Magyar Nap a TIFF-en – találkozás az alkotókkal

Magyar Nap a TIFF-en – találkozás az alkotókkal
Sci-fi, tinidráma, animációs- és dokumentumfilm is szerepelt idén a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Nap nevű programjában. A válogatásba bekerült filmeket szerdán vetítették, alkotóik pedig tegnap délben, a TIFF Lounge-ban szervezett sajtótájékoztatón beszéltek munkájukról.

Pálfi György Az Úr Hangja, Schwechtje Mihály a Legközelebb remélem sikerül meghalnod :), Zurbó Dorottya a Könnyű leckék, és Reisz Gábor a Rossz versek című filmek rendezői, illetve Cári Tibor a Ruben Brandt, a gyűjtő című animáció zeneszerzője válaszolt a sajtó kérdéseire.

A rendezvényen részt vett Zágoni Bálint, a Magyar Nap szervezője is, az alkotókat Sipos Zoltán újságíró kérdezte. Zágoni Bálint elmondta, mindig nyomon követik az előző évben Magyarországon bemutatott filmeket, majd azokat a minőségi alkotásokat hozzák el a TIFF-re, amelyeket itt még nem láthatott a közönség.

Pálfi Gyrögy (középen, jobb: Schwechtje Mihály) szerint minden film egy kísérlet

Pálfi György szerint minden filmes úgy olvas könyveket, hogy közben azon gondolkodik, az akár a következő filmje is lehetne. A Stanislaw Lem regényeket mindig is szerette, Az Úr hangját pedig szívesen megfilmesítette volna, így amikor lehetőség adódott rá, megragadta. A rendező véleménye szerint minden film egy kísérlet, nem tudni, a végén sikerül-e elérni a kitűzött célokat. „Sok mindent sikerült megfogalmazni ebben a filmben, de az általam kijelölt célokat nem sikerült elérni”, fogalmazott. Mint mondta, úgy járt mint a főhőse, aki próbált valamit megfejteni, de nem sikerült.

Schwechtje Mihály, aki az online zaklatást dolgozta fel produkciójában, mindig szeretett volna filmet készíteni a tinédzserekről, mivel több ilyen alkotás tartozik kedvencei közé, de ezek egyike sem magyarországi. Az elsőfilmes rendező tudta, nem nosztalgikus produkciót akar készíteni saját kamaszkoráról, hanem a mostani tinikorszak jellemzőit akarja bemutatni. A film készítése rávilágította, hogy a megváltozott kommunikációs eszközök határozzák meg a mai tinik életét, akik az online és az offline világot nem tudják már szétválasztani.

Zurbó Dorottya és Cári Tibor a sajtótájékoztatón

Egy kísérő nélküli kiskorú menekülteknek kialakított, fóti gyermekotthonban önkénteskedett Zurbó Dorottya, ott talált rá a Könnyű leckék című dokumentumfilmjének főszereplőjére: a 15 éves szomáliai menekült, Kafiya az egyetlen lány volt a 200-300 főt számláló otthonban. Amikor 2015-ben kitört a menekültválság az otthon lakói Nyugat-Európába mentek, Kafiya kivételével, aki bekerült a magyarországi gyermekgondozói programba. Ekkor döntötték el, hogy filmet készítenek a kislányról, akinek végül, úgy tűnik, sikerült beilleszkednie a magyarországi társadalomba. Zurbó Dorottya véli, csak személyes történeteken keresztül lehet a társadalmat érzékenyíteni. A film körüljárja azt is, miről kellett Kafiya lemondjon azért, hogy elfogadják, így sikerült bemutatnia azt is, mi az asszimiláció ára, milyen a közeg, ahova be kell illeszkedjen Kafiya és mit vár el tőle.

Reisz Gábor második filmjét is ugyanúgy készítette, mint az elsőt: egyszer csak szembejött valami, „érzelmileg becsapódott”, és abból lett a film. „Egyelőre ezt a két filmet így csináltam, nem is tudtam volna másképp”, fogalmazott a rendező. Reisz Gábor szerint, ha társadalomkritika van a filmben, az nem szándékos volt, „hangulatok és érzések érkeztek a jelenből és a múltból”, amelyek úgy tűnik, „elég kritikusan fogalmazódtak meg”, mondta.

Reisz Gábor: Egyszer csak szembejött valami, „érzelmileg becsapódott”, és abból lett a film

Milorad Krstic, a Ruben Brandt, a gyűjtő című animáció rendezője nagyon pontos utasításokat adott Cári Tibornak arról, milyen zenét szeretne a filmhez, néha egy-egy jelenethez mintát is küldött. A zeneszerző elmondta, nagyon izgalmas kihívást jelentett számára ilyen kötött és nagyon pontos instrukciók között alkotni.

Fesztiválfilmek online

A Magyar Nap sajtótájékoztatóját követően a filmes seregszemle új, online szolgáltatását is bemutatták: a TIFF Unlimited nevű streaming platformon a TIFF-en vetített alkotásokat, valamint a fesztivál emlékezetesebb pillanatait, mesterkurzusait lehet majd megtekinteni. Tudor Giurgiu fesztiváligazgató a platformot bemutató sajtótájékoztatón elmondta, ahogy a TIFF véget ér, a jó filmek eltűnnek Romániából, és azok, akik lemaradtak a filmes seregszemlén egy-egy produkcióról, nem biztos, hogy lesz esélyük más alkalommal megtekinteni azokat. Ezért dolgozták ki a TIFF Unlimited nevű streaming-oldalt, amely a közönség otthonába szállítja majd a fesztiválfilmeket. A kéthetente új tartalommal jelentkező szolgáltatásról további részleteket a tiff.ro oldalon olvashatnak.

(Borítókép: A magyar filmeket szerdán vetítették, az alkotókkal csütörtökön találkozhattak a sajtó képviselői. Fotók: TIFF/Nicu Cherciu)