Lapszemle – Korunk/december

Szerelem a történelemben

Az összeállításban szerelem és történelem kéz a kézben jár, miközben testközelbe hozza a magyar história néhány ismert személyiségét a legérzékenyebb pontok megragadásával, érzelmi életük kötődéseinek bemutatásával.

Hősei esetenként történelmi párosok, esetenként a „magányos nagyok” közül néhányan, mellettük ismert-ismeretlen kapcsolataik, szerelmeik, múzsáik, feleségeik vagy akár az anonimitásból előtűnő polgárasszonyok a maguk sikamlós és a szerelemhez csupán érintőlegesen (vagy még úgy is alig) kapcsolódó történetecskéivel. Ki kit szeretett – hogyan és miért?

Néhány cím a tartalomból: Papp Gábor – Házastársi örök szerelem. Nádasdy Tamás és Kanizsai Orsolya levelezése; Kovács Kiss Gyöngy – „Szerelemből” – a törvény elé; Oborni Teréz – „Igazi szerelmesed, Gabriel”. Bethlen Gábor és Károlyi Zsuzsanna története; Markaly Aranka – Érdek vagy szerelem? Thököly Imre és Zrínyi Ilona kapcsolata; Kozári Monika – Andrássy Gyula gróf és Erzsébet királyné kapcsolata; Hermann Róbert – A tábornok neje – Görgei Artúr felesége; Csapody Miklós – Amitié amoureuse. Gróf Bánffy Miklós és báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Karola; Romsics Ignác – Bethlen István szerelmei.

A rovat cikkei

A Korunk Akadémia Fejezetek a magyar történelemből sorozata következő előadásának címe: A fiúk öröksége – Habsburg–Szapolyai-küzdelmek a Magyar Királyságért (1559–1570/71). Meghívott előadó Oborni Teréz történész, egyetemi docens (ELTE, Budapest). Az előadásra január 26-án, csütörtök este 6 órától kerül sor az Erdélyi Múzeum-Egyesület előadótermében (Jókai/Napoca utca 2. szám). A rendezvény házigazdája Kovács Kiss Gyöngy, a Korunk főszerkesztője.
KultSzínTér

A KORUNK FOLYÓIRAT SZEPTEMBERI, REFORMÁCIÓ – 500 című lapszámát mutatja be Geréb Zsolt teológiai professzor és Kovács Kiss Gyöngy főszerkesztő szeptember 26-án, kedd délután 5 órától az Erdélyi Múzeum-Egyesület előadótermében (Jókai/Napoca u. 2. sz.).

KultSzínTér