Labdarúgó Európa Liga: Vécsei győzelmet érő gólt lőtt Bukarestben

Szenzációs találatot ért el a 24 éves magyar légiós (fehérben), akit a Bologna kölcsönzött a svájciaknak

A svájci FK Lugano magyar játékosa, Vécsei Bálint győzelmet érő gólt lőtt Bukarestben, míg a Herthában először kezdett tétmeccsen ifjabb Dárdai Pál a labdarúgó Európa Liga csoportkörének hatodik, utolsó fordulójában.

A G-csoportban a Lugano 2–1-re nyert az FCSB vendégeként, a győztes együttes második gólját a 32. percben Vécsei szerezte, aki végigjátszotta a mérkőzést. A találkozót a montenegrói Nikola Dabanovics vezette.

A fővárosi Nemzeti Arénában mintegy 13 ezer néző szánta rá magát a fagyoskodásra, a találkozó I. Mihály király halála miatti egyperces néma csenddel kezdődött. A román bajnoki ezüstérmes gárda vereségével elszalasztotta a csoportelsőséggel járó egymillió eurót, továbbjutását viszont már két fordulóval korábban kivívta.

A gyenge napot kifogó FCSB-t Vécsein kívül Fabio Daprelá is meglepte már a 3. percben egy kapáslövéssel, a szépítő gól a csereként beállt „Bölény”, Harlem Eddy Gnohere nevéhez főződik. Nicolae Dică vezetőedző a cserepadon hagyta több alapemberét (Florin Niță kapus, Marko Momcsilovics, Mihai Pintilii és Gnohere), helyükben Andrei Daniel Vlad kezdett a kapuban, Cătălin Golofca és William De Amorim a középpályán, továbbá Florinel Coman csatárként.

A gyorsan bekapott gól után Golofca egyenlíthetett volna, de lövését hárította a kapus a 20. percben, majd egy percre rá Gabriel Enache bombázta fölé a labdát kapásból. Coman lövése is elkerülte a kaput a 25. percben. Mindezt Vácsi eurógólja követte, fordulásból lőtt Ionuţ Larie mellől a kapuba, Vladnak most sem volt esélye védeni. A 34. percben akár 3–0-ra is módosulhatott volna az állás a Pierluigi Tami edzette Lugano javára, de Mattia Bottani lövését vetődve hárította a hálóőr. Szünetig még egy FCSB-helyzet maradt ki, a 42. percben Dragoş Nedelcu távoli, 35 m-es lövése alig ment mellé.

A román csapat meddő mezőnyfölénye a második félidőben némi szerencsével szépítő góllá érett: a 60. percben Gnohere lövése megpattant egy védőn, Vladimir Golemicsen, majd a hálóban kötött ki. Ennél többre már nem tellett, Larie távoli próbálkozását könnyen védte David Da Costa (86. perc), majd helyén volt Gnohere lövésénél is az utolsó percben. Közte viszont Jonathan Sabbatini is kihagyott helyzetet a 87. percben.

A magyar válogatott Korhut Mihály ezúttal is kezdő volt a Hapoel Beer-Sevában, amely 2–0-ra kikapott a vendég Viktoria Plzentől.

Eredmények: • FCSB–FC Lugano (svájci) 1–2 (gól: Harlem Eddy Gnohere – 60. perc, illetve Fabio Daprelá – 3. és Vécsei Bálint – 32. perc) • Hapoel Beer Sheva (izraeli)–Viktoria Plzen (cseh) 0–2 (Lukas Hejda – 28, és Tomas Horava – 83. perc). A csoport végeredménye:

1.      Plzen 6       4       0       2       13–8 12

2.      FCSB         6       3       1       2       9–7   10

3.      Lugano       6       3       0       3       9–11 9

4.      Hapoel       6       1       1       4       5–10 4

*

Ifjabb Dárdai Pál másodszor kapott játéklehetőséget a felnőtt csapatban édesapjától, Dárdai Páltól. Viszont az első alkalommal ellentétben – amikor az EL-csoportkör negyedik fordulójában csereként 11 percet töltött a pályán a hajrában – a 18 éves játékos ezúttal a kezdőcsapatban kapott helyet. Csakúgy, mint a kapus Jonathan Klinsmann, a világbajnok Jürgen Klinsmann fia. Ifjabb Dárdai Pál 77 percet játszott, amikor elhagyta a pályát, már kialakult az 1–1-es végeredmény.

Az esti programban szerepelt magyar érdekeltségű csapatok közül egyiknek sem volt már továbbjutási esélye a záróforduló előtt.

A bolgár Razgrad Ludogorec idegenben ért el 1–1-es döntetlent az 1899 Hoffenheim ellen (gól: Philipp Ochs – 25. perc, illetve Wanderson – 62. perc). A németeknél Szalai Ádám az előző fordulóban kapott piros lap miatt nem léphetett pályára. A 83. percben a Ludogorec román válogatott idegenlégiósa, a szünetben csereként beállt Claudiu Keşerü piros lapot kapott, s együttese a hajrát emberhátrányban volt kénytelen végigjátszani. Keşerü csapat- és honfitársa, Cosmin Moţi végigjátszotta a mérkőzést.

Tét nélküli meccsen Horvátország bajnoka, az NK Fiume/Rijeka meglepetésre 2–0-ra legyőzte a csoportelső AC Milant. A horvátországiaknál nem nevezték Florentin Matei-t, a találkozót a magyar Vad II. István vezette.

Ştefan Radu sem szerepelt az SS Lazio együttesében, a rómaiak 3–2-re kikaptak Belgiumban a Zulte Waregemtől.

További eredmények, Európa Liga, csoportkör, 6. (utolsó) forduló:

A-csoport: • Slavia Praha (cseh)–FK Asztana (kazah) 0–1 (a vendégeknél Kleinheisler László még mindig sérült) • Villarreal (spanyol)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 0–1. A csoport végeredménye: 1. Villarreal 11 pont, 2. Asztana 10, 3. Slavia 8, 4. Maccabi 4.B-csoport: • Young Boys Bern (svájci)–KF Skënderbeu (albán) 2–1 • Dinamó Kijev (ukrán)–Partizán Belgrád (szerb) 4–1 (Kádár Tamás végigjátszotta a meccset a házigazdáknál). A végeredmény: 1. Dinamó Kijev 13 pont, 2. Partizán 8, 3. Young Boys 6, 4. Skënderbeu 5.C-csoport: • Isztambul Basaksehir (török)–Braga (portugál) 2–1 • 1899 Hoffenheim (német)–Raugrad Ludogorec (bolgár) 1–1. A végeredmény: 1. Braga 10 pont, 2. Ludogorec 9, 3. Basaksehir 8, 4. Hoffenheim 5.D-csoport: • NK Fiume/Rijeka (horvátországi)–AC Milan (olasz) 2–0 • Bécsi Austria (osztrák)–AEK Athén (görög) 0–0. A végeredmény: 1. AC Milan 11 pont, 2. AEK Athén 8, 3. Rijeka 7, 4. Austria 5.E-csoport: • Apollon Limasszol (ciprusi)–Everton (angol) 0–3 • Atalanta Bergamo (olasz)–Olympique Lyon (francia) 1–0. A végeredmény: 1. Atalanta 14 pont, 2. Lyon 11, 3. Everton 4, 4. Apollon 3.F-csoport: • FC Koppenhága (dán)–Sheriff Tiraszpol (moldáv) 2–0 • Zlín (cseh)–Lokomotív Moszkva (orosz) 0–2. A végeredmény: 1. Lokomotív 11 pont, 2. Koppenhága 9, 3. Sheriff 9, 4. Zlín 2.H-csoport: • Arsenal (angol)–BATE Boriszov (fehérorosz) 6–0 • Crvena Zvezda Belgrád (szerb)–1. FC Köln (német) 1–0. A végeredmény: 1. Arsenal 13 pont, 2. Crvena Zvezda 9, 3. Köln 6, 4. BATE 5.I-csoport: • Vitória Guimaraes (portugál)–Konyaspor (török) 1–1 • Olympique Marseille (francia)–Red Bull Salzburg (osztrák) 0–0. A végeredmény: 1. Salzburg 12 pont, 2. Marseille 8, 3. Konyaspor 6, 4. Guimaraes 5.J-csoport: • Hertha Berlin SC (német)–Östersund (svéd) 1–1 • Zorja Luhanszk (ukrán)–Athletic Bilbao (spanyol) 0–2. A végeredmény: 1. Bilbao 11 pont, 2. Östersund 11, 3. Zorja 6, 4. Hertha 5.K-csoport: • Vitesse Arnhem (holland)–Nizza/Nice (francia) 1–0 • Zulte Waregem (belga)–SS Lazio (olasz) 3–2. A végeredmény: 1. Lazio 13 pont, 2. Nice 9, 3. Zulte Waregem 7, 4. Vitesse 5.L-csoport: • Real Sociedad (spanyol)–Zenit Szentpétervár (orosz) 1–3 • Vardar Szkopje (macedón)–Rosenborg Trondheim (norvég) 1–1. A végeredmény: 1. Zenit 16 pont, 2. Real Sociedad 12, 3. Rosenborg 5, 4. Vardar 1.A csoportokból az első és a második helyezett jutott a legjobb 32 közé, a következő kör sorsolását hétfőn tartják.

A legjobb 32 mezőnye

Három magyar érdekeltségű csapat van a labdarúgó Európa Liga 32-es mezőnyében, a  már elített Kádár Tamást foglalkoztató ukrán Dinamó Kijev és a Kleinheisler Lászlót soraiban tudó kazah FK Asztana mellett a Bajnokok Ligájából „átesett” német RB Lipcse, amelynek kapuját Gulácsi Péter védi.

A következő kör párosítását hétfőn a svájci Nyonban sorsolják ki. A legjobb tizenhat közé jutásért rendezett párharcok első felvonásait február 15-én, a visszavágókat egy héttel később bonyolítják le.

A legjobb 32 mezőnye: CSZKA Moszkva (orosz), Atlético Madrid (spanyol), RB Lipcse (német), Sporting Lisszabon (portugál), SSC Nápoly (olasz), Celtic Glasgow (skót), Borussia Dortmund (német), Szpartak Moszkva (orosz), Villarreal (spanyol), FK Asztana (kazah), Dinamó Kijev (ukrán), Partizán Belgrád (szerb), Braga (portugál), Razgrad Ludogorec (bolgár), AC Milan (olasz), AEK Athén (görög), Atalanta Bergamo (olasz), Olympique Lyon (francia), Lokomotív Moszkva (orosz), FC Koppenhága (dán), FCSB, Viktoria Plzen (cseh), Arsenal (angol), Crvena Zvezda Belgárd (szerb), Olympique Marseille (francia), Red Bull Salzburg (osztrák), Athletic Bilbao (spanyol), Östersund (svéd), Nizza/Nice (francia), SS Lazio (olasz), Real Sociedad (spanyol), Zenit Szentpétervár (orosz).