Legjobb négy között a magyar gyorsváltó, hetedik hely Romániának

Pjongcsang 2018 – keddi összefoglaló

Legjobb négy között a magyar gyorsváltó, hetedik hely Romániának
A magyar gyorskorcsolyaváltó kedden a világelső dél-koreai staféta mögött magabiztosan jutott a fináléba, ahol még a kanadaiak és a kínaiak lesznek az ellenfelek. A szánkós Raluca Strămăturaru révén megszületett az utóbbi 24 év legjobb román eredménye, a jelenlegi legjobb férfi alpesi síző, Marcel Hirscher pedig megszerezte a medálgyűjteményéből egyedüliként hiányzó olimpiai aranyérmet – többek között ez történt kedden Pjongcsangban.

FOTÓ:  Liu Shaoang (balról a harmadk) és Liu Shaolin Sándor (balról a negyedik) az 5000 méteres gyorskorcsolyaváltó versenyének elődöntőjében; balra a dél-koreai, jobbra a japán, középen az amerikai csapat tagjai.  MTI Fotó/Czeglédi Zsolt

 

Hirscher megszerezte első olimpiai aranyát

A jelenlegi legjobb férfi alpesi síző, Marcel Hirscher megszerezte a medálgyűjteményéből egyedüliként hiányzó olimpiai aranyérmet: az osztrák versenyző kombinációban győzött a phjongcshangi olimpia keddi napján. A két magyar induló közül Samsal Dalibor 32., míg Kékesi Márton 35. lett.

A hatszoros világbajnok és összetett világkupagyőztes sztár annak köszönheti sikerét, hogy az erősségének számító műlesiklásban a legjobb időt érte el, így a lesiklást követő 12. helyről ugrott az élre. Mögötte két francia szlalomspecialista szerezte meg az ezüst- és bronzérmet Alexis Pinturault és Victor Muffat-Jeandet személyében. Hirschernek eddig egy ötkarikás ezüstérme volt Szocsiból, melyet műlesiklásban nyert.

A lesiklásban 29. Muffat-Jeandet másodikként vágott neki a második futamnak és a várakozásoknak megfelelően ő állította fel az etalonnak tekintett időt, amely Hirscher érkezéséig nem is forgott veszélyben. Az osztrák síző egészen elképesztő tempóban és hibátlanul cikázott a kapuk között, azaz nemhogy megőrizte több mint egy másodperces előnyét az addigi éllovassal szemben, de egy századot még hozzá is tett. Innentől jószerivel az volt az egyetlen kérdés, hogy a lesiklásban 10. Pinturault megőrzi-e 28 százados előnyét vele szemben, ám a válasz „nem” volt.

Ezt követően már csak a gyors számok specialistái következtek, akik sorra estek ki a technikás pályán, vagy egy másodperc körüli előnyük ellenére olyan hátránnyal értek célba, hogy nem veszélyeztették Hirscher első ötkarikás bajnoki címét.

Biztos a magyar 4. helyezés, de érem is összejöhet

A Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállítású gyorskorcsolyaváltó kedden a világelső dél-koreai staféta mögött magabiztosan jutott a fináléba, ahol még a kanadaiak és a kínaiak lesznek az ellenfelek.

Az 5000 méteres futam elején felváltva vezettek a magyarok és a hazaiak, de nem volt túl nagy az iram. Az egyik váltásnál utolsó helyre is visszacsúszott a magyar együttes, azonban Liu Shaoang hamar újra élre tört. A csapatok tisztán versenyeztek, de a pozíciók gyakran cserélődtek.

A dél-koreaiak a táv utolsó harmadában a magyarokat megelőzve ritmust váltottak, a teltházas kangnungi jégcsarnok csaknem „felrobbant” ekkor. Ezt a tempót pedig nem bírták se a japánok, se a világcsúcstartó amerikaiak, azaz az utolsó hét-nyolc körben már kérdéses sem volt a továbbjutás. A magyar váltó 6:34.866 perccel ért célba, amely új országos csúcs. A férfi váltók döntőjét jövő csütörtökön rendezik.

Liu Shaolin Sándor sikerrel vette a rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének keddi is selejtezőjét – testvérét, Liu Shaoangot viszont kizárták, mivel oldalról nekikorcsolyázott egy riválisának, aki ettől elesett. Liu Shaolin Sándor már az első kör után élre állt, azonban az orosz Pavel Szitnyikov visszavette a vezető pozíciót. Amikor a magyar újra előzésre szánta el magát, az orosz kézzel-lábbal tolta befelé riválisát, de végül csak Liu Shaolin maradt állva, viszont a futamot biztonsági okokból – hárman egyszerre estek el – megállították, az oroszt pedig kizárták. Másodjára az első néhány körben a magyar, aztán a lett Roberto Pukitis vezetett. Liu Shaolin a táv harmada után ismét élre állt, onnantól pedig már csak a hátát nézték a riválisai.

Keszler Andreának és Jászapáti Petrának nem sikerült bejutnia az elődöntőbe a női rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyében. A gyorskorcsolyázó Nagy Konrád, aki a nyitóünnepségen a magyar zászlót vitte, 29. lett 1500 méteren.

Kónya Ádám a 67. helyen végzett a férfi sífutók klasszikus stílusú egyéni sprintversenyében, amelyben 80-an álltak rajthoz.

Az utóbbi 24 év legjobb román eredménye

Harmadik olimpiai aranyérmét nyerte női szánkóban a német Natalie Geisenberger: a phjongcshangi játékokon kedden egyesben győzött, megelőzve honfitársát, Dajana Eitbergert, valamint a kanadai Alex Gough-t. A 30 esztendős, hétszeres világbajnok Geisenberger négy éve Szocsiban egyesben és csapatban is diadalmaskodott, most pedig már a hétfői első futam után állt az élre. 

A számnak román indulója is volt Raluca Strămăturaru személyében, aki remekül versenyzett, és miután az első két – hétfői – futamot követően a 10. eredménnyel bejutott a döntőbe, kedden a 3. és 4. futamban összesen további három pozíciót javított, így 3:06.288-os idővel a 7. helyen zárt. Romániának ez az utóbbi 24 év legjobb helyezése téli olimpián – Strămăturaru mindössze 6 tizedmásodperccel maradt le a dobogó legalsó fokáról, amivel megszerezte volna Románia történetének második téli olimpiai érmét – az elsőt, egyébként bronzérmet 1968-ban, Grenoble-ban vívta ki a Ion Panturu, Nicolae Neagoe összetételű férfi bobos egység.

*      

• A férfiaknál a norvég Johannes Hösflot Kläbo, a nőknél pedig a svéd Stina Nilsson nyerte a sífutók keddi klasszikus stílusú egyéni sprintversenyét; a 21 éves Kläbo esélyesként győzött, s ezzel ő lett minden idők legfiatalabb egyéni sífutó olimpiai bajnoka a férfiaknál. A nőknél Nilsson magasan uralta a mezőnyt, mögötte a címvédő és világbajnok norvég Maiken Caspersen Falla és az orosz Julija Belorukova vívott nagy küzdelmet az ezüstért.

• Kanada kettőse, John Morris és Kaitlyn Lawes nyerte a curling vegyespárosok versenyét a phjongcshangi téli olimpián, mivel a döntőben magabiztosan, 10–3-ra legyőzte a tavaly világbajnok Jenny Perret, Martin Rios svájci duót. A keddi finálé 2-2 után gyakorlatilag már a harmadik endben eldőlt, amikor a kanadaiak kihasználták a számukra nagyon kedvező állást és egy szép dobással négy pontot szereztek. A mostani győztesek már korábban is nyertek olimpiai aranyat, John Morris 2010-ben a férfi, Kaitlyn Lawes pedig négy éve a női csapatversenyben. A vegyespárosok számára most először rendeztek versenyt a téli olimpiák történetében. Korábban a bronzmérkőzésen: Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR)–Norvégia 8–4.

• Második mérkőzésén is győzött a kanadai női jégkorong-válogatott a phjongcshangi téli olimpián: a címvédő 4–1-re verte a finn csapatot és ezzel nagy lépést tett az elődöntőbe jutás felé. A kanadaiak magyar származású kapusa, Shannon Szabados 22 lövést védett. Ugyancsak az A-csoportban az amerikai női jégkorong-válogatott elődöntőbe jutott, miután 5–0-ra legyőzte az orosz csapatot; ezzel az is eldőlt, hogy Kanada biztos továbbjutó. A csoport állása: 1. Kanada 6 pont (9–1), 2. Egyesült Államok 6 (8–1), 3. Finnország 0 (2–7), 4. OAR 0 (0–10).
    

Phjongcshang 2018: a keddi győztesek


Hódeszka, női félcső: 1. Chloe Kim (Egyesült Államok), 2. Liu Jiayu (Kína), 3. Arielle Gold (Egyesült Államok);

Curling vegyespáros: 1. Kanada (John Morris, Kaitlyn Lawes), 2. Svájc (Jenny Perret, Martin Rios), 3. OAR (Anasztaszija Brizgalova, Alekszandr Kruselnyickij);

Alpesi sí, férfi kombináció: 1. Marcel Hirscher (Ausztria) 2:06.52 perc, 2. Alexis Pinturault (Franciaország) 2:06.75, 3. Victor Muffat-Jeandet (Franciaország) 2:07.54;

Sífutás, női egyéni szabadstílusú sprint (1,25 km): 1. Stina Nilsson (Svédország) 3:03.84 p, 2. Maiken Caspersen Falla (Norvégia) 3:06.87, 3. Julija Belorukova (Olimpiai Sportolók Oroszországból) 3:07.21;

Sífutás, férfi egyéni szabadstílusú sprint (1,4 km): 1. Johannes Hösflot Kläbo (Norvégia) 3:05.75 p, 2. Federico Pellegrino (Olaszország) 3:07.09, 3. Alekszandr Bolsunov (OAR) 3:07.11;

Rövidpályás gyorskorcsolya, női 500 méter: 1. Arianna Fontana (Olaszország) 42.569, 2. Yara van Kerkhof (Hollandia) 43.256, 3. Kim Boutin (Kanada) 43.881.

Szánkó, női egyes, olimpiai bajnok: 1. Natalie Geisenberger (Németország) 3:05.232 perc, 2. Dajana Eitberger (Németország) 3:05.599, 3. Alex Gough (Kanada) 3:05.644;

Gyorskorcsolya, férfi 1500 méter: Kjeld Nuis (Hollandia) 1:44.01 perc, 2. Patrick Roest (Hollandia) 1:44.86, 3. Kim Min Szok (Koreai Köztársaság) 1:44.93.