Korszerű, interaktív eszközökkel természeti csapásokról

Földrengésekről szóló vándorkiállítás Kolozsváron

Korszerű, interaktív eszközökkel természeti csapásokról
Románia szeizmikus szempontból nagyon aktív térség, naponta fordulnak elő kisebb földrengések, miközben az ország illetékes hatóságainak szakemberei keveset tesznek annak érdekében, hogy egy nagyobb földrengés hatásait kivédjék. A MOBEE (Mobile Earthquake Exhibition – vándor földrengés-kiállítás) projekt célja, hogy felhívja a figyelmet a földrengés okozta károk csökkentésére, bemutatva a látogatóknak a földrengés jelenségét, kiváltóokait, illetve a védekezési lehetőségeket földrengésveszély esetén. A tárlat számos modern elemre épül, az érdeklődők alkalmazások, szemléltetőeszközök, interaktív táblák segítségével tájékozódhatnak, tanulhatnak, élőben követhetik Románia szeizmikus tevékenységét, vagy tesztelhetik, mi a teendő, ha a földrengés a tengerparton ér. A kiállításokon a jelenség hatásainak bemutatására is figyeltek a szervezők: szimulátorokkal mutatják be, mi történik az épületekkel földrengéskor.

BURCA MERCÉDESZ, SARÁNY ORSOLYA

Az Országos Földfizikai Intézet irányításával létrehozott vándor földrengés-kiállítás (Mobile Earthquake Exhibition – MOBEE) projekt célja, hogy változtasson az ország lakosságának földrengésekhez való viszonyán információátadás és nonformális oktatás révén. A kiállítás anyagának vizuális részét a bukaresti Állami Művészeti Egyetem csapata, míg a digitális részét a Siveco, e-learningben és oktatási alkalmazások fejlesztésében jártas cég készítette.

A vándorkiállítás első állomása Kolozsvár, megnyitóját május 20-án, a Múzeumok Éjszakája nemzetközi rendezvénysorozat keretében szervezték. A kiállítás csütörtökig, május 25-ig látogatható a BBTE Környezettudományi és Környezetmérnöki Karának székhelyén (Vasvári Pál/Fântânele utca 30. szám). Kolozsvárról Konstancára, onnan pedig Bukarestbe szállítják az alkotóelemeket, ahol hosszabb ideig lesz megtekinthető a tárlat.

A kiállítás a modern technológia, kiállított tárgyak, interaktív tevékenységek, illetve a kutatók és a közönség közötti kölcsönhatások segítségével próbálja felhívni a figyelmet a földrengés jelenségére, illetve az ellene való védekezésre.

–  Megpróbáltuk a technikai részt, a makettet, a szoftverrészt, és a személyek közötti interaktivitást úgy felépíteni, hogy azt szemléltesse, amivel foglalkozunk: szeizmológiai-, és földrengéskutatásokat, a Föld belsejének tanulmányozását – mondta el Năstase Eduard, a tárlat egyik megálmodója.

A kiállítás tárgyát képezik a különböző információs táblák, illetve számos interaktív, modern elem is. A tárlaton élőben nyomon követhetőek a romániai szeizmikus mozgások. Látogatásunk során Năstase Eduard elárulta: május 21-én összesen 4 kisebb földrengés történt az országban, még kettő Szerbiában, amelyekről a lakosság nagy része nem is tud. A tárlatvezető elmondta, ez nem ritka jelenség Romániában, vannak olyan napok, amikor 10 alkalommal mérnek földrengéseket az ország különböző pontjaiban.

(Borítókép: Applikáción mutatja be a földrengések okait Năstase Eduard. Fotó: Rohonyi D. Iván)

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!