Kosárlabda Román Kupa: megvédte címét az U-BT

Sorozatban másodszor, összességében harmadszor hódította el a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata a trófeát, a nagyszebeni döntőben egy ponttal gyűrte le a Marosvásárhelyi Maros KK gárdáját. Utóbbi immár ötödik alkalommal veszít a fináléban.

A Transilvania Sportcsarnokban rendezett Final 8 döntőjében 79:78 (17:19, 28:22, 12:20, 22:17) arányban nyertek a kolozsváriak. Ezzel megvédték tavalyi címüket (tavaly a bajnok Nagyszebeni MSC ESK-t győzték le, korábban még 1995-ben sikerült megszerezniük a kupát).

Pontszerzők:

U-BT: Alekszandar Raszics 21, Vlad Sorin Moldoveanu 16, Kyndall Dykes 11, Filip Adamovics 8, Vaidas Kariniauskas 7, Kuti Nándor és Ousmane Barro 6–6, valamint Török Roland 4; játszott még Tudor Gheorghe és Theodor Jucan; vezetőedző Mihai Vlad Silvăşan.

Maros: Lamarcurs Reed 17, Dalibor Dapa 14, Goran Martinics (11), Lázár László 11, Ernests Kalve 9, Andrei Ștefan 8, Sánta Szabolcs 6 és Ioan Alin Borșa 2; játszott még Daniel Popescu, Radovan Markovics és Cornel Cioacătă; vezetőedző: Szászgáspár Barnabás.

Az első félidőben még a kolozsváriak vezettek, de a harmadik negyedtől a Maros vette át a kezdeményezést. A 32. percben jegyzett 59:66 után az U-BT sorozatban szerzett 13 ponttal fordított (37. perc: 72:66), de aztán ismét a marosvásárhelyiek percei következtek válasz nélküli 10 ponttal (72:76).

Másfél perccel a vége előtt még 78:74-re vezetett a marosvásárhelyi gárda, azonban Alekszandar Raszics az utolsó két kolozsvári támadásnál beszórt egy triplát, majd kilenc másodperccel a végső dudaszó előtt egy duplát is.

A mérkőzés legjobbjának (MVP) a 33 éves, Euroliga-csapatokat és szerb válogatottat is megjárt Raszicsot választották, aki a 21 pontja mellett 2 lepattanót és 3 gólpasszt is jegyzett.

A döntőt kínos közjáték is megzavarta, a kolozsvári szurkolótábor egy része, keményebb magja az utolsó negyed elején a szokásos magyarellenes rigmusokkal („Ki a magyarokkal az országból”) és Románia éltetésével válaszolt a vásárhelyi szurkolók „Huj, huj hajrá!”-kórusára.

Silvăşan mester a következőket nyilatkozta az egyesület honlapjának (www.u-bt.ro): „Igazi döntő volt, a két együttes túllépett a tornán összegyűjtött fáradságon, s a legjobbat adta ki magából. Gratulálok a vásárhelyieknek, megvolt nekik is az esélyük a győzelemre, ám nekünk itt volt a tapasztalt Alekszandar Raszics, aki segített a nehéz pillanatokban. Minden játékos dicséretet érdemel, küzdöttek becsülettel, végig pozitív volt a hozzáállásuk. Két-három napig örvendezhetünk, aztán visszatérünk a bajnoki sorozathoz, amelynek a megnyerése a fő célpontunk. Köszönöm a szurkolóknak, akik elkísértek Nagyszebenbe, s bátorítottak az egész meccs során, még akkor is, amikor hátrányban voltunk.”

A szebeni rendezvénysorozat szombaton az All Star Game-mel zárult, amelyen Dél csapata 119:109 (28:21, 30:36, 33:29, 28:23) arányban bizonyult jobbnak Észak válogatottjánál (utóbbit a nagyváradi Cristian Achim és Silvăşan edzette). A találkozó legjobbjának a dupla-duplát (35 pontot és 14 lepattanót szerző) elérő amerikai Jamar Abramsot (Krajovai U MSC) választották. A házigazdák játékosa, Kevin Hardy nyerte a zsákolóversenyt.

A kolozsváriak teljesítménye az All Star Game-en: Adamovics 2 gólpassz, Dykes 29 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz, Török 8 pont, Moldoveanu 3 pont, 3 lepattanó, 1 gólpassz, Barro 6 pont.