autót félig elnyelt az egyik „gödör”, amikor kétsávosra leszűkített úttesten kellett araszolni a közszállítási járművek között. Persze, még most sem „rózsaszín” minden, a Postakert utcai kereszteződésnél például semmi útjelzés nincs felfestve, így aztán olykor a Főtér felé tovább haladó három sávra négy sávból próbálnak meg egyszerre beférni a személygépkocsik, nagy tülkölések közepette. Aztán aki bírja, marja…

Igen, minden felújítást, korszerűsítést „meg kell szenvedni”, közben pedig ki-ki eldöntheti, hogy igaz-e a mondás, miszerint a jó munkához idő kell – s a rosszhoz még több. A Napoca/Jókai utca felújítása kapcsán ez utóbbi felé hajlok; a többhónapos késéssel elhelyezett kőlapok egy része ugyanis egy év alatt elmozdult, megsüllyedt (most ne firtassuk azt, hogy megannyi eső után is csúnya, koszosszürke a színük). Vajon így fog történni a Magyar utcában is? Mert a figyelmes szemlélődő máris talál olyan helyet, ahol egy tűsarkú cipő be tud szorulni a lapok közé, vagy ahol már most „megbotlana” egy szintmérő. Ha pedig nagyon tüzetesek akarunk lenni, másba is beleakadhatunk, számomra például nagyon fura az, ahogyan az elhelyezett új padok a házfalakra néznek. Hát ki akarná bámulni például az egykori katonai egység (és számos más ingatlan…) évek óta pusztulófélben lévő falait? És ha már keressük a kákán a csomót, mi lett volna, ha az újonnan ültetett fák mindegyke pont az „ágyás” közepébe kerül, nem 20 centivel jobbra vagy balra? De végülis a fa szemszögéből mindegy…

A Szentpéteri templom előtti térre különösen kíváncsi leszek, azt hiszem, ebben a korszerűsítésben az a legfontosabb elem, mondhatni, a vízválasztó. Bevallom, én simán el tudtam volna képzelni a tér alá egy süllyesztett mélygarázst – ha már a korszerűsítéssel felszámoltak több mint száz parkolóhelyet a környéken.  De akkor biztos nem ért volna véget egy év alatt ez a herce-hurca, sőt, sokkal többe is került volna – a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalnak még így is nyolcmillió lejre van szüksége ahhoz, hogy a kivitelezés teljes mértékben lezáruljon, miután az infláció miatt minden megdrágult, és így megnőtt a munkálatok ára. Nem utolsó sorban pedig így a korszerűsítés beillik az önkormányzat azon tervébe, hogy az autókat mindenáron minél jobban kiszorítsa a belvárosból, a tömegközlekedés, a kerékpárral közlekedők és a gyalogosok javára. Ami dicséretes, de a mikéntjével még mindig nem vagyok megbékélve.

Persze ez örök vitatéma lehetne, órákig lehetne sorolni a pro és kontra véleményeket, érveket. De már hiába: ez van, ezt kell szeretni. Vagy, ha másképp akarjuk mondani, nem tökéletes, de a miénk. Már csak szeretni kell.