Kortárs zenei „kaland” Kolozsváron

Kortárs zenei „kaland” Kolozsváron
Sok ősbemutatóval és fiatal szerzők alkotásaival várják a kortárs zene iránt érdeklődő közönséget a Cluj Modern kortárszenei fesztivál szervezői. A kolozsvári Gh. Dima Zeneakadémia partnerintézetek segítségével tizenharmadik alkalommal szervezi meg a nemzetközivé avanzsált fesztivált április 6-a és 12-e között. A fesztivál egyik érdekességeként említették meg, hogy a nemrég Kossuth-díjjal kitüntetett Selmeczi György egyik alkotását ősbemutatóként hallgathatjuk meg az április 12-i záró koncerten, illetve Selmeczi is részt vesz egy expozéval az április 11-i nemzetközi tudományos ülésszakon.

– A Cluj Modern kortárszenei fesztivált 1995-ben rendezte meg először a zeneakadémia. Az akkori rektor, Alexandru Fărcaş operaénekes javasolta, hogy a bécsi kortárszenei fesztiválhoz – Wien Modern-hez – hasonlóan legyen egy Cluj Modern rendezvényünk. A fesztivál struktúrája az évek során alakult ki, 2009-től pedig egy nemzetközi tudományos ülésszakot is beiktattunk, ami lehetővé tette, hogy muzikológusok és zeneszerzők véleményt cseréljenek a kortárs zene egy-egy aspektusát illetően – ismertette a fesztivál rövid történetét Adrian Pop zeneszerző, zeneakadémiai oktató.

– A Cluj Modern megszervezése mindig is olyan volt, mint egy kaland. Sajnos, a megvalósításhoz szükséges pénzügyi keret megszerzése miatt ma is kalandnak számít. Adrian Pop érdeme, hogy a fesztivál nemzetközi jelleget kapott, de ugyanakkor megőrizte kolozsváriságát is. Az évek során azt tapasztaltam, hogy a kolozsvári közönség a kortárszenei koncerteken is megtölti a termet, nagyobb mértékben, mint például Bukarestben – mondta a fesztivál egyik ötletgazdája, Cornel Țăranu zeneszerző, nyugalmazott zeneakadémiai oktató, aki  85. életévét meghazudtolva szellemi frissességgel és humorral  vezette végig a sajtótájékoztatót, miközben szokásos feketekávéját fogyasztotta.

– Az általam vezetett AdHOC kortárszenei együttes legszebb repertoárjait a Cluj Modern Fesztiválon adta elő. Persze, a tízéves múltra visszatekintő kamaraegyüttes nem hasonlíthatja össze magát a Cornel Țăranu által vezetett Ars Nova kortárs zenei együttessel, de figyelmünk középpontjában továbbra is a kortárs zene művelése áll. A rendezvény egyik fénypontjaként említeném meg a franciaországi 2e2m együttest, amely már hatszáz mű ősbemutatóját valósította meg, most pedig az egyik művem ősbemutatójára készül ezen a fesztiválon – nyilatkozta a fiatal kolozsvári zeneszerző és zeneakadémiai oktató, Matei Pop, akinek együttese a Cluj Modern Fesztivál egyik visszatérő fellépője.

Mennyire vannak jelen a fesztiválon a kolozsvári zeneszerzési iskola legfiatalabb tagjai, kérdeztük Adrian Poptól. – A rendezvény műsorán található legfiatalabb és legígéretesebb szerző a bukaresti zeneakadémia hallgatója, Andrei Petrache, akiről már most elmondható, hogy kiváló képességekkel rendelkezik. De ugyanígy említeném a kolozsvári Sebastian Țună-t és Török-Gyurkó Áront. Ez utóbbi Kolozsváron végezte a zeneszerzői szakot, és jelenleg doktori tanulmányait folytatja az itteni zeneakadémián, ám Erasmus-ösztöndíjjal Budapesten is tanult. Török-Gyurkó Áron és Matei Pop két hete lett a Romániai Zeneszerzők és Muzikológusok Szövetségének tagja – válaszolta a zeneszerző.