Magyar–észt: hazai győzelemmel versenyben a második helyért

FRISSÍTVE TOVÁBBI EREDMÉNYEKKEL

A magyar labdarúgó-válogatott 2–0-ra legyőzte az észt csapatot a Nemzetek Ligája C-osztályának csütörtöki játéknapján az 5. fordulóban.
MAGYARORSZÁG–ÉSZTORSZÁG 2–0 (1–0)Budapest, Groupama Aréna, 7000 néző. Vezette: Enea Jorgji (Albánia).MAGYARORSZÁG: Dibusz Dénes – Baráth Botond, Willi Orbán, Kádár Tamás, Korhut Mihály – Nagy Ádám, Pátkai Máté – Kalmár Zsolt (84. perc Kleinheisler László), Kovács István, Nagy Dominik (65. perc Dzsudzsák Balázs) – Szalai Ádám (76. perc Böde Dániel). Szövetségi kapitány: Marco Rossi, másodedző: Cosimo Inguscio (mindkettő Olaszország).ÉSZTORSZÁG: Mihkel Aksalu – Taijo Teniste, Madis Vihmann, Joonas Tamm, Artur Pikk – Artjom Dmitrijev, Ilja Antonov – Henrik Ojamaa (60. perc Sergei Zenjov), Konstantin Vassiljev (82. perc Ats Purje), Siim Luts (77. perc Sander Puri) – Henri Anier. Szövetségi kapitány: Martin Reim.Gól: Willi Orbán (8. perc) és Szalai Ádám (69. perc).Sárga lap: Pátkai, illetve Pikk, Anier és Antonov.

A gólok története:

8. perc: Kalmár jobbról beívelt szögletére Orbán érkezett tökéletes ütemben, s hat méterről a bal kapufa mellé fejelt (1–0).   69. perc: Nagy Ádám lépett bele harcosan egy észt indításba, a labda magasra perdült, Szalai Ádám pedig az öt és feles sarkáról a kilépő Aksalu felett a hálóba bólintott (2–0).A sikerrel a magyarok nem végezhetnek a biztos kiesést jelentő negyedik helyen, mert az így már mindenképpen az észteké, ennek ellenére a bennmaradás még nem dőlt el, mivel a négy csoport legrosszabb harmadikja szintén egy osztállyal lejjebb folytatja.

A magyar csapat egyúttal versenyben maradt a második pozícióért, de annak megszerzésére kicsi az esély, mert ahhoz vasárnap egy újabb magyar győzelem mellett a görögöknek hazai pályán ki kellene kapniuk az észtektől.

A második helynek azért van jelentősége, mert a Nemzetek Ligájának mind a négy osztályából négy-négy olyan csapat lehetőséget kap az Európa-bajnoki részvétel kivívására, amely sikertelenül zárta a jövőre kezdődő Eb-selejtezőket, de a C-osztályban ehhez reálisan minimum másodikként kellene zárni a négyesben.

A magyarok vasárnap a már biztos csoportgyőztes, és így feljutott finneket fogadják a zárófordulóban.

A kilencfokos hidegben kezdődött összecsapáson Dibusz Dénesnek már az ötödik percben komoly védést kellett bemutatni egy jobb oldali észt szöglet után. Az első magyar lehetőségre nyolc percet kellett várni, a hazaiak viszont gólra váltották a sarokrúgásukat Willi Orbán révén, aki harmadik mérkőzésén első találatát szerezte a nemzeti együttesben. Négy percre rá kis híján meglett a második magyar találat, az észt kapus, Aksalu rossz felszabadítását követően a Tallinnban betaláló Nagy Dominik csavart az üres kapu felé, ám a kapus időben visszaért.

A gól után néhány percig még tartott a magyar lendületet, Kalmár vállalkozott szóló után lövésre, majd kissé visszavett a tempóból a hazai csapat, amelyet a kispad mellől ezúttal az eltiltott Marco Rossi szövetségi kapitányt helyettesítő másodedző, Cosimo Inguscio irányított. A játék továbbra is nagyrészt az észt térfélen zajlott, ám az időnként látványos magyar támadások nyomán komoly veszélyhelyzet nem alakult ki a vendégek kapuja előtt a szünetig.

A második játékrész kezdetén a nézőtérről a székely himnusz szólt, a magyar válogatott pedig Orbán veszélyes fejesével indított, de Aksalu bravúrral hárított. A visszatérő és így a 97. szereplésével a válogatottsági rangsor harmadik helyére feljövő Dzsudzsák Balázs 25 perccel a lefújás előtt kapott lehetőséget a lassan csordogáló mérkőzésen. Röviddel ezután kettőre növelte előnyét a magyar válogatott, a Tallinnban duplázó Szalai jó helyzetfelismerése ért gólt. A biztos vezetés tudatában még nyugodtabban játszott a házigazda, az észt együttes pedig a második játékrészben nem veszélyeztetett, így a magyar válogatott megszerezte második sikerét a Nemzetek Ligájában.

A találkozón sárga lapot kapott Pátkai Máté, aki így eltiltás miatt vasárnap a finnek elleni zárómérkőzésen nem léphet pályára.

Cosimo Inguscio, a magyar labdarúgó-válogatott másodedzője a találkozót követően elmondta, elsősorban annak örül, hogy végre nem kapott gólt a csapat.

„Azt láttuk a játékosoktól, amit a felkészülés során elterveztünk. Az ellenfélnek egyetlen lehetősége volt, megérdemelt győzelmet arattunk, minden játékos a legjobbját nyújtotta” – fűzte hozzá a szakember, aki megjegyezte, nem vállaltak különösebb kockázatot, megbecsülték helyzeteiket, amelyekből rögtön az elsőt gólra váltották.

Martin Reim, az észt labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya arról beszélt, hogy a magyar csapat ezen estén minden tekintetben jobb volt, és megérdemelten nyert. Hozzátette, sérülések miatt a szokásosnál „rövidebb” volt a kispadjuk, emiatt is volt alacsonyabb színvonalú a játékuk.

A csoport másik mérkőzésén Görögország visszavágott Finnországnak.

Eredmény: • Görögország–Finnország 1–0 (gól: Albin Granlund – 25. perc, öngól). A 2. csoport állása:

1.      Finno.         5       4       0       1       5–1   12

2.      Görögo.      5       3       0       2       4–4   9

3.      Magyaro.    5       2       1       2       7–6   7

4.      Észto.           5       0       1       4       3–8   1

A magyar válogatott számára következik a finnek elleni mérkőzés 21.45-kor szintén a budapesti Groupama Arénában (élőben közvetíti az m4sport tévéadó).

A-osztály, 2-csoport: • Belgium–Izland 2–0 (gól: Michy Batshuayi 2 – 65. és 81. perc). A csoport állása: 1. Belgium 9 pont/3 mérkőzés, 2. Svájc 6/3, 3. Izland 1/4.

4. csoport: • Horvátország–Spanyolország 3–2 (Andrej Kramarics – 54., valamint Tin Jedvaj 2 – 69. és 93. perc, illetve Daniel Ceballos – 56. és Sergio Ramos – 78. perc, 11 m). Az állás: 1. Spanyolország 6 pont/4 mérkőzés, 2. Anglia 4/3 (4–4), 3. Horvátország 4/3 (3–8).B-osztály, 3. csoport: • Ausztria–Bosznia-Hercegovina 0–0. Az állás: 1. Bosznia-Hercegovina 10 pont/4 mérkőzés, 2. Ausztria 4/3, 3. Észak-Írország 0/3.D-osztály, 1. csoport: • Kazahsztán–Lettország 1–1 (Gafurjan Szujumbaev – 37. perc, illetve Deniss Rakels – 49. perc) • Andorra–Grúzia 1–1 (Cristian Martinez – 63. perc, illetve Giorgi Csakvetadze – 9. perc; a találkozót a bukaresti Radu Petrescu vezette). Az állás öt forduló után: 1. Grúzia 13 pont, 2. Kazahsztán 6, 3. Lettország 3 (2–6), 4. Andorra 3 (2–9).2. csoport: • Luxemburg–Fehéroroszország 0–2 (Stanislav Dragun 2 – 37. és 54. perc) • San Marino–Moldovai Köztársaság 0–1 (Vitalie Damaşcan – 78. perc). Az állás öt forduló után: 1. Fehéroroszország 11 pont, 2. Luxemburg 9, 3. Moldovai Közt. 8, 4. San Marino 0.

Az angol válogatott győzelemmel búcsúztatta a rekorder Rooneyt

Az angol válogatott csütörtök este 3–0-ra legyőzte az Egyesült Államokat Wayne Rooney búcsúmérkőzésén. A 33 éves ünnepelt a kispadon kezdte a találkozót, és az 58. percben – Jesse Lingard helyett – csereként lépett pályára. Az egyesült államokbeli DC United csatára 120. alkalommal játszott az angol válogatottban – mezőnyjátékosok közül senki nem volt nála többször pályán –, amelynek 53 góllal a rekordere.

A németek szintén 3–0-ra nyertek az oroszok ellen, a lipcsei mérkőzésen már az első félidőben háromgólos előnyre tettek szert, Sané, Gnabry és Süle volt eredményes.

Barátságos labdarúgó-mérkőzésen Svájc válogatottja egygólos vereséget szenvedett Luganóban Katartól. A 2022-es világbajnokság házigazdája a 86. percben talált be, Akram Afif volt eredményes. A találkozóra mindössze 4000 néző volt kíváncsi. A svájciak csak kapufáig jutottak Michael Lang és Christian Fassnacht révén, de az araboknak is volt néhány gólhelyzetük. A vb-ken eddig nem szerepelt ország a FIFA világranglistán jelenleg a 96. helyen található, legutóbbi öt felkészülési meccse közül négyet megnyert (közte például a múlt hónapban Ecuadort is legyőzte 4–3-ra). Svájc vasárnap Belgiumot fogadja Nemzetek Ligája A-csoportjában.

Eredmények: • Svájc–Katar 0–1 • Németország–Oroszország 3–0 • Anglia–Egyesült Államok 3–0 • Írország–Észak-Írország 0–0 • Lengyelország–Csehország 0–1.

Borítókép: Willi Orbán (6-ossal) harmadik válogatottsága már gólt is hozott – MTI-FOTÓ/ILLYÉS TIBOR