Közhasznú útmutató a koronavírus otthoni kezeléséhez

Közhasznú útmutató a koronavírus otthoni kezeléséhez
Az elmúlt több mint egy évben folyamatosan és megszámlálhatatlan irányból áradnak felénk az információk a koronavírussal kapcsolatban és a tisztánlátás gyakran nagyon nehéz. Berke Krisztina-Ágnes, a Koinónia Kiadó és a Chef’s Home munkatársa, dr. Máté Edina sürgősségi orvossal közösen arra vállalkozott, hogy hasznos tanácsokat és információkat gyűjt össze az otthoni karanténozás és gyógyulási folyamat megkönnyítésére. Megkeresésünkre Berke Krisztina-Ágnes elmondta: azért tartották fontosnak mindketten az útmutató elkészítését, mert számos szakmai leírással és utasítással találkozhatunk arra vonatkozóan, hogy a kórházakban milyen eljárásokkal kezelik a koronavírusos betegeket, az otthoni lábadozáshoz viszont már jóval kevesebb kézzelfogható tudnivaló áll rendelkezésünkre. Az útmutatóban nem feltétlenül új információk, inkább csak egy helyen és átláthatóan, közérthetően felsorakoztatott tippek és tanácsok vannak. A készítők megjegyzik: az útmutató a romániai rendszer és ajánlás szerint készült, az információk viszont idővel változhatnak.

Az alábbi útmutató koronavíruson átesett személyek hasznos tapasztalatait foglalja össze, hitelességét a szakmai, orvosi vélemény adja. A megírásban részt vevő szakember, dr. Máté Edina szintén átesett a betegségen.

Covid előtt

A megbetegedés előtti jótanács: a kötelező módon előírt megelőző intézkedések valóban hasznosak és betartásra érdemesek. Mindkét dokumentumszerző tapasztalata ugyanaz: nem tudják, hogy kapták el a fertőzést, de mivel a maszkviselést nagyon komolyan betartották, így a szűk családjukon kívül, akikkel egy légtérben élnek, senki mást nem fertőztek meg, pedig egyikük a betegsége előtti napokban sok emberrel találkozott.

Covid-tünetek megjelenésekor

Ha jelentkeznek a Covid-megbetegedés tünetei együttesen vagy elszórtan, érdemes gyorstesztet végezni, ha van rá módunk. Tünetek: láz/hőemelkedés, légzési zavarok, köhögés, ízlelés és szaglás hiánya, hidegrázás, torokfájás (égető érzés a torokban, orrban), izomfájdalom, hátfájás, ízületi fájdalmak, hányás, hasmenés, fáradtság, étvágytalanság stb.

Ha pozitív az otthon elvégzett gyorsteszt, azonnal hívhatjuk az 112-es hívószámon keresztül a mentőt tesztelésre, vagy elmehetünk tesztközpontba (ami együtt dolgozik a közegészségügyi igazgatósággal, a DSP-vel). E két utóbbi a hivatalosan elfogadott tesztforma (az otthon végzett gyorstesztet nem fogadja el a DSP), ezek elvégzésének napjától fogják számítani a hivatalos, 14 napos járványügyi elkülönítést (izolációt), illetve a kontaktszemélyek karanténját. A pozitív teszteredményt rögtön jelezzük a háziorvosunknak is, hiszen ő állítja össze a kezelést.

Ha nincs otthon gyorstesztünk, de egyértelműek a tünetek, akkor hívjuk a háziorvost, ő majd megállapítja, hogy hívjuk-e már a mentőt tesztelni, vagy még nem egyértelmű a helyzet. Az is előfordulhat, hogy a gyorsteszt negatív, miközben mi pozitívak vagyunk. Ha sok az esetszám a településen, 2-3 napba is beletelhet, amíg a mentő eljön mintát venni (Kolozsváron jelenleg néha 5 napot is kell várni), és további napokba telhet, amíg felhív bennünket a DSP.

Covid-fertőzés alatt

A betegség lefolyása nagyon változó. Kezdődhet erős tünetekkel, amelyek néhány napon belül enyhülnek, húzódhat hosszan, vagy tarthat csak néhány napot, kezdődhet enyhe tünetekkel, amelyek egyre erősebbek lesznek, és nehezebben múlnak. Megfigyelések alapján a 7. nap hozhatja a fordulópontot: innentől számolva a könnyű lefolyású esetek jó irányba haladnak, vagy ugyancsak innen számolva rosszabbodhatnak a tünetek: ezért a 7. nap körül érdemes újra átbeszélni a tüneteket/kezelést a háziorvossal vagy azzal, aki követi az esetünket.

Ugyancsak a betegség sajátos lefolyása miatt, a kórházi felmérést is a tünetek megjelenése után néhány nappal és nem rögtön a tünetek megjelenésekor ajánlott elvégezni.

Ha a láz több mint 5-6 napig eltart, ezt feltétlenül jelezni kell a háziorvosnak (ilyenkor előfordulhat, hogy a kezelést antibiotikummal is kiegészíti vagy kórházi felmérést ajánl).

Minden esetben érdemes az alábbiakra odafigyelni:

• Az alapkezelés elsősorban immunrendszer-erősítés: C-vitamin, D-vitamin, cink (pl. a Fares króm, cink, szelén kompozíciójú készítmény), és jöhet mellé Biosept vagy Biomicin, esetleg a Biomicin Forte, Tonotyl/TonicoForte (aminosavak és B12-vitamin). A családorvossal érdemes beállítani a vitaminok mennyiségét (terhesség esetén a dózisoknál nem mindegy, hogy a páciens hányadik hónapban van).

• Jelenlegi ajánlás szerint az antibiotikum első körben kerülendő. Hosszas láz, tüdőgyulladás esetén az orvos döntse el, lehetőleg vizsgálat alapján (ajánlhat egy vagy két antibiotikumot, ha szükséges intravénásan is – utóbbit általában kórházban adják).

• Ajánlott a sok folyadék, víz, tea, frissen facsart levek, sok gyümölcs, friss zöldség fogyasztása. Az ízlelés elvesztése esetén sem kell lemondani az ízekről, illatokról. Állítólag az érzékszervek stimulálása segít abban, hogy gyorsabban visszanyerjük az elvesztett ízlelésünket és szaglásunkat.

• Torokfájás, köhögés esetén ajánlott kerülni a sok tejterméket és a fehér lisztes termékeket, ezek ugyanis hozzájárulnak a nagyobb mennyiségű váladékképződéshez.

• Gyakori szájöblögetés, naponta 2-3 alkalommal sós vízzel, klorhexidines, jódos szájöblítővel, vagy 1-2 csepp Biomicin illóolajjal, hogy minél több kórokozó elpusztuljon már a felső légúti szinten.

• Ha bírja a gyomor, mézes reszelt gyömbér, két kiskanállal naponta.

• Légzőgyakorlatok naponta kétszer, reggel és este.

• Ha ágyba űz a betegség, fontos a szorítóharisnya a trombózis megelőzése végett. A megbetegedés utáni 1-2 napban kell eldönteni az orvos tanácsára, hogy szükséges-e vérhígító szedése.

• Ha volt/van májproblémája a betegnek, a májvédőt is fontos szedni.

• Ajánlott még a Quercetin (ezt tartalmazza az Air7 nevű készítmény vagy a Secom által gyártott Quercetin kapszula) és a Famotidin (antihisztamin és gyomorvédő orvosság) szedése.

• Izomfájdalom és láz esetén Paracetamol javasolt, felnőtt embernek 3 x 2 tabletta.

• A köhögés megjelenése esetén ajánlott újra megbeszélni a háziorvossal a kezelést. Figyelem: nem minden esetben hasznos az ACC!

• Terhesek, szoptatós anyukák is szedhetik a Para­cetamolt. Itt fontos a lázat folyamatosan és gyorsan lecsökkenteni. Biomicin helyett Mami Biosept ajánlott, a terhesvitaminokat pedig tovább lehet szedni, magnéziummal pótolni.

• Ajánlott a hason alvás, lehet párnát tenni a has alá, hogy kényelmesebb legyen. Annak, aki nem tud hason aludni, fontos, hogy változtassa a pozícióját: háton kevesebbet, valamint felváltva jobb és bal oldalon. Minél többet maradjunk ülve, állva, tegyünk rövid sétákat a szobában.

• Amennyiben van oxigén­szaturáció-mérőnk (érdemes beszerezni): figyeljük, hogy az érték ne csökenjen 95% alá. Alacsonyabb szaturáció esetében értesíteni kell az orvosunkat, meg kell beszélni, mi lehet az oka a lecsökkent értéknek. A légzőgyakorlatok javítják a szaturációt. Egészséges, nem dohányzó fiataloknál a szaturáció általában 97% fölötti értéket mutat. Ez az érték változhat a korral, tüdőbetegségekben szenvedőknél is másképp alakul, valamint függ a helyes méréstől és a mérőeszköz érzékenységétől.

• Ajánlott napi többszöri szellőztetés a lakásban.

• Érdemes az egy háztartásban lévőket védeni a betegtől, amennyiben nem szeretnénk egyszerre ágynak dőlni. A beteg legyen külön szobában, ha kijön onnan, közlekedjen maszkkal, a fürdőszobában minden alkalommal fertőtlenítsen maga után. Ha bemennek hozzá a családtagok, ők is használjanak maszkot, ne tartózkodjanak hosszú ideig a szobában. Ne egyenek, ne igyanak egymás után! Ne használják a beteg személyes tárgyait! Kisbabák esetében nem érdemes abbahagyni a szoptatást (valószínűleg ők is át fognak esni a Covid könnyebb formáján).

Az izoláció 14 napjában a beteg kórházi felülvizsgálatra jogosult, viszont nagyon nehéz időpontot szerezni. Amint megkapjuk a pozitív teszteredményt, érdemes azonnal próbálkozni időpontszerzéssel (erre vonatkozóan a kolozsvári lehetőségek az útmutató végén részletesen le vannak írva). Amennyiben a beteg nem jut időponthoz, a tünetek erősödnek és a rosszullét nem múlik el, érdemes a járványkórházak sürgősségi osztályára menni kivizsgálásra, ott döntik el, hogy beutalják-e a beteget. Ki lehet hívni a mentőt, ha a beteg nem képes bemenni, a helyszínen is elvégzik az állapotfelmérést.

A betegség vége felé vagy már közben jelentkezhetnek depresszív gondolatok, depressziós tünetek, ezekkel érdemes szakemberhez fordulni (esetleg utánanézni online ingyenes pszichológiai tanácsadásnak) vagy hasonló helyzetben levőkkel megosztani az aggodalmakat. Hasznos az 5Htp vagy Relaxirem nevű növényi készítmények szedése.

Covid a gyerekeknél

Ha gyerek van a családban és elsőként a szülők betegednek meg, akkor az egész család karanténba kerül a kontakt miatt. Ha már van egy pozitív gyorsteszt, és biztosan tudjuk, hogy van koronavírusos a családban, onnantól ne küldjük óvodába, iskolába a gyerekeket, értesítsük mihamarabb az óvónőt vagy az osztályfőnököt, hogy a megfelelő protokoll szerint járhassanak el.

Általában a gyerekeknél a betegség gyors lefolyású. Jelentkezhetnek egyszerű náthás tünetek vagy levertség, de magas lázzal, hányással, kiütésekkel, illetve álmatlansággal, fáradtsággal, kedvetlenséggel is járhat a betegség. Leggyakrabban néhány nap alatt elmúlik.

A mentősök nem szívesen tesztelik a gyermekeket. El lehet őket vinni a gyermekkórházak Covid-részlegére tesztre, de ha nem muszáj, ne kínozzuk őket ezzel, amennyiben világos, hogy a családban levő felnőttektől kapták el a betegséget. A kezelésüket állíttassuk be a gyerekorvossal. A gyerekeknek is fontos a D- és a C-vitamin szedése, a közösségbe való visszatéréshez pedig a családorvostól igazolás szükséges.

Covid után

A 14 napos karantén idején túl is előfordulhat, hogy a beteg további két héten keresztül fertőz. Éppen ezért a maszkviselés, a biztonsági intézkedések betartása az izoláció után is tanácsos. A tünetek megjelenése után csak 28 nappal ajánlott idősebbekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel találkozni vagy azokkal, akik nem estek át a fertőzésen vagy nincsenek beoltva.

A beteg egy Covid utáni felmérésre is jogosult, ezt fontos igénybe venni. Ehhez szükség van küldőpapírra a háziorvostól a fertőző osztályra vagy a belgyógyászatra. Sajnos a helyek hamar betelnek, kitartás szükséges az előjegyzéshez.

Az utókezelésnél ajánlott még további két hétig szedni a C- és a D-vitamint csökkentett adagban, valamint a depresszív tünetekre is figyelni kell. Ha a két hét alatt nem jön teljesen helyre a beteg, fontos tárgyalni a családorvossal, mert van lehetőség további betegszabadságot kapni. Ajánlott még legalább két hétig napi kétszer folytatni a légzőgyakorlatokat is. A pozitív teszt után 14 nappal már lehet jelentkezni a Covid-19 elleni védőoltásra.

Aki hivatalosan elismert covid-beteg volt és letöltötte a 14 nap elkülönítést, azt három hónapig többet nem teszik karanténba, akkor sem, ha ez alatt a három hónap alatt a családon belül vagy kívül újból kapcsolatba kerül fertőzöttekkel.

DSP-s tanulságok

A hivatalos tesztelést követő napon meg kell kapnunk e-mailben az eredményt. Amennyiben ez pozitív, az azt követő napokban elméletileg a DSP-nek hívnia kell a beteget. A beszélgetéshez szükség lesz a személyi igazolványra, a családorvos nevére, és azon személyek listájára, akiket a beteg a tünetek megjelenése előtti 4-5 napban megfertőzhetett, akikkel maszk nélkül, 15 percnél több időt töltött zárt térben (ezeket tekintik közvetlen kontaktszemélyeknek, de előfordulhat, hogy a DSP-s orvos 14 napra visszamenőleg is kikérdez). A kontaktok beazonosítása után, aznap délután, legkésőbb másnap e-mailben küldik az elkülönítésre (izolare) és karanténra (carantinare) vonatkozó határozatokat a betegnek és családjának, valamint a családorvosnak.

A hivatalos karantén idejét a hatóságok által végzett tesztelés napjától számítják. A DSP-s telefonos hölgyek/urak lehetnek nagyon kedvesek vagy gorombák, hasznos információkat elmagyarázók, vagy elhadarósak, figyelmetlenek. Több típussal találkoztunk. Érdemes arra koncentrálni, hogy kihúzzuk belőlük a számunkra is fontos információkat.

Az is előfordul, hogy a karantén végéig nem hívnak, persze akkor is fontos betartani a karantént, hogy ne fertőzzünk tovább. Amennyiben nem telefonálnak 2-3 nappal a hivatalos tesztelés után, érdemes nekünk keresni őket, ha szükségünk van a hivatalos papírokra a munkahelyen (esetleg azért, hogy az állam biztosan kifizesse a betegszabadságot) vagy ha úgy gondoljuk, hogy másokat is megfertőzhettünk.

Kolozsvári Covid-kórházas információk

Az izoláció idején (és csakis akkor) igénybe vehető az alábbi orvosi kivizsgálás, amelyet egynapos beutalással végeznek el: Spitalizare de zi – Covid-19 (pacienţi aflaţi strict în perioada de izolare). A Clujana kórház telefonszámán – 0759-865593 – hétfőtől péntekig lehet 8.30 és 15.00 között időpontot kérni. A járványkórházban ugyanez az alábbi linken lehetséges: programari.infectioasecluj.ro (Programări online menüpont alatt a kitöltésnél, a specialitaténál ki kell választani a Spitalizare de zi Covid-19 opciót, majd beírni az izoláció dátumát, sajnos a helyek itt is hamar betelnek).

Ha valakinek súlyosbodnak a tünetei és nem érzi jól magát, előjegyzés nélkül is mehet a Clujana vagy a járványkórház (Spitalul de Boli Infecţioase) sürgősségi osztályára.

(Borítókép forrása: Berke Krisztina-Ágnes Facebook oldala)