Magyar animáció nyerte a legjobb rövidfilm díját a Szarajevói Filmfesztiválon

Somogyvári Gergő dokumentumfilmje két elismerést is kapott

Magyar animáció nyerte a legjobb rövidfilm díját a Szarajevói Filmfesztiválon
Turai Balázs Amok című animációja júniusban kezdte fesztiválkörútját és egyből elnyerte a legrangosabb animációs díjat, a legjobb rövidfilmnek járó Kristály-díjat az annecy-i filmfesztiválon. Most újabb Oscar-kvalifikáló elismerést kapott, ugyanis a Szarajevói Filmfesztiválon a rövidfilmes verseny legjobbjának választották, ugyanitt Somogyvári Gergő Fairy Garden című dokumentumfilmjét is elismerték két díjjal – írja a film.hu portál.

Az augusztus 12. és 19. között zajló Szarajevói Filmfesztiválon idén számos magyar film versenyzett, ráadásul az európai rövidfilmes zsűri tagjai között volt Bucsi Réka animációs filmrendező – olvasható az összeállításban. A fesztiválon Turai Balázs Amok című kisfilmje elnyerte a legjobb rövidfilmnek járó Szarajevó Szíve-díjat, amely amellett, hogy Oscar-kvalifikáló elismerés, 2500 eurós pénzdíjjal is jár.

Az Amok a rövidfilmes versenyprogramban kilenc élőszereplős és animációs alkotással szállt versenybe. A mezőnybe válogatott tíz filmből négy magyar produkció volt: az Amok mellett Gyimesi Anna Affrikáta és Vermes Dorka Alba Vulva című alkotása, valamint a szlovén-olasz-magyar koprodukcióban készült Így ért véget a nyár Matjaž Ivanišin rendezésében. A rövidfilmes zsűri tagja volt Ido Abram, az Eye Film Filmmúzeum igazgatóhelyettese, valamint a francia Morgane Dziurla-Petit és a görög Christos Massalas rendezők.

Turai Balázs kisfilmje júniusban elnyerte a legjobb rövidfilmnek járó Kristály-díjat a legnagyobb animációs fesztiválon, az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, amely szintén Oscar-kvalifikáló elismerés. A 14 perces, szöveg nélküli Amok főszereplője Clyde, aki miután rejtélyes balesetben egyszerre veszíti el barátnőjét, megnyerő küllemét és kiegyensúlyozott lelkivilágát, kénytelen szembesülni legbelső „törpéjével” – írják.

Az Amok Magyarországon többszöri próbálkozásra sem kapott állami támogatást (egyedül a Filmjus Alapítvány támogatta 200 ezer forinttal 2019-ben), viszont a Román Nemzeti Filmközpont (CNC) 130 ezer lejjel járult hozzá az alkotás megvalósulásához.

A Szarajevói Filmfesztivál Docu Rough Cut Boutique programjában mutatták be Somogyvári Gergő Fairy Garden című 80 perces dokumentumfilmjét. A szekció az utómunka fázisában lévő dokumentumfilmek regionális platformja a Szarajevói Filmfesztivál és a Balkan Documentary Center szervezésében. A Fairy Gardent a fesztiválon két elismeréssel is jutalmazták: az HBO Max és az Avantpost díjai 2, illetve 20 ezer euró értékű pénzjutalommal jártak.

A Fairy Garden egy transznemű nő, Fanni történetét meséli el, aki a hajléktalan Laci barkácskunyhójában talál menedéket. A férfi apafigurává válik Fanni életében, beszélgetéseik a külvilág elutasításáról pedig mindannyiunk számára fontos tanulságokkal szolgálnak – olvasható a film leírásában. A film.hu beszámolója szerint az alkotás – témája miatt – egyelőre nem kapott magyarországi támogatást, ezért keresnek lehetséges koproducereket, forgalmazókat, illetve sales ügynököket, akik segíthetnek az utómunka befejezésében. A Fairy Garden premierje 2023 márciusában várható.

Az egész estés filmek versenyében a legjobb színésznőnek járó Szarajevó Szíve-díjat Vicky Krieps kapta, aki Sissit formálja meg a Corsage című kosztümös történelmi filmben. „Kristálytiszta magyar mondatok hangzottak el a csodálatos Vicky Krieps szájából Maria Kreutzer Corsage című filmjében, amely rendhagyó portré a 40. évébe lépő Wittelsbach Erzsébet császárnőről, vagyis Sissiről” – írta korábban a film.hu annak kapcsán, hogy a szerep kedvéért a luxemburgi színésznő tanult magyarul.

(Borítókép: Jelenet az Amok című animációból)