Megnyílt a marosvásárhelyi könyvvásár

Szép Könyv-díjat kapott a Bookart két kiadványa

Megnyílt a marosvásárhelyi könyvvásár
Vizi Imre Olvasni jó! című dalával és sok fiatal közreműködésével nyitotta meg kapuit ma délelőtt a 22. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár, negyvenegy stand több ezer kötete és több mint 120 program várja a látogatókat. A marosvásárhelyi Nemzeti Színházban vasárnapig tartó seregszemlén az erdélyi és magyarországi könyvkiadás legfrissebb köteteit lehet megvásárolni, emellett színházi programok, gyerekkoncert, író–olvasó találkozók és számos irodalmi program várja az érdeklődőket. A szervezők idén sem feledkeznek meg a gyerekekről, a könyvhöz, olvasáshoz kapcsolódó egész napos gyerekprogramok mellett szombaton 11 órától Varró Dániel és az Eszter-lánc Mesezenekar várja a legkisebbeket. A szervezők kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a vásár ne csak könyves szemle legyen, hanem szellemi központ is, ahol író és olvasója egymásra találhat.
Káli Király István főszervezőtől, a Romániai Magyar Könyves Céh vezetőjétől megtudtuk, hogy a csíkszeredai Bookart Kiadó két kiadványának ítélték oda a könyves seregszemle Szép Könyv-díjait: szépirodalom kategóriában Márton Evelin Szalamandrák éjszakái című regénye, a gyerekkönyvek mezőnyében pedig Fekete Vince Ahonnan a nagy-nagy kékség című verses meseregénye nyerte el a jeles elismerést.

Talán egyik évben sem volt jelen annyi kiemelkedő kortárs szerző a marosvásárhelyi könyvvásáron, mint idén, amikor elismert írók, költők mellett első kötetüknél tartó szerzők (Tamás Dénes, Láng Orsolya, Kántor Péter, Lokodi Imre) is részt vesznek. Több irodalmi estet tartanak. Ma délután 5 órától például A mai magyar próza értékei címmel a külön standdal is jelen lévő Magvető Kiadó szerzői – Grecsó Krisztián, Nyáry Krisztián, Parti Nagy Lajos és Závada Pál – mutatkoznak be a Kultúrpalota Kistermében, moderátor: Szegő János, a Magvető Kiadó szerkesztője.

Pénteken délután fél 6-tól A mai magyar vers közéletisége címmel Demény Péter, Fekete Vince, Kántor Péter, Kovács András Ferenc, László Noémi, Lövétei Lázár László, Markó Béla, Parti Nagy Lajos osztja meg gondolatait a Nemzeti Színház Kistermében.

(A borítóképet Rab Zoltán készítette)

Idén a vásár fővédnöke a Kovászna megyei Bod Péter Megyei Könyvtár, így szombaton este fél 6-tól – ugyancsak a színház Kistermében – a Háromszéki szerzők estjére várják a közönséget, résztvevők: Fekete Vince, Dimény Árpád, Tamás Kincső és Szonda Szabolcs.

Káli Király István főszervező, a Romániai Magyar Könyves Céh vezetője az MTI-nek elmondta: a hangsúlyt továbbra is az irodalom megismertetésére és megszerettetésére helyezik; ezt célozta a vásárt megelőző olvasási vetélkedő is, amelyre 193 csapat, csaknem 580 gyerek jelentkezett. Az elemistáknak, gimnazistáknak és középiskolásoknak szóló vetélkedőben a gyerekeknek egy-egy könyvet kellett elolvasniuk Szabó T. Anna A Fűszermadár, Bosnyák Viktória Elképesztő és Dragomán György Máglya című művei közül. A verseny döntőjét a vásáron tartják, a győztesek jutalma, hogy találkozhatnak a könyvek szerzőivel, ebben az esetben Szabó T. Annával és Bosnyák Viktóriával.

Újdonságnak számít az is, hogy a rendezvény fő helyszínén, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnokában irodalmi kávéházat alakítanak ki, ahol többnyire egy magyarországi és egy erdélyi szerző beszélget irodalommal kapcsolatos témákról (Oktatható-e a magyar irodalom? – Balázs Imre József és Nyáry Krisztián; A nyelv varázsigéi – Parti Nagy Lajos és Kovács András Ferenc; Történhetnek-e a történetek? – Závada Pál és Szabó Róbert Csaba; Más-e a vers, ha...? – Szabó T. Anna és László Noémi stb.).

A könyvvásáron körülbelül 9 ezer könyvcímmel számolnak a szervezők, és mintegy 300-ra teszik az új könyvek számát. Tegnap délután a Székely Könyvtár 50. kötetét, Markó Béla Válogatott versek című munkáját mutatták be, a következő napokban többek között a következő könyveket ismerhetik meg az irodalom kedvelői: Szőcs Margit – Madarász Béni, avagy az űrparittyás ajándéka, Markus Majaluoma – Apa, mikor jön a Mikulás?, Aczél Dóra – Fájdallam, Botházi Mária – Boldogság juszt is a tiéd (Koinónia), Szakács István Péter – Csempészáru, Shumona Sinha – Üssük agyon a szegényeket!, Jánk Károly – Álomidő (Bookart), Banner Zoltán – Képírás – képolvasás. Az erdélyi magyar művészetről, Borsodi L. László – Utolér, szembejön, Cseke Péter – Örökhagyók, értékvédők, Ferencz Imre – Játékidő, Kenéz Ferenc – Esőben könnyen rámtaláltok, Kozma Mária – A Fehér-patak útja, Nagy Miklós Kund – Orth István. Élet-Jelek 8., Pomogáts Béla – Erdélyi műhely – Budapesten. Irodalmi tanulmányok. (Pallas-Akadémia Kiadó), Borcsa János – Írói üzenetek nyomában, Cseke Péter – Jancsó Béla levelezése 1931–1934 (Kriterion Kiadó).

Káli Király István csodának nevezte, hogy Marosvásárhely könyvbarátai el tudnak tartani egy ekkora rendezvényt, amely nemcsak Erdély legnagyobb magyar könyvvására, hanem véleménye szerint a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és az Ünnepi Könyvhét után a Kárpát-medence legnagyobb magyar könyves szemléje. Úgy érzi, a rendezvény egyediségét nem a vásár mérete, hanem annak sajátos hangulata adja.

Mint mondta, idén is vissza kellett utasítaniuk jelentkezőket, mert a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnoka megtelt, és a városban egyelőre nincs a színháznál alkalmasabb helyszín a vásár megszervezésére. A részletes program megtekinthető a vasarhely.ro/konyvvasar honlapon.

A kapcsolódó események sorában a budapesti Nemzeti Színház társulata Ingmar Bergman Szenvedély című filmje nyomán készült előadásával vendégszerepel Marosvásárhelyen, és nagy várakozás előzi meg a Tompa Miklós Társulat Retromadár blokknak csapódik, majd forró aszfaltra zuhan című, Radu Afrim rendezte előadását is. Az elmúlt évek hagyományához igazodva idén is lesz felolvasószínház: pénteken este 8 órától a marosvásárhelyi születésű Kiss Csaba  A főnyeremény című drámáját olvassák fel a Tompa Miklós Társulat művészei, rendező: Király István.