Magyar–azeri: Egygólos sikerrel életben maradtak a kijutási remények

A magyar labdarúgó-válogatott 1–0-ra legyőzte vasárnap a horvát Nikola Jurcsevics szövetségi kapitány irányította azeri csapatot a budapesti Groupama Arénában rendezett Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen, így csoportjában feljött a második helyre, és életben tartotta kijutási reményeit.

Az olasz Marco Rossi együttese sikerével két ponttal megelőzte Szlovákiát, amely azonban egy meccsel kevesebbet játszott, de ha novemberben nem nyer a világbajnoki ezüstérmes Horvátország vendégeként, akkor a magyarok úgy léphetnek pályára a zárókörben Wales otthonában, hogy győzelemmel kijutnak a részben budapesti rendezésű Eb-re.

A zártkapus mérkőzést 15 ezer gyerek nézte meg a helyszínen, a találkozót a holland Dennis Higler vezette.

A gyerekek, ha szervezetten nem is szurkoltak, de állandó hangzavart keltettek síppal, dobbal, dudával, trombitával, így a dél-afrikai világbajnokságon tapasztalt – vuvuzelákat idéző – hangulatot teremtettek. Az első, kórusban kiabált rigmusra, a ria-ria-Hungáriára 35 percet kellett várni.

A magyar válogatott az első perctől másik arcát mutatta, mint három napja Splitben, sokkal lendületesebben és bátrabban játszott, az állandó letámadással gyakran megzavarta az azeri játékosokat. Sorra futottak a hazai akciók, amelyeket sikerült is befejezni, előbb Szoboszlai Dominik, majd Sallai Roland próbálkozott, de ezek még elkerülték a kaput. Nem úgy, mint Korhut Mihály bombája, aki így először talált be címeres mezben – Dzsudzsák Balázs szöglete után az azeriek ugyan felszabadítottak, de Korhut kapásból, 28 méterről kilőtte a bal alsó sarkot (1–0).

A vezető gól után is tovább pörgött Marco Rossi szövetségi kapitány legénysége, állandó nyomás alatt tartotta a vendégeket a letámadással, az azeriek így csak elvétve jutottak át a félpályán. A játékrész derekán valamelyest visszavett a tempóból a magyar csapat, amely így is irányította a játékot, mezőnyben mégis kiegyenlítettebbé vált a küzdelem. Helyzete ebben a periódusban is csak a magyaroknak volt, azonban Sallai ziccerben ismét célt tévesztett. A szünet előtti percekben is a magyarok akarata érvényesült. Sallai végig nagyon aktívan  futballozott, de a befejezéseknél kissé pontatlan volt, harmadjára legalább már eltalálta a kaput, igaz, épp a kapus kezébe lőtt nagy helyzetben, ezt követően pedig a bal oldalon a teljes azeri védelmet megbolondította, viszont ekkor a centerezése nem sikerült, igaz, nem is érkezett bent társa.

A folytatásban felszólításra a kürtök használatát felváltotta a ria-ria-Hungária, a meccs képében viszont nem állt be jelentős változás, továbbra is a magyarok birtokolták többet a labdát, a második félidő első perceiben viszont kevésbé voltak veszélyesek, egyedül Szoboszlai szabadrúgása jelentett kivételt. A hazaiak letámadása továbbra is jól működött, gyakran sikerült zavarba hozni az azeri játékosokat, akik így hamar eladták a labdákat. Az idő múlásával voltak ígéretes támadások, az előnyt ugyanakkor nem sikerült növelni. A 60. perc után aztán fáradni látszott a magyar csapat, amelyen a későbbi cserék sem segítettek, egyedül Korhut újabb távoli lövése okozott felhördülést. Egyre erőtlenebbek voltak a támadások, de az ellenfél sem tudott újítani, így nem fenyegette veszély a hazai vezetést. A hosszabbításban azonban mindenkiben „megállt az ütő” egy pillanatra, mert Azerbajdzsán betalált, de a játékvezető végül kezezés miatt érvénytelenítette a találatot, pedig a vendégjátékos a testével sodorta a kapuba a labdát.

A sorsdöntő bírói tévedés ellenére a magyar válogatott összességében megérdemelten tartotta otthon a három pontot, végig fölényben futballozott, még ha a végén szerencséje is volt.

A magyar csapat összeállítása: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Willi Orbán, Baráth Botond, Korhut Mihály – Vida Máté – Dzsudzsák Balázs (71. perc Nagy Dominik), Kovács István (86. perc Sigér Dávid), Szoboszlai Dominik (76. perc Holman Dávid, 76.), Sallai Roland – Szalai Ádám.

A horvát labdarúgó-válogatott döntetlent játszott vasárnap Wales vendégeként a magyar érdekeltségű Európa-bajnoki selejtezőcsoportban, így nem sikerült bebiztosítania kijutását a jövő évi kontinensviadalra. A világbajnoki ezüstérmes csapat, amely három napja 3–0-ra verte a magyarokat Splitben, ugyan már kilenc perc elteltével vezetést szerzett Nikola Vlaszics révén, azonban Gareth Bale az első félidő hosszabbításában váratlanul egyenlített. A második félidőben nem született újabb gól, a horvátok a pontvesztés ellenére ugyan a csoport élén maradtak, de kijutásukat nem biztosították be.

Magyar szempontból ez az összecsapás azért volt fontos, mert a cardiffi döntetlen eredményeként Marco Rossi szövetségi kapitány együttese úgy léphet pályára a november 19-i zárókörben Wales otthonában, hogy győzelemmel kijut a részben budapesti rendezésű 2020-as Eb-re. A horvátoknak még egy pontra van szükségük a biztos Eb-részvételhez.

Walesnek a döntetlennel már nem a saját kezében van a sorsa, a szigetországiaknak szükségük van a szlovákok horvátországi pontvesztésére.

Eredmények, Eb-selejtező, E-csoport, 8. játéknap: • Magyarország–Azerbajdzsán 1–0 (gól: Korhut Mihály – 10. perc) • Wales–Horvátország 1–1 (Gareth Bale – 45. + 3. perc, illetve Nikola Vlaszics – 9. perc). A csoport állása:

1.       Horváto.     7        4        2        1        14–6  14

2.       Magyaro.    7        4        0        3        8–9    12

3.       Szlovákia    6        3        1        2        10–8  10

4.       Wales          6        2        2        2        6–6    8

5.       Azerb.         6        0        1        5        5–14  1

Vasárnapi győzelmével Belgium és Olaszország után Oroszország és Lengyelország is biztosan kijutott a kontinensviadalra.

Eredmények:

C-csoport: • Fehéroroszország–Hollandia 1–2 (Dragun – 53. perc, illetve Wijnaldum 2 – 32. és 41. perc) • Észtország–Németország 0–3 (Gündogan – 51., Mets – 57., öngól és Werner – 71. perc). A csoport állása: 1. Németország 15 pont/6 mérkőzés (20–6), 2. Hollandia 15/6 (19–7), 3. Észak-Írország 12/6, 4. Fehéroroszország 4/7, 5. Észtország 1/7.

G-csoport: • Szlovénia–Ausztria 0–1 (Posch – 21. perc) • Lengyelország–Észak-Macedónia 2–0 (Frankowski – 74. és Milik – 80. perc). Az Izrael–Lettország mérkőzést kedden játsszák. Az állás: 1. (és továbbjutott) Lengyelország 19 pont/8 mérkőzés, 2. Ausztria 16/8, 3. Szlovénia 11/8 (13–8), 4. Észak-Macedónia 11/8 (10–11), 5. Izrael 8/7, 6. Lettország 0/7.I-csoport: • Kazahsztán–Belgium 0–2 (Batshuayi – 21. és Meunier – 53. perc) • Skócia–San Marino 6–0 (McGinn 3 – 12., 27. és 45. + 1., Shankland – 65., Findlay – 67., valamint Armstrong – 87.) • Ciprus–Oroszország 0–5 (Cserisev 2 – 9. és 93., Ozdojev – 23., Dzjuba – 79., továbbá Golovin – 89. perc). Az állás 8 forduló után: 1. (és továbbjutott) Belgium 24 pont, 2. (és továbbjutott) Oroszország 21, 3. Ciprus 10, 4. Skócia 9, 5. Kazahsztán 7, 6. San Marino 0.

Borítókép: A gólszerző Korhut Mihály (balra) és Baráth Botond öröme a találat után – FOTÓ: MTI/CZAGÁNY BALÁZS