Ma döntenek a Fidesz tagságáról az EPP-ben

Ma döntenek a Fidesz tagságáról az EPP-ben
Az Európai Néppárt (EPP) politikai közgyűlése ma délután kezdődő brüsszeli ülésén tárgyalt a Fidesz esetleges kizárására irányuló indítványról. Az elnökség a pártcsalád alapokmánya 9. pontja értelmében javaslatot tehet a Fidesz kizárására vagy tagságának felfüggesztésére. Manfred Webernek, az EPP európai parlamenti frakcióvezetőjének és EP-választási csúcsjelöltjének közlése szerint az EPP 80 tagból áll, közülük 13 kérte a Fidesz kizárását vagy felfüggesztését.

A Fidesz európai néppárti tagságának felfüggesztését javasolta a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke egy szerdai nyilatkozatában, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság EPP-s elnöke pedig ugyancsak szerdán megerősítette álláspontját, miszerint meg kell szüntetni a Fidesz tagságát az Európai Unió jobbközép erőit összefogó pártcsaládban.

Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU elnöke német hírportálokon idézett nyilatkozatában kiemelte: „amíg a Fidesz nem állítja helyre teljes mértékben a bizalmat, nem maradhat meg a rendes, teljes jogú tagság”. Ezért „járható út” lenne Manfred Weber azon javaslata, hogy az alapokmánynak megfelelően függesszék fel a Fidesz tagságát az EPP-ben – tette hozzá.

Kiemelte, a Fidesz megtette „az első, elismerésre méltó lépéseket”, amelyek azt mutatják, hogy érdemes fenntartani a párbeszédet a párttal. Ezek a lépések azonban nem elégségesek ahhoz, hogy teljes mértékben eloszlassák „a bennem is meglévő kétségeket azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz osztja-e az EPP felfogását a közös értékekről, és hogy lehetséges-e a bizalmon alapuló együttműködés a jövőben”.

A Fidesz tagságának felfüggesztése mellett foglalt állást az EPP egyik CDU-s tagja, Ingeborg Grässle is, aki a Südwestrundfunk német regionális közszolgálati médiatársaságnak szerdán elmondta, a Fidesz esetleges kizárása egyetlen problémát sem oldana meg, és csak azt eredményezné, hogy „gyakorlatilag elveszítjük Magyarországot”. A kizárás helyett „hidat kell építeni” Orbán Viktor számára, akinek azonban „hihetően be kell mutatnia, hogy megváltozik” – mondta.

Jean-Claude Juncker a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak elmondta: a Fidesz eltávolodott a kereszténydemokrata alapértékektől, ezért már két éve javasolja, hogy zárják ki az EPP-ből.

Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő Brüsszelben újságíróknak a héten kijelentette: nem elegendő, hogy az EPP foglalkozik a Fidesz tagságának kérdésével, meg kell kezdenie végre az etikai nagytakarítást, és kérdőre kell vonnia Orbán Viktort, hogy milyen viszonyt kíván ápolni a pártcsaláddal és hogyan viszonyul az EPP által képviselt politikához – jelentette ki   

Az EPP romániai tagpártjai közül az RMDSZ határozottan ellenzi a Fidesz kizárását, a Traian Basescu volt államfő által alapított Népi Mozgalom Pártja (PMP) pedig úgy döntött, hogy megszavazza a kezdeményezést. A pártszövetség legerősebb romániai tagja, a Klaus Iohannis államfőt támogató Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerdáig még nem döntötte el, hogy megszavazza-e a Fidesz kizárásáról szóló javaslatot.

Az RMDSZ részéről Kelemen Hunor elnök és Vincze Lóránt, a FUEN elnöke van jelen a megbeszélésen, így a Szövetség két szavazattal rendelkezik a testületben. A szövetségi elnök első perctől kezdve elhibázottnak minősítette a Fidesz kizárására vonatkozó kezdeményezést. Korábbi nyilatkozatában úgy értékelte: egy esetleges kizárás meggyengítené a Néppártot az európai parlamenti választások kampányában, és nehezítené a többség kialakítását az EP-ben, amikor meg kell választani az új Európai Bizottság elnökét.

A felvidéki Magyar Közösség Pártja (MKP) szerdai közleményében leszögezte: elutasít minden olyan javaslatot, amely arra irányul, hogy kizárják a Fideszt az EPP-ből vagy felfüggesszék a tagságát. Az EPP tagpártjaként az MKP küldöttsége is részt vett a szervezet politikai gyűlésén. „Az MKP-nak a gyűlésen két küldöttje és így két szavazata van.A felvidéki magyar párt egy esetleges szavazáskor elutasít minden, a Fidesz tagságának felfüggesztésére vagy a párt kizárására vonatkozó javaslatot” – mondta az MTI-nek Kocúr László, az MKP pártigazgatója. Hangsúlyozta: az MKP azon a véleményen van, hogy a pártcsaládon belüli legkomolyabb vitákat is párbeszéddel kell megoldani. Leszögezte: az EPP-nek nem szabad engednie az európai baloldal nyomásának, amelynek jogállami ügyekben a saját háza táján van bőven „söprögetnivalója”, például Szlovákiában. Hozzátette: az EPP eddig azért tudott erős maradni, mert – különösen a választások előtt – nem engedte megbontani az egységét.

Mint ismeretes, Orbán Viktor a Manfred Weberrel folytatott múlt heti megbeszélése után levelet írt azon EPP-tagpártok vezetőinek, amelyek kezdeményezték a Fidesz kizárását. Ebben bocsánatot kért a „hasznos idióták” kifejezés miatt, de kiemelte, nem változtat álláspontján a keresztény kultúra védelmét, a migrációt és Európa jövőjét illetően. A miniszterelnök azt kérte az érintett pártoktól, hogy gondolják újra a kizárási kezdeményezést.

A Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök vezette jobboldali, bevándorlásellenes Szlovén Demokrata Párt (SDS) már jelezte: elhagyja az EPP-t, és külön szövetséget alakít Orbán Viktorral, amennyiben a Fideszt kizárják az EPP soraiból – közölte a Demokracija című szlovén hetilappal Branko Grims, az SDS egyik vezető tisztségviselője.