Magyar éremeső a belgrádi Eb-n: 15-tel zártak a magyarok

Amint az várható volt, valósággal potyogtak az érmek a magyar sportolók számára a belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokságon: a küldöttség 15 éremmel tért haza, ebből hat a legcsillogóbb fajtából való volt. A kontinensviadalon egyébként 40 ország mintegy 700 versenyzője indult; Romániának egy-egy ezüst- és aranyérem jutott.

A 37 fős magyar válogatott első érmét a kajakos Kopasz Bálint szerezte 1000 m-en; ő tavaly harmadik volt a plovdivi kontinensviadalon, ám ezúttal már csak a címvédő portugál Fernando Pimenta tudta őt megelőzni. A nők hasonló számában Takács Tamara szintén másodikként haladt át a célvonalon.

Az egy kilométeres páros versenyekben a női kajakos duó, ez élete első felnőtt világversenyén induló Pupp Noémi és a tavalyi szülési szabadsága után most visszatérő, olimpiai bajnok Csipes Tamara állhatott a dobogó legalsó fokára, majd az ötszáz méteres táv első fináléjában, K-4-ben végre meglett a magyar arany is: Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra papírfoma-győzelmet aratott annak ellenére, hogy gyakorlatilag a szerb főváros versenyén ült először össze.

A vasárnapi első fináléban, 500 m-en, az új olimpiai számban, férfi K-4-ben a Tótka Sándor, Molnár Péter, Dudás Miklós, Kuli István összeállítású magyar egység jól rajtolt, s bronzérmesként ért célba. A második A döntőben a kajakos Kozák Danuta olimpiai bajnokhoz méltó versenyzéssel jelezte riválisainak, hogy visszatért – gyermeke születése miatt a tavalyi évet kihagyta –, gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott. A mostani volt pályafutása 16. Eb-elsősége…

A riválisok a következő fináléban is csak a magyar egység hátát nézhették, Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső ugyanis már a rajttól címvédőhöz méltóan hatalmas tempót diktált a kenupárosok döntőjében.

Női K-2-ben Medveczky Erika és Csipes Tamara kicsit gyengén rajtolt, de felzárkóztak, volt esélyük a győzelemre is, végül a második helyen jöttek be. Nagy meglepetésre a férfiak hasonló száma magyar diadalt hozott, a négyesből kimaradt Mozgi Milán és Somorácz Tamás szoros csata után csapott elsőként a célba. Egyébként a vasárnap délelőtti paradöntőkben is született magyar érem, a paralimpiai ezüstérmes Suba Róbert révén, aki a KL1-es kategóriában, 200 méteren másodikként ért célba.

A 200 méteres döntőkben elsőként a kajakos Kozák Danutának lehetett szorítani, aki nagyon erős mezőnyben végül másodikként ért a célba. A következő érmet – nevezetesen bronzot – Birkás Balázs és Balaska Márk gyűjtötte be, majd szintén harmadik lett Balla Virág az új olimpiai számban, C-1-ben. Ő később párjával, Devecseriné Takács Kincsővel párosban javított: ezen a távon is legyőzhetetlenek voltak, szinte mintaszerű pályát produkálva utasították maguk mögé a mezőnyt.

Végül, a nap megkoronázásaképpen Takács Tamara nyerte a női kajak egyesek 5000 méteres versenyét, majd Lakatos Zsanett ezüstérmet a kenusok hasonló számában.

Román részről Leonid Carp és Victor Mihalachi teljesítménye méltó a figyelemre: C-2 1000 méteren ezüst, 500 méteren pedig aranyérmesek lettek.

Fotó: MTI/KOVÁCS TAMÁS – Takács Tamara a leghosszabb táv döntőjében

A magyar küldöttség 18 éremmel zárt a lengyelországi Poznanban rendezett kajak-kenu Európa-bajnokságon, Romániának csak egy bronzérem jutott.

LIGUE 1: KÉT FORDULÓ UTÁN